Otrzymane odszkodowanie za eksmisję należy opodatkować - w jaki sposób podzielić środki między współwłaścicieli?
REKLAMA
REKLAMA
Odszkodowanie za brak zapewnienia lokalu przez gminę
Wnioskodawca jest jednym z kilku współwłaścicieli nieruchomości, w której jeden z lokatorów został eksmitowany na podstawie wyroku sądowego. Sąd nakazał Gminie zapewnienie lokalu socjalnego, ale Gmina nie wywiązała się z tego obowiązku. Wnioskodawca, jako cesjonariusz, uzyskał prawo do dochodzenia odszkodowania od Gminy w imieniu pozostałych współwłaścicieli. Wyrok sądowy zasądzający odszkodowanie na rzecz Wnioskodawcy jest prawomocny i Gmina wypłaciła całą zasądzoną kwotę. Teraz pozostaje dokonać podziału otrzymanych środków między współwłaścicieli i opodatkować te kwoty.
REKLAMA
Należy podzielić na części
REKLAMA
Dyrektor KIS uważa, że otrzymane odszkodowanie powinno być opodatkowane jako przychód z innych źródeł, na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT. Przychód ten powinien być wykazany i opodatkowany w zeznaniu rocznym składanym za rok podatkowy, w którym podatnik go otrzymał lub został postawiony do jego dyspozycji - wskazał Dyrektor KIS.
Wnioskodawca powinien wykazać i opodatkować tylko tę część otrzymanej kwoty, która jest jego udziałem we własności nieruchomości. Gmina Miejska powinna sporządzić dla Wnioskodawcy stosowną informację podatkową (PIT-8C) obejmującą całość wypłaconej kwoty, a następnie współwłaściciele będą odpowiedzialni za wykazanie i opodatkowanie kwoty tak jak ich udziały w nieruchomości.
Podsumowanie
Wnioskodawca powinien wykazać i opodatkować tylko tę część otrzymanego odszkodowania, która jest jego udziałem we własności. Gmina Miejska powinna sporządzić dla Wnioskodawcy stosowną informację podatkową (PIT-8C) obejmującą całość wypłaconej kwoty. Pozostali współwłaściciele będą odpowiedzialni za wykazanie i opodatkowanie swojego udziału po tym, jak wnioskodawca przekaże im środki. Wnioskodawca nie jest zobowiązany do poboru zaliczek na podatek od wypłacanych należności i nie musi przekazywać informacji o wypłatach współwłaścicielom ani urzędom skarbowym - do tego zobowiązani są pozostali współwłaściciele we własnym zakresie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.