Czy nierówny dział spadku wiąże się z obowiązkiem zapłaty PCC?
REKLAMA
REKLAMA
Pytanie o nieodpłatny dział spadku
W grudniu 2022 r. zmarł ojciec wnioskodawców, a jedynymi spadkobiercami zostali wnioskodawca i wnioskodawczyni - rodzeństwo. W skład masy spadkowej wchodziły różne składniki majątku, w tym nieruchomości, samochody, obligacje, środki pieniężne i polisy. Wnioskodawcy zamierzali dokonać działu spadku w taki sposób, że wnioskodawczyni otrzymałaby majątek o wartości przewyższającej wartość jej udziału w spadku. Nie planowano żadnych spłat i dopłat.
REKLAMA
REKLAMA
Wnioskodawcy zapytali, czy w związku z planowanym nierównym działem spadku, na mocy którego wnioskodawczyni otrzymałaby majątek o wartości przewyższającej wartość jej udziału w spadku, po stronie wnioskodawczyni i wnioskodawcy wystąpiłby obowiązek zapłaty podatku.
Wnioskodawcy byli zdania, że biorąc pod uwagę brak spłat i dopłat, a zatem brak odpłatności czynności zarówno po stronie wnioskodawcy, jak i wnioskodawczyni, nie wystąpiłby obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Brak obowiązku podatkowego w przypadku nieodpłatnego działu spadku
Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawców. Wskazał, że skoro w omawianej sprawie dokonany zostanie dział spadku bez spłat i dopłat, to czynność ta, jako niewymieniona w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie będzie podlegać opodatkowaniu tym podatkiem. Z tego powodu, z tytułu tej czynności po stronie wnioskodawców nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.
Podsumowując, interpretacja KIS potwierdziła, że w przypadku nieodpłatnego działu spadku, gdzie nie ma spłat ani dopłat, nie powstaje obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych. Jest to ważna informacja dla wszystkich, którzy planują podobne działania w ramach dziedziczenia majątku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.