Czy wypłata odszkodowania za chorobę zawodową jest zwolniona od podatku?
REKLAMA
REKLAMA
Pytanie o opodatkowanie świadczenia z tytułu choroby zawodowej
Pracownik, który złożył pozew przeciwko pracodawcy, domagał się zapłaty zadośćuczynienia z tytułu choroby zawodowej. W trakcie postępowania sądowego strony zawarły ugodę, na mocy której pracodawca zobowiązał się do wypłaty określonej kwoty tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania z tytułu choroby zawodowej. Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy wypłacona na podstawie zawartej ugody suma podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych, czy też należy odprowadzić od niej należny podatek.
REKLAMA
Wnioskodawca uważał, że z treści pozwu i wskazanej w nim podstawy prawnej, tj. Kodeksu cywilnego, wynika, że przedmiot zawartej ugody stanowi zadośćuczynienie należne z tytułu doznanej krzywdy i cierpienia w wyniku choroby zawodowej. Wnioskodawca argumentował, że wypłacona na mocy przedmiotowej ugody kwota nie podlega opodatkowaniu.
Stanowisko KIS
Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W interpretacji podkreślono, że dla celów podatkowych istotny jest rzeczywisty charakter świadczenia, a nie jego nazwa. W tym przypadku, świadczenie dotyczyło wyłącznie szkody rzeczywistej, związanej z powstaniem choroby zawodowej. Z tego powodu, nie podlegało ono opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Dyrektor KIS podkreślił, że w związku z tym, na wnioskodawcy nie ciążą obowiązki płatnika związane z naliczeniem i odprowadzeniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconej kwoty.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.