Czy otrzymane odszkodowanie za przejęcie części działek na cele realizacji inwestycji drogowej, korzysta ze zwolnienia podatkowego?
REKLAMA
REKLAMA
- Odszkodowanie za przejęcie części działek na cele inwestycji drogowej
- KIS: otrzymane odszkodowanie korzysta ze zwolnienia podatkowego
Odszkodowanie za przejęcie części działek na cele inwestycji drogowej
W styczniu 2018 r. został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który objął działkę należącą do rodziców podatnika. Część tej działki została przeznaczona na drogi publiczne różnej klasy. W czerwcu 2018 r. podatnik wraz ze swoją siostrą stał się współwłaścicielem tej działki na podstawie umowy darowizny. W lutym 2020 r. rodzeństwo złożyło wniosek o podział nieruchomości zgodnie z obowiązującym planem zagospodarowania przestrzennego. Decyzją z marca 2020 r. burmistrz zatwierdził podział nieruchomości, co spowodowało przejście działek zajętych pod drogi publiczne na własność gminy oraz skarbu państwa. Wnioskiem z lipca 2020 r. podatnik wraz z siostrą wystąpili o ustalenie odszkodowania za zajęte pod drogi publiczne działki drogowe, które przeszły na własność gminy oraz skarbu państwa. Odszkodowanie zostało przelane na konta bankowe podatnika i siostry.
REKLAMA
REKLAMA
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy na podstawie wyżej opisanej sytuacji, w związku z uzyskaniem odszkodowania za grunty przeznaczone pod drogi publiczne, należna jest zapłata podatku w sytuacji, gdy nie minęło 5 lat od dnia otrzymania darowizny.
Wnioskodawca argumentował, że nie miał wpływu na przeznaczenie działki pod drogi publiczne, ponieważ nastąpiło to z mocy ustawy, bez jego zgody. Otrzymane odszkodowanie nie odpowiada rzeczywistej wartości działki i nie wynikało z chęci zysku. Mężczyzna uważa, że nie powinien ponosić podatku z tego tytułu, gdyż transakcja miała charakter przymusowy i nie przyniosła mu zysku.
KIS: otrzymane odszkodowanie korzysta ze zwolnienia podatkowego
Dyrektor KIS potwierdził, że otrzymane przez wnioskodawcę odszkodowanie za przejęcie części działek na cele realizacji inwestycji drogowej, korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na to, że odszkodowanie to zostało wypłacone stosownie do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Organ podatkowy wskazał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT, zwolnienie nie przysługuje, jednak jeżeli łącznie spełnione zostaną następujące warunki:
‒ nabycie nieruchomości nastąpiło w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego lub odpłatnym zbyciem oraz
‒ cena jej nabycia była o co najmniej 50% niższa od wysokości odszkodowania lub ceny zbycia.
Zatem w przypadku, gdy spełniony zostanie jeden z warunków albo niespełniony żaden z nich, uzyskany przychód będzie korzystał ze zwolnienia.
KIS zauważyła, że nabycie przez podatnika wywłaszczonej działki nastąpiło w drodze umowy darowizny, zatem nie został spełniony jeden z warunków wyłączających zwolnienie, o którym mowa w ww. uregulowaniu. Ponadto, nie wystąpiła sytuacja, w której cena nabycia nieruchomości była o co najmniej 50% niższa od wysokości odszkodowania lub ceny jej nabycia, z uwagi na fakt, że nabycie miało charakter nieodpłatny (cena nie stanowiła elementu nabycia).
Z uwagi na powyższe organ podatkowy uznał, że nie jest należna zapłata podatku przez wnioskodawcę od otrzymanego odszkodowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.