REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik ma prawo do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn na podstawie stanu prawnego sprzed 2006 roku?

Czy podatnik ma prawo do zwolnienia z podatku od spadków i darowizn na podstawie stanu prawnego sprzed 2006 roku?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W artykule omawiamy interpretację Krajowej Izby Skarbowej (KIS) dotyczącą zwolnienia z podatku od spadków i darowizn na podstawie stanu prawnego sprzed 2006 roku. Artykuł przedstawia szczegółowe argumenty i konsekwencje tego stanowiska.

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn na podstawie stanu prawnego sprzed 2006 roku

W dniu (…) marca 2005 r. podatnik nabył w drodze spadku po zmarłym ojcu części ułamkowe dwóch budynków mieszkalnych, składających się z 6 lokali mieszkalnych. Lokale te były wówczas użytkowane przez osoby fizyczne na podstawie umów najmu, regulowanych przez tzw. czynsz regulowany, określony w ustawie o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych.

REKLAMA

Zwolnienie z podatku od spadków i darowizn

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie zadane przez podatnika, Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że zwolnienie określone w art. 4 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomimo formalnego obowiązywania do końca 2006 r., zastosowanie znaleźć mogło wyłącznie w okresie obowiązywania przepisów dotyczących czynszu regulowanego. Te - jak wykazano wyżej - obowiązywały w okresie od 1994 r. do końca 2004 r. Oznacza to, że od 1 stycznia 2005 r. zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 13 było praktycznie niemożliwe. Po tym dniu zasady ustalania czynszu wynikają wprost z art. 7 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, który jednak nie jest już czynszem regulowanym.

Wobec powyższego, skoro nabył Pan spadek po zmarłym ojcu (…) marca 2005 r., a więc w okresie, w którym nie może być mowy o zajmowaniu lokali mieszkalnych na podstawie umów najmu, do których zastosowanie znajdują przepisy o czynszu regulowanym, nie przysługuje Panu prawo do skorzystania ze zwolnienia określonego w art. 4 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

W odniesieniu do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 19 kwietnia 2005 r. sygn. akt K 4/05, na który powołuje się Pan w stanowisku, wskazujemy, że wyrok ten nie stoi w sprzeczności, a także potwierdza wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2 października 2002 r. sygn. akt K 48/01, który określił dziesięcioletni okres obowiązywania przepisów o czynszu regulowanym na lata 1994-2004, a więc dla nabycia, które nastąpiło z datą 1 stycznia 2005 r. lub późniejszą, nie może być już mowy o przepisach o czynszu regulowanym, gdyż zostały one uchylone z końcem roku 2004.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 lipca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4015.91.2023.2.MD

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy dostawa urządzeń wielofunkcyjnych dla placówek oświatowych podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że dostawa urządzeń wielofunkcyjnych, łączących funkcje drukarki, skanera oraz dodatkowe funkcje kopiarki lub faksu, nie podlega opodatkowaniu stawką 0% VAT. Preferencyjna stawka podatku może być stosowana jedynie do towarów wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o VAT, a urządzenia wielofunkcyjne z dodatkowymi funkcjami nie są tam uwzględnione.

Czy wydatki na usługi fryzjerskie i kosmetyczne można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na usługi fryzjerskie, manicure hybrydowy oraz usługi kosmetyczne nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te mają charakter wydatków osobistych i w konsekwencji nie można ich uznać za ściśle związane z działalnością gospodarczą.

Czy usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że usługi ratownictwa wodnego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług, jeśli są one związane z opieką medyczną i służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Czy zakup krzesła dla pracownika pracującego zdalnie stanowi przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.

REKLAMA

Czy dofinansowanie z ZFŚS do wypoczynku dzieci pracowników jest zwolnione z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) do wypoczynku dzieci pracowników może zostać zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli spełnione są określone warunki.

Czy usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że usługi coachingowe online mogą być zwolnione z obowiązku używania kasy fiskalnej, jeśli spełnione są określone warunki. Interpretacja ta dotyczy płatności realizowanych elektronicznie oraz odpowiedniego dokumentowania transakcji, co umożliwia zwolnienie z ewidencjonowania sprzedaży.

Czy usługi remontowe rozliczane przelewem zwalniają z obowiązku posiadania kasy fiskalnej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że podatnik świadczący usługi remontowe, rozliczający się wyłącznie za pomocą przelewów bankowych, może korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Oznacza, to, że nie ma on obowiązku posiadania kasy fiskalnej.

Czy udzielanie korepetycji z programowania podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że korepetycje z programowania, obejmujące materiał dydaktyczny realizowany przez szkoły i uczelnie wyższe, świadczone przez osobę posiadającą kierunkowe wykształcenie, podlegają zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 27 ustawy o VAT.

REKLAMA

Czy organizacja półkolonii i kolonii może korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że organizacja półkolonii i kolonii oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy świadczenie usług dietetycznych podlega zwolnieniu z podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi dietetyczne świadczone dla osób z problemami zdrowotnymi mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, podczas gdy te same usługi dla osób zdrowych nie są zwolnione z podatku. Interpretacja dotyczyła działalności podatniczki, która świadczyła konsultacje dietetyczne i tworzyła indywidualne jadłospisy.

REKLAMA