REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nadpłata w umowie leasingu samochodu stanowi przychód, podlegający opodatkowaniu PIT?

podanie rąk umowa praca podpis
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię w wyniku rozliczenia umowy leasingu, po szkodzie całkowitej samochodu, podlega opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej.

Odszkodowanie z ubezpieczenia GAP przedmiotu leasingu, a PIT

Wnioskodawczyni, prowadząc działalność gospodarczą jako podatnik VAT, w maju 2021 roku zawarła umowę leasingu operacyjnego na samochód osobowy na okres 36 miesięcy. Samochód był używany zarówno do celów prywatnych, jak i w działalności gospodarczej. Niestety, 27 kwietnia 2023 roku auto uległo całkowitemu zniszczeniu z powodu podpalenia przez nieznanego sprawcę. Wnioskodawczyni zgłosiła szkodę zarówno ubezpieczycielowi, jak i leasingodawcy.

REKLAMA

REKLAMA

Leasingodawca podjął czynności zmierzające do wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia GAP przedmiotu leasingu. W dniu 25.08.2023 r. na rachunek bankowy kobiety wpłynęła kwota 30 578,48 zł opisana przez leasingodawcę w tytule przelewu jako "zwrot nadpłaty do (…)". 

Wnioskodawczyni chciała dowiedzieć się, czy kwota 30 578,48 zł, która wpłynęła na jej rachunek bankowy w wyniku rozliczenia umowy leasingu, jest objęta podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podatniczka stała na stanowisku, że otrzymana kwota, będąca nadpłatą od leasingodawcy w ramach rozliczenia umowy leasingu, nie generuje obowiązku podatkowego w kontekście podatku dochodowego od osób fizycznych.

Kwota jest przychodem z działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu

Dyrektor KIS nie zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni. Organ stwierdził, że otrzymana przez wnioskodawczynię kwota jest przychodem z działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu podatkiem PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Fiskus zwrócił uwagę na fakt, że wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą i korzystała z samochodu na mocy umowy leasingu operacyjnego. Po uwzględnieniu wszystkich okoliczności, w tym wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela leasingodawcy i następnej przekazania części tej kwoty wnioskodawczyni, organ doszedł do wniosku, że owa kwota stanowi przychód wnioskodawczyni z działalności gospodarczej.

W uzasadnieniu swojego stanowiska, organ podatkowy oparł się na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przepisach dotyczących umowy leasingu. Uznał, że przekazane środki nie mają charakteru odszkodowania, ale są realizacją postanowień umowy między wnioskodawczynią a leasingodawcą.

"W odniesieniu zatem do kwoty, którą otrzymała Pani od leasingodawcy z tytułu nadwyżki/nadpłaty z kwoty odszkodowania, które finansujący otrzymał z zakładu ubezpieczeń, jest dla Pani przychodem z działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Kwota, którą Pani otrzymała od leasingodawcy nie jest jednak odszkodowaniem. Z treści wniosku wynika, że leasingodawca jest ubezpieczonym i odszkodowanie zostało wypłacone leasingodawcy. Otrzymała Pani zatem od leasingodawcy kwotę nadwyżki opłat wynikających z umowy leasingu, będącą pochodną otrzymanego od ubezpieczyciela odszkodowania za uszkodzony przedmiot leasingu. Świadczenie to wynika więc z zawartej umowy pomiędzy Panią a leasingodawcą, ale nie jest to odszkodowanie." - wskazał organ.

Podsumowanie

Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej wskazuje na to, że kwota, którą wnioskodawczyni otrzymała w wyniku rozliczenia umowy leasingu, jest traktowana jako przychód z działalności gospodarczej, a więc podlega opodatkowaniu. Organ podatkowy oparł swoje stanowisko na analizie przepisów prawnych i nie przyjął argumentacji wnioskodawczyni, według której otrzymane środki nie powinny być opodatkowane.

Źródło: Przychód z tytułu rozliczenia umowy leasingu. - Interpretacja - 0114-KDWP.4011.122.2023.2.JCH

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA