Otrzymanie świadczenia za rezygnację z roszczeń o zwrot wywłaszczonych nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn
REKLAMA
REKLAMA
- Spadkobierca zrzeka się (odpłatnie) roszczeń o zwrot wywłaszczonych nieruchomości spadkodawcy. Czy trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn?
- Stanowisko organu podatkowego – Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Spadkobierca zrzeka się (odpłatnie) roszczeń o zwrot wywłaszczonych nieruchomości spadkodawcy. Czy trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn?
Wnioskodawczyni, będąca osobą fizyczną, jest jednym ze spadkobierców nieruchomości wywłaszczonych w 1975 roku jej babci. Postępowanie administracyjne o zwrot tych nieruchomości toczyło się przed Starostą Powiatu. W trakcie postępowania, spadkobiercy zawarli porozumienie z Gminą, na której terenie znajdują się wywłaszczone grunty. Gmina zapłaciła spadkobiercom świadczenie pieniężne za rezygnację z możliwości ubiegania się o zwrot wywłaszczonych nieruchomości oraz rezygnację z możliwości ubiegania się o odszkodowanie przysługujące w związku z uniemożliwieniem realizacji obowiązku zwrotu gruntów.
Wnioskodawczyni zwróciła się z pytaniem o ocenę skutków podatkowych w podatku od spadków i darowizn otrzymania świadczenia pieniężnego w związku z rezygnacją z realizacji roszczenia o zwrot wywłaszczonych nieruchomości. Jej zdaniem trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn, bo zamiast zwrotu wcześniej wywłaszczonego spadkodawcy gruntu w naturze otrzymała od podmiotu zobowiązanego do zwrotu wywłaszczonej nieruchomości (powiatu) ekwiwalent pieniężny stanowiący jej równowartość.
REKLAMA
Stanowisko organu podatkowego – Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe. Wyjaśnił, że świadczenie otrzymane za rezygnację z możliwości ubiegania się o zwrot wywłaszczonych nieruchomości oraz rezygnację z możliwości ubiegania się o odszkodowanie nie weszło do masy spadkowej (babci wnioskodawczyni), a więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
Zgodnie z interpretacją, opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlegało nabycie w spadku roszczenia o zwrot wywłaszczonej nieruchomości, jako prawo, które istniało na moment śmierci Spadkodawczyni.
Dyrektor KIS podkreślił, że świadczenie otrzymane przez wnioskodawczynię nie jest związane z prawem do nieruchomości, które mogłoby podlegać opodatkowaniu jako część masy spadkowej, ale jest wynikiem porozumienia zawartego z powiatem. W związku z tym, nie jest to świadczenie, które mogłoby podlegać opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.