REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odszkodowanie z tytułu niezawarcia umowy o pracę jest zwolnione z podatku dochodowego? Co z odsetkami ustawowymi?

umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenie
umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenie
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik zgłosił wątpliwość, czy otrzymane odszkodowanie z tytułu niezawarcia przyrzeczonej umowy o pracę oraz odsetki ustawowe podlegają opodatkowaniu. Krajowa Informacja Skarbowa udzielił odpowiedzi, w której wykluczono zwolnienie i tym samym oba otrzymane świadczenia są opodatkowane. 

Otrzymane odszkodowanie oraz odsetki ustawowe

W 2022 r. podatnik otrzymał odszkodowanie z tytułu niezawarcia przyrzeczonej umowy o pracę. Niedoszły pracodawca wypłacił zasądzone podatnikowi odszkodowanie oraz odsetki ustawowe. Następnie podatnik otrzymał PIT-11 od niedoszłego pracodawcy, na kwotę odszkodowania oraz odsetki ustawowe, nakładający na podatnika obowiązek zapłaty od tych kwot podatku. 

REKLAMA

Podatnik zgłosił wątpliwość, czy otrzymane odszkodowanie podlega opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zwrócił uwagę, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, odszkodowanie zasądzone wyrokiem sądu jest zwolnione z podatku dochodowego. Twierdził też, że odsetki ustawowe również są objęte tym zwolnieniem. Uważał, że otrzymany PIT-11 został wystawiony błędnie.

Zwolnienie nie przysługuje

W odpowiedzi na pytanie podatnika, Dyrektor KIS przedstawił następujące stanowisko.

REKLAMA

Co do pierwszego i drugiego pytania, KIS stwierdziło, że świadczenia nie są objęte zwolnieniem z podatku PIT. Odnośnie pierwszego pytania Dyrektor KIS wskazał, że odszkodowanie nie jest objęte dyspozycją art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Co do pytania drugiego powołano się na art. 21 ust. 1 pkt 3b lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Wypłacone Pani kwoty tytułem niezawarcia umowy przyrzeczonej o pracę i odsetek za zwłokę stanowią przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. 

Podsumowanie

Na podstawie udzielonej odpowiedzi wynika, że zarówno odszkodowanie otrzymane z tytułu niezawarcia umowy przyrzeczonej o pracę, jak i odsetki ustawowe otrzymane w związku z odszkodowaniem nie są objęte zwolnieniem.

Podatnik powinien zatem uwzględnić te informacje przy rozliczeniu swojego podatku dochodowego od osób fizycznych. 

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 30 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2.4011.683.2022.2.AK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  Czy przychody fundacji rodzinnej z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego spółek podlegają zwolnieniu z opodatkowania CIT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że fundacja rodzinna w zakresie przychodu z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego polskich spółek kapitałowych oraz spółek zagranicznych, będących odpowiednikami polskich spółek kapitałowych, będzie korzystała ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy wynagrodzenie za radę nadzorczą i umowę o pracę podlega odrębnym zasadom opodatkowania?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.

  Czy sprzedaż internetowa wymaga kas rejestrujących?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż internetowa, spełniająca określone warunki, nie wymaga ewidencjonowania na kasie rejestrującej dla transakcji dokonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych.

  REKLAMA

  Czy usługi montażu ogrodzeń podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu 5,5%?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi montażu ogrodzeń, zgodnie z ustawą o zryczałtowanym podatku dochodowym, podlegają opodatkowaniu wg stawki 5,5%.

  Czy refaktury za media w najmie lokali użytkowych podlegają opodatkowaniu ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że otrzymywane przez wynajmującego lokal użytkowy opłaty za refaktury za media powinny być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zapłacone przez spółkę kary umowne w związku z wypowiedzeniem porozumień transakcyjnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

  Czy zakup domu jednorodzinnego nieoddanego do użytkowania korzysta ze zwolnienia od PCC?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup domu jednorodzinnego w trakcie budowy, nieoddanego jeszcze do użytkowania nie kwalifikuje się do zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych, nawet jeśli nieruchomość ta będzie przeznaczona na cele mieszkaniowe.

  REKLAMA

  Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

  Czy przechowywanie podatkowych ksiąg i dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przechowywanie podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów od 2017 roku oraz dokumentów amortyzacji samochodu firmowego od 2003 roku jest zgodne z przepisami.

  REKLAMA