Czy otrzymana rekompensata za brak dostawy towaru stanowi przychód podlegający opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
- Rekompensata za fakturę zaliczkową, a opodatkowanie
- Dyrektor KIS z korzyścią dla podatnika
- Podsumowanie
Rekompensata za fakturę zaliczkową, a opodatkowanie
Osoba prowadząca działalność gospodarczą dokonała zamówienia towaru handlowego. Wnioskodawca otrzymał fakturę zaliczkową na 100% należności za towar, którą kupujący (wnioskodawca) zapłacił. Zamówiony sprzęt komputerowy nie został dostarczony. Po próbach odzyskania pieniędzy, wnioskodawca otrzymał rekompensatę w wysokości 4.747,36 PLN. Ponadto, Wnioskodawca zgłosił podejrzenie popełnienia przestępstwa w postaci oszustwa na szkodę swojej firmy i wskazał, że poniósł stratę w wysokości 38.927,05 PLN. Z uwagi na wątpliwości, dotyczące opodatkowania otrzymanej rekompensaty, Wnioskodawca wystąpił o wydanie interpretacji indywidualnej w tej sprawie.
REKLAMA
Dyrektor KIS z korzyścią dla podatnika
REKLAMA
W odpowiedzi na pytanie Wnioskodawcy, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną. Dyrektor KIS stwierdził, że otrzymana rekompensata nie będzie stanowić opodatkowanego przychodu. Organ administracji skarbowej powołał się na przepisy ustawy o PIT, w szczególności na art. 14 ust. 3 pkt 3a - przepis ten wyłącza z przychodów z działalności gospodarczej kwoty zwrócone podatnikowi na pokrycie wydatków, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów tej działalności.
"Jeżeli zwracane wydatki zgodnie z przepisami podatkowymi będą podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów, wówczas kwota zwrotu powinna podlegać zaliczeniu do przychodów. Natomiast, jeżeli zwrot poniesionych wydatków dotyczyć będzie kosztów, które zgodnie z przepisami podatkowymi nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, wówczas zwrócone wydatki nie będą dla podatnika przychodem podatkowym" - wskazał Dyrektor KIS.
W związku z tym, że wystawiono jedynie fakturę zaliczkową (a nie końcową), to należy uznać to jako część należności głównej - zaliczka jest rozumiana jako świadczenie podlegające zwrotowi, wpłacane z góry na część należności.
Dyrektor KIS stwierdził, że kosztami uzyskania przychodu mogą być wyłącznie wydatki o charakterze definitywnym, trwałym tj. nie podlegające zwrotowi. W związku z tym, otrzymane przez wnioskodawcę środki tytułem rekompensaty za wydatek poniesiony na zapłatę faktur zaliczkowych, nie stanowią przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Podsumowanie
Wnioskodawca otrzymał odpowiedź od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, zgodnie z którą otrzymana rekompensata nie stanowi przychodu podlegającemu opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jest to rozstrzygnięcie korzystne dla podatnika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.