REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy podatnik może zastosować stawkę podatku VAT 0% po spełnieniu warunków tax free?

Calculating,Vat,Tax,Percentage,And,Invoice,Discount
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwrot podatku VAT w systemie TAX FREE przysługuje podróżnym, którzy spełniają określone warunki, co umożliwia stosowanie preferencyjnej stawki podatku VAT, wynoszącej 0%.

Przedsiębiorstwo stosuje system TAX FREE

Zainteresowany w sprawie - pewne przedsiębiorstwo sp. z o.o. sp. k., działa w branży sprzedaży detalicznej sprzętu elektrycznego. Przedsiębiorstwo to dokonuje sprzedaży w systemie TAX FREE, który umożliwia podróżnym osobom fizycznym bez stałego miejsca zamieszkania na terytorium UE zakupienie towarów z preferencyjną stawką podatku VAT wynoszącą 0%, pod warunkiem że towary te zostaną wywiezione w stanie nienaruszonym poza terytorium UE w bagażu osobistym.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorstwo wcześniej mogło dokonywać zwrotu podatku VAT dla podróżnych zarówno osobom, które dokonały zakupu towaru, jak i osobom trzecim na podstawie udzielonego pełnomocnictwa. Zwroty były wypłacane w gotówce i dokumentowane paragonem z kasy rejestrującej oraz dokumentem potwierdzającym wywóz towarów przez urząd celno-skarbowy. Przedsiębiorstwo było czynnym podatnikiem VAT od 25 stycznia 2020 roku.

Do 1 stycznia 2022 roku przepisy VAT umożliwiały dokonywanie zwrotu podatku na podstawie pełnomocnictwa podróżnego, a podróżny musiał wywieźć towary poza terytorium Unii Europejskiej nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca po dokonaniu zakupu.

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy po spełnieniu warunków z art. 128 ustawy o VAT, podatnik ma obowiązek zastosowania stawki 0%. Jego zdaniem, podatek VAT jest terytorialny i opodatkowana jest konsumpcja wewnątrz UE. Twierdzi, że po spełnieniu warunków określonych w ustawie, należy zawsze stosować stawkę 0%. Wskazuje na posiadanie dokumentów potwierdzających wywóz towarów i rejestrację na PUESC oraz korzystanie z systemu TAX FREE.

Konieczna rejestracja VAT i prowadzenie ewidencji sprzedaży

REKLAMA

Organ podatkowy uznał stanowisko wnioskodawcy za zgodne z prawem. Wskazał, że zwrot podatku przysługuje podróżnym, którzy wywieźli towary poza UE, pod warunkiem spełnienia wymogów, takich jak rejestracja VAT i prowadzenie ewidencji sprzedaży. Podkreślono, że zwrot podatku należy się podróżnym niezależnie od kraju członkowskiego UE, z którego towary zostały wywiezione.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Mając na uwadze powołane przepisy prawa w powiązaniu z przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego stwierdzić należy, że zgodnie z przepisami powołanej uprzednio ustawy Kodeks cywilny strona może działać przez przedstawiciela, pełnomocnika. Dlatego też zwrot podatku może otrzymać osoba, która przedstawi sprzedawcy prawidłowo wypełniony, spełniający wszystkie wymogi określone w art. 128 ustawy o podatku od towarów i usług dokument TAX FREE wystawiony na podróżnego oraz przedstawi imienne upoważnienie do odbioru kwoty określonej w przedmiotowym dokumencie wystawione na osobę, której dane widnieją na dokumencie TAX FREE.

Zatem w okresie obowiązywania przepisów dotyczących zwrotu podatku VAT podróżnym przed 2022 r. nie był wykluczony odbiór zwrotu podatku przez upoważnionego do tej czynności pełnomocnika podróżnego. Natomiast po 1 stycznia 2022 r. w związku z wprowadzeniem zapisu art. 128 ust. 1a ustawy, zwrot podatku nie może być już dokonany osobie innej niż podróżny, który dokonał nabycia towaru.

W konsekwencji stwierdzić należy, że w sytuacji spełnienia warunków określonych w art. 128 ustawy VAT, mogliście Państwo jako czynny podatnik podatku VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej od 25 stycznia 2020 r. do 1 stycznia 2022 r. w każdym przypadku tj. zarówno w przypadku, gdy o zwrot podatku w systemie TAX FREE występował podróżny jak i pełnomocnik podróżnego (na podstawie przedstawionego pełnomocnictwa), stosować stawkę podatku 0% wynikającą z art. 129 ustawy VAT." - wskazał Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Organ podatkowy potwierdził, że zastosowanie stawki 0% VAT jest prawidłowe, gdy podróżni wywiozą zakupione towary poza UE, spełniając wymagane warunki. Podkreślono, że zmiany w ustawie VAT od 2022 roku ograniczają możliwość zwrotu podatku wyłącznie do podróżnych, którzy dokonali nabycia towaru.

Źródło: Możliwość stosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% dla sprzedaży dokonywanej w systemie TAX FREE. - Interpretacja - 0114-KDIP1-3.4012.554.2023.2.RR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

    Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

    Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

    REKLAMA

    Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

    Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, otrzymane na podstawie polisy OC biura rachunkowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów to cygara?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wyroby z konopi Cannabis w formie papierosów powinny być oznaczane znakami akcyzy przed ich importem, zgodnie z obowiązującymi przepisami o cygarach i cygaretkach, a nie jako papierosy.

    Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    REKLAMA

    Czy sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż apartamentów wynajmowanych w ramach działalności gospodarczej podlega zwolnieniu z podatku VAT, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

    Czy wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki na kosmetyki, usługi kosmetyczne i fryzjerskie oraz rajstopy w odpowiednim kolorze nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ mają one charakter wydatków osobistych związanych z poprawą wizerunku i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

    REKLAMA