REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy spółka, która otrzymała zagraniczną rekompensatę, może skorzystać ze zwolnienia podatkowego w podatku CIT?

CIT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS w swojej interpretacji wyjaśnił, że przychód uzyskany z rekompensaty od zagranicznego podmiotu (skarbu państwa) jest zwolniony od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT.

Rekompensata od zagranicznego skarbu państwa, a zwolnienie z CIT

Spółka działająca w Specjalnej Strefie Ekonomicznej (SSE) otrzymała bezzwrotną rekompensatę od zagranicznego skarbu państwa. Środki miały pokryć koszty zapasów, środków trwałych oraz przewidywanych zysków i zostały przyznane na mocy zagranicznego rozporządzenia.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał uzyskać potwierdzenie, czy przychód z rekompensaty jest zwolniony z CIT zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 23, a w przypadku odpowiedzi negatywnej - czy może korzystać ze zwolnienia jako przychód z działalności w SSE, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT.

Spółka argumentowała, że rekompensata spełnia kryteria zwolnienia od CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23, ponieważ pochodzi od zagranicznego rządu, została przyznana na mocy jednostronnej deklaracji, jest świadczeniem bezzwrotnym, a środki trafiają bezpośrednio na konto spółki.

Spełnia kryteria zwolnienia 

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy. Podkreślił, że w zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 23, dochody uzyskane od rządów obcych, organizacji międzynarodowych lub instytucji finansowych, które pochodzą ze środków bezzwrotnej pomocy, są zwolnione od podatku. Organ podatkowy uznał, że rekompensata, jako bezzwrotne świadczenie przyznane na mocy jednostronnej deklaracji przez zagraniczny skarb państwa, spełnia kryteria zwolnienia określone w tym artykule.

"Biorąc pod uwagę opis sprawy i przywołane przepisy prawa należy stwierdzić, że skoro otrzymana przez Państwa Rekompensata jest świadczeniem bezzwrotnym, i została wypłacony na rzecz Wnioskodawcy przez zagraniczny skarb państwa na podstawie jednostronnej deklaracji – w Państwa przypadku na podstawie decyzji, to ww. Rekompensata stanowi dochód zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym na mocy art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tym samym, Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 dotyczące ustalenia, czy uzyskany przez Spółkę przychód związany z przyznaną Rekompensatą będzie objęty zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT, należy uznać za prawidłowe." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej stanowi ważne źródło informacji dla podmiotów gospodarczych otrzymujących rekompensaty od rządów zagranicznych. W świetle tej interpretacji, jeśli rekompensata spełnia warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 23 ustawy o CIT, jest ona zwolniona z opodatkowania w Polsce.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.385.2023.2.AN

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy można zaliczyć odpisy amortyzacyjne od darowanego samochodu ciężarowego do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik, który nie korzystał ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn i dokonał zapłaty tego podatku, ma prawo do amortyzacji samochodu ciężarowego otrzymanego w drodze darowizny od ojca. Może on również zaliczać odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów.

Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

REKLAMA

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

REKLAMA

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

REKLAMA