REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej i przeniesienie do majątku prywatnego wspólników - skutki w podatku od spadków i darowizn

Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej i przeniesienie do majątku prywatnego wspólników - skutki w podatku od spadków i darowizn
Wycofanie nieruchomości ze spółki jawnej i przeniesienie do majątku prywatnego wspólników - skutki w podatku od spadków i darowizn
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W interpretacji z 17 stycznia 2023 r. Dyrektor KIS potwierdził, że wycofanie nieruchomości z majątku spółki jawnej do majątku wspólników nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

Wycofania nieruchomości ze spółki jawnej i przeniesienie do majątku prywatnego wspólników - czy trzeba zapłacić podatek od spadków i darowizn

Wnioskodawczyni, będąca wspólnikiem spółki osobowej, zwróciła się o interpretację skutków podatkowych związanych z wycofaniem nieruchomości ze spółki jawnej i przekazaniem jej własności do majątków wspólników. Nieruchomość, wykorzystywana w działalności gospodarczej spółki, została pierwotnie zakupiona przez wnioskodawczynię i jej męża, a następnie wniesiona do spółki w ramach aportu. Wspólnicy spółki zdecydowali o zwrocie części wniesionych wkładów i związanym z tym obniżeniu wartości udziałów kapitałowych, co skutkować ma przeniesieniem własności nieruchomości na wspólników.

Wnioskodawczyni zapytała, czy wycofanie nieruchomości z majątku spółki na jej rzecz i na rzecz drugiego wspólnika, stanowiące zwrot części wniesionych wkładów, spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni była zdania, że takie działanie nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego.

REKLAMA

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej

Dyrektor KIS podzielił stanowisko wnioskodawczyni. W swojej interpretacji podkreślił, że nieodpłatne wycofanie nieruchomości z majątku spółki na rzecz wspólników nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn. Dyrektor KIS odwołał się do art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zgodnie z którym opodatkowaniu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy oraz praw majątkowych m.in. tytułem darowizny. Dyrektor KIS odwołał się również do przepisów Kodeksu cywilnego, które definiują umowę darowizny jako zobowiązanie darczyńcy do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. 

W kontekście przedstawionego zdarzenia, Dyrektor KIS stwierdził, że przeniesienie nieruchomości na wspólników nie stanowi umowy darowizny, ani zniesienia współwłasności w rozumieniu przepisów kodeksu cywilnego. Ponadto, wspólnicy (w tym wnioskodawczyni) nie będą zobowiązani do jakichkolwiek świadczeń na rzecz spółki jawnej wynikających z tej umowy, a czynność ta nie będzie stanowić formy uregulowania przez spółkę jawną jakichkolwiek innych zobowiązań wobec wspólników. 
W związku z powyższym, Dyrektor KIS potwierdził, że wycofanie nieruchomości z majątku spółki na rzecz wnioskodawczyni (wspólników) nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 17 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.144.2022.2.DR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy dostawy ługu sodowego dla statków mogą korzystać ze stawki 0% VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dostawa ługu sodowego na potrzeby statków może korzystać ze stawki 0% VAT tylko w przypadku dostaw bezpośrednio na rzecz armatorów, a nie pośredników.

  Czy zakup klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze może być odliczony w ramach ulgi termomodernizacyjnej?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup i montaż klimatyzacji z pompą ciepła typu powietrze-powietrze nie kwalifikują się do odliczeń w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

  Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której wyjaśniła, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą.

  Czy gmina może odliczyć vat od projektu budowy pływalni?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie budynku pływalni aportem do spółki komunalnej po zakończeniu projektu budowlanego nie jest zwolnione od podatku VAT.

  REKLAMA

  Czy rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej wpływa na podatek dochodowy przy sprzedaży nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej przez włączenie nieruchomości, która wcześniej była częścią majątku osobistego jednego z małżonków, nie jest równoznaczne z nabyciem nieruchomości przez drugiego małżonka w kontekście obowiązków podatkowych.

  Czy środki pieniężne otrzymane od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że środki pieniężne otrzymane przez beneficjenta od fundacji na podstawie umowy darowizny z polecenia darczyńcy są uznawane za nabycie tytułem polecenia i podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

  Czy budowanie komputerów z zakupionych podzespołów można uznać za produkcję własnych produktów i tym samym skorzystać z ulgi na ekspansję?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że budowanie komputerów z zakupionych podzespołów nie spełnia kryteriów produkcji własnych produktów, niezbędnych do skorzystania z ulgi na ekspansję.

  Czy kolejność transakcji wpływa na zwolnienie podatkowe przy sprzedaży i zakupie nieruchomości?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwolnienie podatkowe przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, wydatkowanego na cele mieszkaniowe, nie zależy od chronologicznej kolejności transakcji nabycia i zbycia nieruchomości.

  REKLAMA

  Czy posiadanie nieruchomości na terenie Ukrainy wyklucza zwolnienie z podatku PCC przy zakupie mieszkania w Polsce?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że transakcja zakupu lokalu mieszkalnego nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku PCC na podstawie art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych z uwagi na to, że w momencie zakupu lokalu mieszkalnego w Polsce, podatnik posiadał już prawo do lokalu mieszkalnego znajdującego się na terenie Ukrainy. 

  Czy emerytura z Węgier podlega opodatkowaniu w Polsce?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że emerytura wypłacana z systemu zabezpieczeń socjalnych Węgier osobie posiadającej miejsce zamieszkania w Polsce nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

  REKLAMA