REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Zwrot

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy podatnik może zastosować stawkę podatku VAT 0% po spełnieniu warunków tax free?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwrot podatku VAT w systemie TAX FREE przysługuje podróżnym, którzy spełniają określone warunki, co umożliwia stosowanie preferencyjnej stawki podatku VAT, wynoszącej 0%.

Czy otrzymanie zadatku podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wpłacona przez kontrahenta kaucja/zadatek w ramach przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w momencie jej wpłaty, ponieważ nie stanowi zapłaty z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług a jedynie ma charakter zabezpieczający i gwarancyjny.

Czy zwrot zwaloryzowanej kaucji jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że zwrot zwaloryzowanej kwoty kaucji zabezpieczającej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a najemca ma obowiązek rozliczenia tego przychodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

Czy zwrot nienależnie pobranej odprawy umożliwia odzyskanie zapłaconego podatku?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której nie zgadza się ze stanowiskiem wnioskodawczyni dotyczącym zwrotu nienależnie otrzymanego świadczenia. Organ jest zdania, że wnioskodawczyni powinna zwrócić całą sumę, uwzględniając pobraną zaliczkę na podatek dochodowy. Zwrot powinien znaleźć odzwierciedlenie w zeznaniu za 2022 rok, a ewentualna różnica może być rozłożona na następne 5 lat podatkowych.

REKLAMA

Czy odroczony zwrot kosztów nauki to koszt uzyskania przychodu dla działalności lekarskiej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że koszty związane ze zwrotem kosztów nauki za studia nie spełniają kryteriów umożliwiających ich uznawanie za koszty uzyskania przychodów. 

Czy należy zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości, jeśli transakcja została unieważniona?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że rezygnacja z umowy sprzedaży nieruchomości oraz jej późniejsze przywrócenie na mocy notarialnego porozumienia nie skutkuje unieważnieniem pierwotnej umowy sprzedaży.

Czy przychody z uczestnictwa w zagranicznych konferencjach są opodatkowane ryczałtem 3%?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że przychody z nieodpłatnych świadczeń otrzymanych na pokrycie kosztów uczestnictwa w zagranicznych konferencjach i kongresach obejmujących rejestrację na konferencję, bilety lotnicze, hotele, transport naziemny, diety podlegają opodatkowaniu ryczałtem w wysokości 3%.

Czy przewalutowanie kredytu na złotówki powoduje obowiązek zapłaty podatku PIT?

Dyrektor KIS potwierdził, że przewalutowanie kredytu walutowego na złotówki nie generuje obowiązku zapłaty podatku PIT od otrzymanej od banku nadpłaty. Według stanowiska jednej z podatniczek oraz interpretacji podatkowej, przewalutowanie jest neutralne podatkowo. 

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT w projekcie wymiany źródeł ciepła?

Miasto, które otrzymało dofinansowanie na projekt wymiany źródeł ciepła w budynkach jednorodzinnych, zwróciło się do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w celu uzyskania interpretacji dotyczącej odzyskania podatku VAT. Jednak KIS uznała, że miasto nie ma prawa do odliczenia podatku VAT ani do zwrotu różnicy podatku VAT związanej z tym projektem. Artykuł omawia stanowisko KIS i jego konsekwencje dla miasta.

Czy odszkodowanie z tytułu niezawarcia umowy o pracę jest zwolnione z podatku dochodowego? Co z odsetkami ustawowymi?

Podatnik zgłosił wątpliwość, czy otrzymane odszkodowanie z tytułu niezawarcia przyrzeczonej umowy o pracę oraz odsetki ustawowe podlegają opodatkowaniu. Krajowa Informacja Skarbowa udzielił odpowiedzi, w której wykluczono zwolnienie i tym samym oba otrzymane świadczenia są opodatkowane. 

Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej i przeniesienie do majątku prywatnego wspólników - skutki w podatku od spadków i darowizn

W interpretacji z 17 stycznia 2023 r. Dyrektor KIS potwierdził, że wycofanie nieruchomości z majątku spółki jawnej do majątku wspólników nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

Czy otrzymanie zwrotu nakładów na mieszkanie konkubenta jest przychodem podlegającym opodatkowaniu?

W artykule omawiane jest stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie zwrotu nakładów na Mieszkanie Konkubenta. Wnioskodawca, osoba nieposiadająca ograniczonego obowiązku podatkowego w Polsce, otrzymał pierwszą ratę zwrotu nakładów i zwrócił się do KIS o potwierdzenie, czy te raty stanowią dla niego przychód podlegający opodatkowaniu. KIS stwierdziła, że otrzymanie zwrotu nie stanowi przychodu na gruncie podatku PIT, co ma istotne znaczenie dla Wnioskodawcy w uniknięciu dodatkowych obciążeń podatkowych.

Otrzymanie świadczenia za rezygnację z roszczeń o zwrot wywłaszczonych nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 23 stycznia 2023 r. wyjaśnia, że otrzymanie świadczenia za rezygnację z możliwości ubiegania się o zwrot wywłaszczonych nieruchomości oraz rezygnację z możliwości ubiegania się o odszkodowanie nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

REKLAMA