REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wzajemne rozliczenia zawarte na podstawie umowy o dział spadku są opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn?

Umowa o dział spadku. Co z podatkiem?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podatnik wystąpił do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z wnioskiem dotyczącym opodatkowania wzajemnych rozliczeń zawartych na podstawie umowy o dział spadku. KIS wydała interpretację, stwierdzając, że przedstawione rozliczenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Artykuł przedstawia stan faktyczny, stanowisko KIS oraz wnioski wynikające z tej interpretacji.

Umowa o dział spadku. Co z podatkiem?

Podatnik Pani X złożyła wniosek do Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w sprawie opodatkowania wzajemnych rozliczeń zawartych na podstawie umowy o dział spadku między nią a Osobą D oraz pozostałymi spadkobiercami. Pani X przedstawiła stan faktyczny, w którym opisała okoliczności dotyczące nabycia spadku po zmarłym Panu X w 2011 roku oraz informację o istnieniu Osoby D jako potencjalnego spadkobiercy. Zażądała interpretacji, czy przedstawione wzajemne rozliczenia będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

REKLAMA

Skutki podatkowe nieodpłatnego działu spadku

KIS w odpowiedzi na zapytanie Pani X przedstawiła swoje stanowisko, powołując się na przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i ust. 2 oraz art. 1a tej ustawy, opodatkowaniu podlegają konkretne zdarzenia, które zostały wskazane w wymienionych artykułach. W przypadku przedstawionego zdarzenia przyszłego, tj. wzajemnych rozliczeń między Panią X, Osobą D i pozostałymi spadkobiercami na podstawie umowy o dział spadku, KIS stwierdziła, że żadne z tych zdarzeń nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Podsumowanie

REKLAMA

Wynikające z interpretacji KIS wnioski dla Pani X są korzystne. Wzajemne rozliczenia dokonane na podstawie umowy o dział spadku nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że Pani X nie będzie musiała uiścić dodatkowych podatków z tytułu tych rozliczeń.

Dla organów administracji skarbowej wynikające z interpretacji wnioski to potwierdzenie, że przedstawione zdarzenie nie podlega opodatkowaniu. Organ może wykorzystać tę interpretację jako podstawę do podobnych spraw, w których występują podobne okoliczności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.85.2023.4.JKU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA