REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej i przeniesienie do majątku prywatnego wspólników - skutki w podatku od spadków i darowizn

Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej i przeniesienie do majątku prywatnego wspólników - skutki w podatku od spadków i darowizn
Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej i przeniesienie do majątku prywatnego wspólników - skutki w podatku od spadków i darowizn
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W interpretacji z 17 stycznia 2023 r. Dyrektor KIS potwierdził, że wycofanie nieruchomości z majątku spółki jawnej do majątku wspólników nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

Wycofania nieruchomości ze spółki jawnej i przeniesienie do majątku prywatnego wspólników - czy trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn

Wnioskodawczyni, będąca wspólnikiem spółki osobowej, zwróciła się o interpretację skutków podatkowych związanych z wycofaniem nieruchomości ze spółki jawnej i przekazaniem jej własności do majątków wspólników. Nieruchomość, wykorzystywana w działalności gospodarczej spółki, została pierwotnie zakupiona przez wnioskodawczynię i jej męża, a następnie wniesiona do spółki w ramach aportu. Wspólnicy spółki zdecydowali o zwrocie części wniesionych wkładów i związanym z tym obniżeniu wartości udziałów kapitałowych, co skutkować ma przeniesieniem własności nieruchomości na wspólników.

Wnioskodawczyni zapytała, czy wycofanie nieruchomości z majątku spółki na jej rzecz i na rzecz drugiego wspólnika, stanowiące zwrot części wniesionych wkładów, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni była zdania, że takie działanie nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego.

REKLAMA

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Dyrektor KIS podzielił stanowisko wnioskodawczyni. W swojej interpretacji podkreślił, że nieodpłatne wycofanie nieruchomości z majątku spółki na rzecz wspólników nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Dyrektor KIS odwołał się do art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgodnie z którym opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy oraz praw majątkowych m.in. tytułem darowizny. Dyrektor KIS odwołał się również do przepisów Kodeksu cywilnego, które definiują umowę darowizny jako zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. 

W kontekście przedstawionego zdarzenia, Dyrektor KIS stwierdził, że przeniesienie nieruchomości na wspólników nie stanowi umowy darowizny, ani zniesienia współwłasności w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Ponadto, wspólnicy (w tym wnioskodawczyni) nie będą zobowiązani do jakichkolwiek świadczeń na rzecz spółki jawnej wynikających z tej umowy, a czynność ta nie będzie stanowić formy uregulowania przez spółkę jawną jakichkolwiek innych zobowiązań wobec wspólników. 
W związku z powyższym, Dyrektor KIS potwierdził, że wycofanie nieruchomości z majątku spółki na rzecz wnioskodawczyni (wspólników) nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.144.2022.2.DR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynajem domków letniskowych korzysta ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wynajem domków letniskowych może korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej. Decyzja wynika z faktu, że płatności za usługi dokonywane są za pomocą terminala płatniczego przy użyciu karty płatniczej oraz płatności internetowych, co umożliwia jednoznaczne powiązanie transakcji z konkretnymi zamówieniami i klientami.

Czy usługi wystawiania spektakli teatralnych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi wystawiania spektakli teatralnych mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Kluczowe dla uzyskania tego zwolnienia są kryteria indywidualnej twórczości artystycznej oraz wynagrodzenie w formie honorarium.

Czy zakup zegarka mechanicznego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zakup przez radcę prawnego zegarka mechanicznego, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. Podkreślono, że zegarek był używany wyłącznie w dni robocze do celów zawodowych i był niezbędny do precyzyjnego odmierzania czasu pracy.

Czy zakup opatrunków hydrożelowych można odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki poniesione na zakup opatrunków hydrożelowych nie mogą być uznane za wydatki rehabilitacyjne w rozumieniu art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie można odliczyć tych wydatków od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Czy miasto może odliczyć VAT od inwestycji w system wypożyczalni rowerów publicznych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) po ponownym rozpatrzeniu sprawy ostatecznie potwierdziła, że miasto realizujące projekt wypożyczalni rowerów publicznych ma prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego VAT. Decyzja ta została podjęta po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który uznał, że działalność związana z wynajmem rowerów, mimo że częściowo bezpłatna, jest działalnością gospodarczą.

Czy w działalności nierejestrowanej można dokonywać amortyzacji środków trwałych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że w działalności nierejestrowanej nie można dokonywać amortyzacji środków trwałych. Interpretacja wskazuje, że możliwość ta jest zarezerwowana dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które mają obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych i ewidencji środków trwałych, oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

REKLAMA

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA