Czy wykazanie następstwa prawnego po spadkobraniu to nabycie prawa majątkowego?
REKLAMA
REKLAMA
- Prawo do żądania odszkodowania za nieruchomość
- Obowiązek podatkowy powstał w związku z nabyciem roszczenia o odszkodowanie
- Podsumowanie
Prawo do żądania odszkodowania za nieruchomość
Podatnik zwrócił się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w celu uzyskania interpretacji dotyczącej obowiązku zgłoszenia prawa majątkowego w zeznaniu podatkowym od spadku. Podatnik opisał, że posiada prawo do żądania odszkodowania za nieruchomość na podstawie art. 215 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Pytał, czy samo wykazanie następstwa prawnego (spadkobrania) po byłym właścicielu nieruchomości stanowi nabycie prawa majątkowego w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz czy powinien zgłosić to prawo do opodatkowania w zeznaniu podatkowym od spadku.
REKLAMA
Pytanie brzmiało: Czy samo wykazanie następstwa prawnego (spadkobrania) po byłym właścicielu nieruchomości warszawskiej, stanowiące podstawę ubiegania się o odszkodowanie za nieruchomość warszawską na podstawie art. 215 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, stanowi nabycie prawa majątkowego w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn i skutkuje to koniecznością zgłoszenia prawa majątkowego do opodatkowania tym podatkiem w związku z uprawomocnieniem postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, czy też obowiązek podatkowy w zakresie podatku od spadku powstanie dopiero w dacie uprawomocnienia decyzji Prezydenta m.st. Warszawy o ustaleniu wysokości odszkodowania?
Obowiązek podatkowy powstał w związku z nabyciem roszczenia o odszkodowanie
REKLAMA
Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek zgłoszenia prawa majątkowego w postaci uprawnienia do odszkodowania za nieruchomość warszawską na podstawie art. 215 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami w zeznaniu w zakresie podatku od spadku powstanie dopiero po uprawomocnieniu decyzji Prezydenta Miasta o ustaleniu wysokości odszkodowania.
REKLAMA
Dyrektor KIS przedstawił odmienne stanowisko. Jego zdaniem obowiązek podatkowy powstał w związku z nabyciem roszczenia o odszkodowanie tytułem dziedziczenia, a obowiązek zgłoszenia tego nabycia właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego powstał z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku.
"W przedmiotowej sprawie nie ma znaczenia, czy roszczenie ma charakter cywilnoprawny, czy też inny, np. administracyjnoprawny. Istotnym jest, czy w rzeczywistości doszło do nabycia prawa (czy prawo to nabyli Państwo w drodze spadkobrania), na podstawie którego mają Państwo możliwość wystąpienia o odszkodowanie, a więc prawa o charakterze majątkowym. Roszczenie odszkodowawcze z tytułu wywłaszczenia nieruchomości bez wątpienia stanowi prawo majątkowe - jego realizacja prowadzi bowiem do nabycia składników majątku. Wobec powyższego, nie można potwierdzić Państwa stanowiska, zgodnie z którym obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn powstanie dopiero w dacie uprawomocnienia decyzji o ustaleniu wysokości odszkodowania, ponieważ to odszkodowanie nie istniało na dzień nabycia spadku i nie weszło do odziedziczonej przez Państwa masy spadkowej. Obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn powstał dla Państwa w związku z nabyciem roszczenia o odszkodowanie tytułem dziedziczenia, a obowiązek zgłoszenia tego nabycia właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego powstał dla Państwa z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia o nabyciu spadku." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z udzielonej interpretacji wynika, że samo wykazanie następstwa prawnego (spadkobrania) po byłym właścicielu nieruchomości skutkuje koniecznością zgłoszenia prawa majątkowego do opodatkowania podatkiem od spadku. Obowiązek zgłoszenia prawa majątkowego w postaci uprawnienia do odszkodowania za nieruchomość powstanie dopiero po uprawomocnieniu decyzji Prezydenta Miasta o ustaleniu wysokości odszkodowania.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.