Czy odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
Odszkodowanie z polisy OC biura rachunkowego
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą od marca 2001 r. Biuro rachunkowe prowadzące podatkową księgę przychodów i rozchodów jej firmy błędnie naliczyło podatek dochodowy, przez co zmuszona była uregulować różnicę wraz z odsetkami za zwłokę. Odsetki, które wpłaciła, nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Błędne naliczenie podatku dochodowego dotyczyło 2021 r. Podatek wraz z odsetkami kobieta wpłaciła w październiku 2023 r. W związku z tym, że biuro rachunkowe miało wykupioną polisę, otrzymała odszkodowanie od ubezpieczyciela w listopadzie 2023 r.
REKLAMA
Zainteresowana argumentowała, że otrzymana kwota odszkodowania z polisy OC biura rachunkowego świadczącego na rzecz jej firmy usługi, odpowiadająca wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o PIT. Jednakże w celu utwierdzenia się w swoim przekonaniu zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy stanowisko, które przedstawiła, jest prawidłowe.
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania
REKLAMA
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu, na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ustawy o PIT.
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. Zaznaczył, że zgodnie z art. 22 ust. 1 tej ustawy: „kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23". Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami.
REKLAMA
Następnie organ wyjaśnił, że przychodem jest każda wartość wchodząca do majątku podatnika, powiększająca jego aktywa, o ile nie została wyłączona z przychodów podatkowych, na podstawie art. 14 ust. 3 ustawy o PIT. Katalog wydatków wymienionych w tym przepisie ma charakter zamknięty. Niedopuszczalne jest więc rozszerzanie go na inne kategorie nieujęte wprost w tym przepisie. I tak zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 3a ww. ustawy: „do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów".
W dalszej części interpretacji KIS przywołała art. 23 ust. 1 pkt 18 ustawy o PIT zgodnie, z którym: „nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych i innych należności, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa". Na podstawie powyższego uregulowania organ stwierdził, że zapłacone przez podatniczkę odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty podatku dochodowego nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
„W konsekwencji, wypłacone Pani odszkodowanie odpowiadające wysokości zapłaconych odsetek za zwłokę z tytułu nieterminowej wpłaty, nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie art. 14 ust. 3 pkt 3a ww. ustawy. Otrzymane przez Panią odszkodowanie od ubezpieczyciela jest bowiem odpowiednikiem wydatku poniesionego tytułem odsetek za zwłokę od uiszczonego z opóźnieniem podatku dochodowego z winy biura podatkowego, który to wydatek nie został zaliczony do kosztów podatkowych" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.