REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przewalutowanie kredytu na złotówki powoduje obowiązek zapłaty podatku PIT?

frankowicze
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że przewalutowanie kredytu walutowego na złotówki nie generuje obowiązku zapłaty podatku PIT od otrzymanej od banku nadpłaty. Według stanowiska jednej z podatniczek oraz interpretacji podatkowej, przewalutowanie jest neutralne podatkowo. 

Nadpłata ponad kapitał, a podatek

Wnioskodawczyni oraz jej mąż zawarli umowę o mieszkaniowy kredyt budowlano-hipoteczny w złotych, który był indeksowany kursem CHF. Umowa została zawarta na okres od lipca 2008 r. do maja 2022 r. W wyniku mediacji, małżeństwo zawarło ugodę z bankiem w sprawie przewalutowania kredytu na złotówki. Po przewalutowaniu, całość kredytu została spłacona w kwietniu 2017 r. i powstała nadpłata, która została zwrócona kredytobiorcom w 2022 r. 

REKLAMA

Wątpliwości podlegało to, czy Bank powinien powstałą różnicę uznać za przychód kredytobiorców i wystawić informację PIT-11 na podstawie art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy powstał obowiązek zapłaty podatku PIT od zwróconej nadpłaty kredytu w złotych.

Nadwyżka nie jest opodatkowana

REKLAMA

Według stanowiska podatniczki, przewalutowanie kredytu jest neutralne podatkowo, ponieważ jest to jedynie zmiana sposobu rozliczenia kredytu udzielonego w złotych. Przewalutowanie nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego ani obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. 

Do tego stanowiska przychylił się Dyrektor KIS, który wskazał, że nie dochodzi do transferu/przelewu środków pieniężnych, nie dochodzi do uregulowania w jakiejkolwiek formie zobowiązania wynikającego z umowy kredytu - zmianie ulega jedynie waluta, w której zobowiązanie ma być uregulowane, zaś powstała nadpłata  jest wtórna.

 Przewalutowanie nie skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o PIT. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

W wyniku przewalutowania kredytu na złotówki, nie powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od nadpłaty kredytu. Ostatecznie, z interpretacji, wynika że przewalutowanie kredytu jest neutralne podatkowo, a podatniczka nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego od otrzymanej nadpłaty kredytu.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.933.2022.1.MKA

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dopłaty do wypoczynku dzieci pracowników mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że dopłata/dofinansowanie ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych do wypoczynku dziecka pracownika, które nie ukończyło 18 lat, może korzystać ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego podlega odliczeniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatek VAT naliczony od zakupionego sprzętu medycznego wykorzystywanego wyłącznie do czynności zwolnionych z tego podatku nie kwalifikuje się do odliczenia. 

Czy sprzedaż akcji nabytych nieodpłatnie przez pracownika jest zwolniona z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że udostępnienie akcji pracownikom przy prywatyzacji przedsiębiorstwa nie spełnia warunku nabycia ich na podstawie oferty publicznej, w konsekwencji dochód uzyskany ze sprzedaży takich akcji nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 52 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. 

Czy zakup złomu poza granicami Polski podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup złomu, gdzie umowa nabycia towaru została zawarta poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a towar, który był przedmiotem umowy nabycia, w momencie zawarcia tej umowy również znajdował się poza terytorium Polski, nie podlega opodatkowaniu PCC. Decyzja organu opiera się na art. 1 ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

REKLAMA

Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA