Czy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości jest opodatkowane?
REKLAMA
REKLAMA
Odszkodowanie za wywłaszczone nieruchomości
Wnioskodawca, posiadający nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce, zawarł ugodę z wojewodą w sprawie odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości w związku z budową drogi krajowej. Pomimo, że nieruchomość jest darowizną dla dzieci wnioskodawcy, to on zachowuje prawo do użytkowania i służebność osobistą.
REKLAMA
Wnioskodawca zapytał, czy otrzymanie odszkodowania z ugody z wojewodą zobowiązuje go do zapłaty podatku dochodowego.
Wnioskodawca był przekonany, że nie musi płacić podatku dochodowego z tego tytułu. Według jego interpretacji, odszkodowanie jest zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 u.p.d.o.f., który stanowi o zwolnieniu z opodatkowania odszkodowania zgodnego z przepisami o gospodarce nieruchomościami.
Przychód z odszkodowania jest zwolniony z PIT
Dyrektor KIS przyznał rację wnioskodawcy. W uzasadnieniu wskazał, że odszkodowania są zasadniczo opodatkowane, chyba że istnieje wyraźne zwolnienie. Zwolnienie to ma zastosowanie w przypadku wnioskodawcy, jako że odszkodowanie dotyczy nieruchomości przeznaczonej do budowy drogi, ograniczone prawa rzeczowe zostały nabyte ponad dwa lata przed procesem, a cena nabycia nie była niższa o 50% od wartości odszkodowania. W rezultacie, przychód z odszkodowania jest zwolniony, a wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tego tytułu.
Podsumowanie
REKLAMA
Interpretacja Krajowej Informacji Skarbowej w tej sprawie stanowi, że wnioskodawca, otrzymując odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, ponieważ spełnia określone w ustawie warunki zwolnienia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.