REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy podatnik może zastosować stawkę podatku VAT 0% po spełnieniu warunków tax free?

Calculating,Vat,Tax,Percentage,And,Invoice,Discount
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwrot podatku VAT w systemie TAX FREE przysługuje podróżnym, którzy spełniają określone warunki, co umożliwia stosowanie preferencyjnej stawki podatku VAT, wynoszącej 0%.

Przedsiębiorstwo stosuje system TAX FREE

Zainteresowany w sprawie - pewne przedsiębiorstwo sp. z o.o. sp. k., działa w branży sprzedaży detalicznej sprzętu elektrycznego. Przedsiębiorstwo to dokonuje sprzedaży w systemie TAX FREE, który umożliwia podróżnym osobom fizycznym bez stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE zakupienie towarów z preferencyjną stawką podatku VAT wynoszącą 0%, pod warunkiem że towary te zostaną wywiezione w stanie nienaruszonym poza terytorium UE w bagażu osobistym.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwo wcześniej mogło dokonywać zwrotu podatku VAT dla podróżnych zarówno osobom, które dokonały zakupu towaru, jak i osobom trzecim na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. Zwroty były wypłacane w gotówce i dokumentowane paragonem z kasy rejestrującej oraz dokumentem potwierdzającym wywóz towarów przez urząd celno-skarbowy. Przedsiębiorstwo było czynnym podatnikiem VAT od 25 stycznia 2020 roku.

Do 1 stycznia 2022 roku przepisy VAT umożliwiały dokonywanie zwrotu podatku na podstawie pełnomocnictwa podróżnego, a podróżny musiał wywieźć towary poza terytorium Unii Europejskiej nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca po dokonaniu zakupu.

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy po spełnieniu warunków z art. 128 ustawy o VAT, podatnik ma obowiązek zastosowania stawki 0%. Jego zdaniem, podatek VAT jest terytorialny i opodatkowana jest konsumpcja wewnątrz UE. Twierdzi, że po spełnieniu warunków określonych w ustawie, należy zawsze stosować stawkę 0%. Wskazuje na posiadanie dokumentów potwierdzających wywóz towarów i rejestrację na PUESC oraz korzystanie z systemu TAX FREE.

Konieczna rejestracja VAT i prowadzenie ewidencji sprzedaży

REKLAMA

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za zgodne z prawem. Wskazał, że zwrot podatku przysługuje podróżnym, którzy wywieźli towary poza UE, pod warunkiem spełnienia wymogów, takich jak rejestracja VAT i prowadzenie ewidencji sprzedaży. Podkreślono, że zwrot podatku należy się podróżnym niezależnie od kraju członkowskiego UE, z którego towary zostały wywiezione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Mając na uwadze powołane przepisy prawa w powiązaniu z przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego stwierdzić należy, że zgodnie z przepisami powołanej uprzednio ustawy Kodeks cywilny strona może działać przez przedstawiciela, pełnomocnika. Dlatego też zwrot podatku może otrzymać osoba, która przedstawi sprzedawcy prawidłowo wypełniony, spełniający wszystkie wymogi określone w art. 128 ustawy o podatku od towarów i usług dokument TAX FREE wystawiony na podróżnego oraz przedstawi imienne upoważnienie do odbioru kwoty określonej w przedmiotowym dokumencie wystawione na osobę, której dane widnieją na dokumencie TAX FREE.

Zatem w okresie obowiązywania przepisów dotyczących zwrotu podatku VAT podróżnym przed 2022 r. nie był wykluczony odbiór zwrotu podatku przez upoważnionego do tej czynności pełnomocnika podróżnego. Natomiast po 1 stycznia 2022 r. w związku z wprowadzeniem zapisu art. 128 ust. 1a ustawy, zwrot podatku nie może być już dokonany osobie innej niż podróżny, który dokonał nabycia towaru.

W konsekwencji stwierdzić należy, że w sytuacji spełnienia warunków określonych w art. 128 ustawy VAT, mogliście Państwo jako czynny podatnik podatku VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej od 25 stycznia 2020 r. do 1 stycznia 2022 r. w każdym przypadku tj. zarówno w przypadku, gdy o zwrot podatku w systemie TAX FREE występował podróżny jak i pełnomocnik podróżnego (na podstawie przedstawionego pełnomocnictwa), stosować stawkę podatku 0% wynikającą z art. 129 ustawy VAT." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Organ podatkowy potwierdził, że zastosowanie stawki 0% VAT jest prawidłowe, gdy podróżni wywiozą zakupione towary poza UE, spełniając wymagane warunki. Podkreślono, że zmiany w ustawie VAT od 2022 roku ograniczają możliwość zwrotu podatku wyłącznie do podróżnych, którzy dokonali nabycia towaru.

Źródło: Możliwość stosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla sprzedaży dokonywanej w systemie TAX FREE. - Interpretacja - 0114-KDIP1-3.4012.554.2023.2.RR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

REKLAMA

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

Czy opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku stanowi przychód w świetle ustawy o CIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że opłata pobierana od opakowań jednorazowego użytku, przekazywana w całości na rachunek bankowy marszałka województwa nie stanowi przychodu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ nie jest trwałym, bezzwrotnym i definitywnym przysporzeniem majątkowym dla przedsiębiorcy.

REKLAMA