REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowania

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Czy nadpłata w umowie leasingu samochodu stanowi przychód, podlegający opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię w wyniku rozliczenia umowy leasingu, po szkodzie całkowitej samochodu, podlega opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej.

Czy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości jest opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku wnioskodawcy, który otrzymał odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, nie istnieje konieczność zapłaty podatku dochodowego.

Czy odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji oraz odsetki za opóźnienie podlegają opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji podlega zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu od osób fizycznych w wysokości 70%, natomiast odsetki za opóźnienie w wypłacie odszkodowania stanowią przychód z "innych źródeł".

REKLAMA

Czy otrzymane odszkodowanie za przejęcie części działek na cele realizacji inwestycji drogowej, korzysta ze zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że otrzymane przez wnioskodawcę odszkodowanie za przejęcie części działek na cele realizacji inwestycji drogowej, korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na to, że odszkodowanie to wypłacone zostało stosownie do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.

Czy spółka, która otrzymała zagraniczną rekompensatę, może skorzystać ze zwolnienia podatkowego w podatku CIT?

Dyrektor KIS w swojej interpretacji wyjaśnił, że przychód uzyskany z rekompensaty od zagranicznego podmiotu (skarbu państwa) jest zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT.

Czy otrzymane odszkodowanie na podstawie ugody sądowej podlega opodatkowaniu PIT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że otrzymane przez wnioskodawcę odszkodowanie na podstawie ugody sądowej jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Czy ugoda sądowa dotycząca odszkodowania za rozwiązanie umowy o pracę zwalnia z PIT?

Krajowa informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że w przypadku odszkodowania wypłaconego pracownikowi w wyniku rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron, odszkodowanie jest uznawane za przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z przepisami prawa podatkowego.

REKLAMA

Czy odszkodowanie za naprawę powypadkową samochodu nieobjętego ubezpieczeniem jest opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że odszkodowanie z tytułu uszkodzenia składników majątku związanego z działalnością gospodarczą stanowi opodatkowany przychód, zgodnie z ustawą o PIT. 

Czy zadośćuczynienie za śmierć siostry będzie opodatkowane?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), kwota otrzymana jako zadośćuczynienie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych, ponieważ nie mieści się w określonych warunkach zwolnienia podatkowego.

Czy wykazanie następstwa prawnego po spadkobraniu to nabycie prawa majątkowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn powstał w związku z nabyciem roszczenia o odszkodowanie tytułem dziedziczenia, a obowiązek zgłoszenia tego nabycia właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego powstał dla z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku.

Czy odkupowanie praw do odszkodowań komunikacyjnych wiąże się z obowiązkiem pobierania zaliczek na podatek dochodowy?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), odkupywanie praw do odszkodowań komunikacyjnych poprzez cesję wierzytelności wiąże się z opodatkowaniem w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych. Wartości pieniężne przekazywane klientom z tytułu odkupu praw stanowią przychód z praw majątkowych, a umowy cesji podlegają podatkowi dochodowemu.

Czy odszkodowanie za naruszenie praw pracowniczych z zagranicy podlega opodatkowaniu w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że odszkodowanie z tytułu naruszenia praw pracowniczych wypłacone podatniczce przez byłego francuskiego pracodawcę nie podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie z tytułu naruszenia praw pracowniczych za granicą jest zwolnione z podatku w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymane przez podatnika odszkodowanie za wykorzystanie jako taniej siły roboczej we Francji stanowi przychód podlegający opodatkowaniu w Polsce, nie korzystając ze zwolnienia na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie za dyskryminację płacową jest zwolnione od podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa stwierdziła, że odszkodowanie z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu wypłacone na podstawie ugody pozasądowej, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. Według KIS, zapłata podatku od otrzymanego odszkodowania może być zwolniona z opodatkowania przy spełnieniu łącznych warunków, wskazanych w ustawie o PIT.

Czy otrzymane odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych spowodowane budową infrastruktury technicznej jest zwolnione z podatku dochodowego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację, według której odszkodowanie za szkody w uprawach rolnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. To stanowisko ma kluczowe znaczenie dla rolników, którzy otrzymują odszkodowania za szkody w uprawach.

