REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy otrzymane środki pieniężne jako spadek podlegają opodatkowaniu?

Czy otrzymane przysporzenia majątkowe tytułem spadku podlega podatkowi od spadków i darowizn?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiana jest interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania otrzymanych środków pieniężnych jako spadku. Zapytanie dotyczyło sytuacji, w której spadkobiercy wywłaszczonych gruntów zawarli porozumienie z gminą, otrzymując świadczenie pieniężne zamiast nieruchomości. Według Krajowej Informacji Skarbowej, otrzymane środki należy traktować jako spadek i podlegają one opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Artykuł dotyczy szczegółowego stanowiska KIS oraz jego implikacji dla pytającego i innych podobnych przypadków.

Czy otrzymane przysporzenia majątkowe tytułem spadku podlega podatkowi od spadków i darowizn?

Wniosek o interpretację przepisów prawa podatkowego został złożony przez osobę fizyczną, która jest spadkobiercą właścicieli gruntów wywłaszczonych w 1975 roku. W toku postępowania administracyjnego dotyczącego zwrotu wywłaszczonych nieruchomości, spadkobiercy zawarli porozumienie z Gminą, na mocy którego otrzymali świadczenie pieniężne zamiast gruntów. Zapytanie dotyczyło kwestii opodatkowania otrzymanych środków pieniężnych jako spadek podlegający podatkowi od spadków i darowizn.

REKLAMA

Otrzymane przez spadkobierców środki pieniężne stanowią spadek podlegający opodatkowaniu

Według Krajowej Informacji Skarbowej, otrzymane przysporzenie majątkowe w postaci środków pieniężnych należy traktować jako spadek w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Przepisy te określają zasady opodatkowania nabycia praw majątkowych po śmierci spadkodawcy. Ponadto, Naczelną Izbę Administracji Skarbowej powołała się na art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłych przechodzą na spadkobierców w chwili śmierci spadkodawcy.

Podsumowanie

Na podstawie udzielonej interpretacji wynika, że otrzymane przez spadkobierców środki pieniężne stanowią spadek podlegający opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Zapytujący jako osoba fizyczna powinien rozliczyć ten przychód zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn. Interpretacja ta ma zastosowanie dla pytającego, który będzie musiał uiścić należny podatek od otrzymanych środków pieniężnych. Z kolei organy administracji skarbowej powinny stosować to stanowisko przy rozpatrywaniu podobnych spraw dotyczących otrzymanych przysporzeń majątkowych w postaci środków pieniężnych jako spadków.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 23 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.146.2022.5.MD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA