REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przekazanie odszkodowania w ramach umowy deweloperskiej podlega opodatkowaniu VAT?

Odszkodowanie w ramach umowy deweloperskiej a VAT
Odszkodowanie w ramach umowy deweloperskiej a VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Miasto planuje zawrzeć umowę z deweloperem w celu realizacji inwestycji drogowej. Wnioskodawca, będący podatnikiem VAT, zwrócił się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie opodatkowania transakcji. KIS wydał interpretację stwierdzającą, że przekazanie odszkodowania przez dewelopera na rzecz miasta podlega opodatkowaniu VAT. Interpretacja ta ma duże znaczenie zarówno dla Wnioskodawcy, jak i dla innych podmiotów, ustalając zasady opodatkowania podobnych transakcji.

Odszkodowanie w ramach umowy deweloperskiej a VAT

Wnioskodawcą jest Miasto, które jest podatnikiem VAT. Miasto planuje zawrzeć umowę z firmą deweloperską w celu realizacji inwestycji drogowej. Umowa precyzuje wzajemne zobowiązania i opisuje elementy inwestycji. Firma zobowiązuje się do kompleksowej realizacji inwestycji drogowej i przekazania Miastu nakładów rzeczowych oraz środków finansowych na odszkodowanie związane z podziałem nieruchomości pod drogi publiczne. Wnioskodawca zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w celu uzyskania interpretacji indywidualnej w sprawie opodatkowania transakcji.

REKLAMA

Przekazanie odszkodowania przez dewelopera na rzecz miasta podlega opodatkowaniu VAT

KIS odpowiedział na pytanie Wnioskodawcy, stwierdzając, że przekazanie odszkodowania przez firmę deweloperską na rzecz Miasta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT). KIS wskazał, że przekazanie odszkodowania stanowi wynagrodzenie za usługę o charakterze finansowym, jaka została wykonana przez Miasto na rzecz firmy deweloperskiej. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, usługi finansowe, w tym przekazywanie środków pieniężnych, są opodatkowane VAT. KIS powołał się również na orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (C-174/11, C-629/11) oraz na interpretacje indywidualne wydane w podobnych sprawach, które potwierdzają, że przekazanie odszkodowania w takiej sytuacji podlega opodatkowaniu VAT.

Podsumowanie

W wyniku interpretacji KIS, Miasto będzie zobowiązane do odprowadzenia podatku VAT od przekazanej przez firmę deweloperską kwoty odszkodowania związanej z inwestycją drogową. Oznacza to, że Miasto będzie musiało uwzględnić tę kwotę w swoim rozliczeniu VAT. Interpretacja ta ma znaczenie dla Wnioskodawcy, ponieważ określa, że transakcja pomiędzy Miastem a firmą deweloperską podlega opodatkowaniu VAT. Dla organów administracji skarbowej interpretacja ta stanowi wytyczne dotyczące opodatkowania podobnych transakcji, wskazując na konieczność uwzględnienia przekazanych odszkodowań w rozliczeniach VAT.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 29 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.249.2022.1.MC

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

    Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

    Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

    Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

    REKLAMA

    Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

    Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

    Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

    REKLAMA

    Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

    W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

    Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

    REKLAMA