Otrzymane odszkodowanie za eksmisję należy opodatkować - w jaki sposób podzielić środki między współwłaścicieli?

Dyrektor KIS omówił opodatkowanie otrzymanego odszkodowania przez jednego ze współwłaścicieli nieruchomości, z której jedna lokatorka została eksmitowana. Lokatorka uzyskała prawo do dochodzenia odszkodowania od Gminy. Prawo do dochodzenia odszkodowania w imieniu wszystkich zostało przeniesione na rzecz jednego ze współwłaścicieli - cesjonariusza - który otrzymał świadczenie. Dyrektor KIS wskazał, że otrzymane odszkodowanie podlega opodatkowaniu oraz, że każdy ze współwłaścicieli powinien opodatkować to zgodnie ze swoim udziałem w nieruchomości. 

Czy przekazanie odszkodowania w ramach umowy deweloperskiej podlega opodatkowaniu VAT?

Miasto planuje zawrzeć umowę z deweloperem w celu realizacji inwestycji drogowej. Wnioskodawca, będący podatnikiem VAT, zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie opodatkowania transakcji. KIS wydał interpretację stwierdzającą, że przekazanie odszkodowania przez dewelopera na rzecz miasta podlega opodatkowaniu VAT. Interpretacja ta ma duże znaczenie zarówno dla Wnioskodawcy, jak i dla innych podmiotów, ustalając zasady opodatkowania podobnych transakcji.

Czy opłata odszkodowawcza za pobór gazu bez umowy może być kosztem podatkowym?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że opłata odszkodowawcza za bezumowne pobieranie paliwa gazowego może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Decyzja ta ma istotne implikacje dla firm, które mogą teraz uwzględnić takie opłaty w swoich rozliczeniach podatkowych.

Czy odsetki od odszkodowania są opodatkowane? Wyjaśniamy stanowisko KIS

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotycząca skutków podatkowych wypłaty odszkodowania wraz z odsetkami potwierdza, że odsetki od odszkodowania są zwolnione z opodatkowania, podobnie jak odszkodowanie samo w sobie.

Czy odszkodowanie z tytułu niezawarcia umowy o pracę jest zwolnione z podatku dochodowego? Co z odsetkami ustawowymi?

Podatnik zgłosił wątpliwość, czy otrzymane odszkodowanie z tytułu niezawarcia przyrzeczonej umowy o pracę oraz odsetki ustawowe podlegają opodatkowaniu. Krajowa Informacja Skarbowa udzielił odpowiedzi, w której wykluczono zwolnienie i tym samym oba otrzymane świadczenia są opodatkowane. 

Czy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości pod budowę drogi krajowej jest zwolnione z PIT?

W świetle najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, odszkodowanie otrzymane za wywłaszczenie nieruchomości przejętej pod budowę drogi krajowej może być zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie to jest możliwe, jeżeli spełnione są określone warunki.

Czy otrzymane odszkodowania z wywłaszczeń nieruchomości podlegają opodatkowaniu?

W najnowszej interpretacji indywidualnej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że odszkodowania otrzymane za wywłaszczone nieruchomości mogą podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy wypłata odszkodowania za chorobę zawodową jest zwolniona od podatku?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację indywidualną dotyczącą opodatkowania świadczeń wypłaconych z tytułu choroby zawodowej. Interpretacja ta potwierdza, że stanowisko wnioskodawcy w tej sprawie jest prawidłowe.

Czy otrzymane środki pieniężne jako spadek podlegają opodatkowaniu?

W artykule omawiana jest interpretacja przepisów prawa podatkowego dotyczących opodatkowania otrzymanych środków pieniężnych jako spadku. Zapytanie dotyczyło sytuacji, w której spadkobiercy wywłaszczonych gruntów zawarli porozumienie z gminą, otrzymując świadczenie pieniężne zamiast nieruchomości. Według Krajowej Informacji Skarbowej, otrzymane środki należy traktować jako spadek i podlegają one opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Artykuł dotyczy szczegółowego stanowiska KIS oraz jego implikacji dla pytającego i innych podobnych przypadków.

REKLAMA