Czy przewalutowanie kredytu na złotówki powoduje obowiązek zapłaty podatku PIT?
REKLAMA
REKLAMA
Nadpłata ponad kapitał, a podatek
Wnioskodawczyni oraz jej mąż zawarli umowę o mieszkaniowy kredyt budowlano-hipoteczny w złotych, który był indeksowany kursem CHF. Umowa została zawarta na okres od lipca 2008 r. do maja 2022 r. W wyniku mediacji, małżeństwo zawarło ugodę z bankiem w sprawie przewalutowania kredytu na złotówki. Po przewalutowaniu, całość kredytu została spłacona w kwietniu 2017 r. i powstała nadpłata, która została zwrócona kredytobiorcom w 2022 r.
REKLAMA
Wątpliwości podlegało to, czy Bank powinien powstałą różnicę uznać za przychód kredytobiorców i wystawić informację PIT-11 na podstawie art. 42a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz czy powstał obowiązek zapłaty podatku PIT od zwróconej nadpłaty kredytu w złotych.
Nadwyżka nie jest opodatkowana
REKLAMA
Według stanowiska podatniczki, przewalutowanie kredytu jest neutralne podatkowo, ponieważ jest to jedynie zmiana sposobu rozliczenia kredytu udzielonego w złotych. Przewalutowanie nie skutkuje powstaniem przychodu podatkowego ani obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego.
Do tego stanowiska przychylił się Dyrektor KIS, który wskazał, że nie dochodzi do transferu/przelewu środków pieniężnych, nie dochodzi do uregulowania w jakiejkolwiek formie zobowiązania wynikającego z umowy kredytu - zmianie ulega jedynie waluta, w której zobowiązanie ma być uregulowane, zaś powstała nadpłata jest wtórna.
Przewalutowanie nie skutkuje powstaniem przychodu w rozumieniu ustawy o PIT.
Podsumowanie
W wyniku przewalutowania kredytu na złotówki, nie powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od nadpłaty kredytu. Ostatecznie, z interpretacji, wynika że przewalutowanie kredytu jest neutralne podatkowo, a podatniczka nie ma obowiązku zapłaty podatku dochodowego od otrzymanej nadpłaty kredytu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.