Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej i przeniesienie do majątku prywatnego wspólników - skutki w podatku od spadków i darowizn
REKLAMA
REKLAMA
- Wycofania nieruchomości ze spółki jawnej i przeniesienie do majątku prywatnego wspólników - czy trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn
- Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Wycofania nieruchomości ze spółki jawnej i przeniesienie do majątku prywatnego wspólników - czy trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn
Wnioskodawczyni, będąca wspólnikiem spółki osobowej, zwróciła się o interpretację skutków podatkowych związanych z wycofaniem nieruchomości ze spółki jawnej i przekazaniem jej własności do majątków wspólników. Nieruchomość, wykorzystywana w działalności gospodarczej spółki, została pierwotnie zakupiona przez wnioskodawczynię i jej męża, a następnie wniesiona do spółki w ramach aportu. Wspólnicy spółki zdecydowali o zwrocie części wniesionych wkładów i związanym z tym obniżeniu wartości udziałów kapitałowych, co skutkować ma przeniesieniem własności nieruchomości na wspólników.
Wnioskodawczyni zapytała, czy wycofanie nieruchomości z majątku spółki na jej rzecz i na rzecz drugiego wspólnika, stanowiące zwrot części wniesionych wkładów, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni była zdania, że takie działanie nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego.
REKLAMA
Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Dyrektor KIS podzielił stanowisko wnioskodawczyni. W swojej interpretacji podkreślił, że nieodpłatne wycofanie nieruchomości z majątku spółki na rzecz wspólników nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Dyrektor KIS odwołał się do art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgodnie z którym opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy oraz praw majątkowych m.in. tytułem darowizny. Dyrektor KIS odwołał się również do przepisów Kodeksu cywilnego, które definiują umowę darowizny jako zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
W kontekście przedstawionego zdarzenia, Dyrektor KIS stwierdził, że przeniesienie nieruchomości na wspólników nie stanowi umowy darowizny, ani zniesienia współwłasności w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Ponadto, wspólnicy (w tym wnioskodawczyni) nie będą zobowiązani do jakichkolwiek świadczeń na rzecz spółki jawnej wynikających z tej umowy, a czynność ta nie będzie stanowić formy uregulowania przez spółkę jawną jakichkolwiek innych zobowiązań wobec wspólników.
W związku z powyższym, Dyrektor KIS potwierdził, że wycofanie nieruchomości z majątku spółki na rzecz wnioskodawczyni (wspólników) nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.