Czy zwrot środków z funduszu remontowego podlega opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Zwrot środków z funduszu remontowego
Wnioskodawczyni jako członek spółdzielni mieszkaniowej otrzymała zwrot środków zgromadzonych na funduszu remontowym, odpowiadający dokonanym przez nią wpłatom, pomniejszonym o bieżące wydatki remontowe. Kwota ta nie zawierała odsetek. Spółdzielnia przelała środki bezpośrednio na konto kobiety i wystawiła PIT-11, w którym ujęto środki stanowiące rozliczenie funduszu remontowego. Zwrot ten był wynikiem zawiązania wspólnoty mieszkaniowej i przekazania zgromadzonych środków na indywidualny rachunek właściciela lokalu.
REKLAMA
W związku z tym podatniczka zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy kwota ujęta w bloku F. Informacja o wysokości przychodów, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i czy należy ją ująć jako przychód w rozliczeniu rocznym. Jednocześnie kobieta argumentowała, że zwrot środków z funduszu remontowego nie powinien zostać uznany za przychód i nie powinien podlegać opodatkowaniu.
Skutki podatkowe otrzymania zwrotu
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że zwrot środków z funduszu remontowego nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Organ podatkowy w swojej interpretacji odwołał się do art. 9 ust. 1 ustawy o PIT, który stanowi, że opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem tych wymienionych w ustawie. Dodatkowo przywołał art. 11 ust. 1, który definiuje, co należy rozumieć przez przychody, oraz art. 20 ust. 1, który opisuje przychody z innych źródeł. W kontekście zwrotu środków z funduszu remontowego odniósł się także do przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, które regulują tworzenie i rozliczanie funduszu remontowego.
W konkluzji organ stwierdził, że dokonany przez spółdzielnię mieszkaniową zwrot środków z funduszu remontowego nie skutkował dla wnioskodawczyni powstaniem przysporzenia majątkowego. Nie powstał u niej przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na to, nie musi ona uwzględniać tego dochodu jako przysporzenia majątkowego skutkującego zapłatą podatku dochodowego w rozliczeniu rocznym PIT-37.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.