REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka, która otrzymała zagraniczną rekompensatę, może skorzystać ze zwolnienia podatkowego w podatku CIT?

CIT
CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS w swojej interpretacji wyjaśnił, że przychód uzyskany z rekompensaty od zagranicznego podmiotu (skarbu państwa) jest zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT.

Rekompensata od zagranicznego skarbu państwa, a zwolnienie z CIT

Spółka działająca w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE) otrzymała bezzwrotną rekompensatę od zagranicznego skarbu państwa. Środki miały pokryć koszty zapasów, środków trwałych oraz przewidywanych zysków i zostały przyznane na mocy zagranicznego rozporządzenia.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał uzyskać potwierdzenie, czy przychód z rekompensaty jest zwolniony z CIT zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 23, a w przypadku odpowiedzi negatywnej - czy może korzystać ze zwolnienia jako przychód z działalności w SSE, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.

Spółka argumentowała, że rekompensata spełnia kryteria zwolnienia od CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23, ponieważ pochodzi od zagranicznego rządu, została przyznana na mocy jednostronnej deklaracji, jest świadczeniem bezzwrotnym, a środki trafiają bezpośrednio na konto spółki.

Spełnia kryteria zwolnienia 

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy. Podkreślił, że w zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 23, dochody uzyskane od rządów obcych, organizacji międzynarodowych lub instytucji finansowych, które pochodzą ze środków bezzwrotnej pomocy, są zwolnione od podatku. Organ podatkowy uznał, że rekompensata, jako bezzwrotne świadczenie przyznane na mocy jednostronnej deklaracji przez zagraniczny skarb państwa, spełnia kryteria zwolnienia określone w tym artykule.

"Biorąc pod uwagę opis sprawy i przywołane przepisy prawa należy stwierdzić, że skoro otrzymana przez Państwa Rekompensata jest świadczeniem bezzwrotnym, i została wypłacony na rzecz Wnioskodawcy przez zagraniczny skarb państwa na podstawie jednostronnej deklaracji – w Państwa przypadku na podstawie decyzji, to ww. Rekompensata stanowi dochód zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym na mocy art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT.

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 dotyczące ustalenia, czy uzyskany przez Spółkę przychód związany z przyznaną Rekompensatą będzie objęty zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT, należy uznać za prawidłowe." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej stanowi ważne źródło informacji dla podmiotów gospodarczych otrzymujących rekompensaty od rządów zagranicznych. W świetle tej interpretacji, jeśli rekompensata spełnia warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT, jest ona zwolniona z opodatkowania w Polsce.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.385.2023.2.AN

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA