REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy koszt nabycia udziału w nieruchomości, która została przyznana w ramach ugody sądowej, jest uwzględniany jako koszt podatkowy?

zabytek, zabytkowy dom, dworek, ulga na zabytki w PIT i ryczałcie

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że kosztem nabycia nieruchomości w rozumieniu art. 22 ust. 6c u.p.d.o.f. jest koszt nabycia przedmiotowego udziału w nieruchomości, jako wartość świadczenia wzajemnego. 

Koszt nabycia udziału

Wnioskodawczyni jest spadkobierczynią w części1/4 po zmarłym, który posiadał udział w prawach bezwzględnych i roszczeniach do nieruchomości, które zostały przejęte na rzecz Skarbu Państwa w ramach Dekretu PKWN z 1944 roku. W wyniku ugody sądowej zawartej pomiędzy spadkobiercami a Gminą, Wnioskodawczyni otrzymała udział 753.973.855/10.000.000.000 (wynikał on z jej praw spadkowych do całości powierzchni), własność części nieruchomości o powierzchni 9,3732 ha. Wnioskodawczyni (razem z pozostałymi spadkobiercami), zobowiązała się w tej umowie złożyć oświadczenie, iż przeniesienie na nią własności Nieruchomości odbywa się za zrzeczeniem się jej praw bezwzględnych i roszczeń, które przysługują wobec Gminy do nieruchomości, co do których Gminie przysługuje prawo własności na postawie kwestionowanej przez Spadkobierców decyzji Wojewody, zgodnie z przysługującymi udziałami w tych prawach i roszczeniach. 

REKLAMA

Następnie Wnioskodawczyni sprzedała ten udział w nieruchomości. W tym stanie sprawy skierowała zapytanie: Czy kosztem nabycia udziału 753.973.855/10.000.000.000 w Nieruchomości przez Wnioskodawczynię w rozumieniu art. 22 ust. 6c u.p.d.o.f. jest opisana w ugodzie sądowej wartość udziału Wnioskodawczyni w bezwzględnych prawach i roszczeniach spadkobierców, których zrzeczenie się wobec Gminy nastąpiło w ramach ugody? 

Stanowisko KIS/MF

REKLAMA

Według Dyrektora KIS, kosztem nabycia udziału w nieruchomości przez Wnioskodawczynię jest wartość udziału w prawach bezwzględnych i roszczeniach spadkobierców, których zrzekli się wobec Gminy w ramach ugody sądowej. Umowa notarialna przeniesienia własności nieruchomości, zawarta w wykonaniu ugody sądowej, miała charakter wzajemny, choć nie ekwiwalentny. Tym samym, opłata za nabycie udziału w nieruchomości stanowi koszt dla Wnioskodawczyni.

"Jak z powyższego wynika, wskazany przez Panią koszt jest kosztem nabycia w rozumieniu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych udziału w wysokości 753.973.855/10.000.000.000 w nieruchomości - wynikającym z zawartego 26 lutego 2021 r. aktu notarialnego, tzn. jest to kwota stanowiąca wartość rzeczowego świadczenia wzajemnego Wnioskodawczyni, wynikająca z prawomocnej ugody sądowej zawartej z Gminą 29 września 2020 r. przed Sądem w postępowaniu pojednawczym prowadzonym poprzez złożenie oświadczenia materialnoprawnego o zrzeczeniu się przez Panią wszystkich praw bezwzględnych i roszczeń jakie przysługiwały Pani jako spadkobiercy do nieruchomości. Reasumując, skoro jak Pani wskazała w opisie stanu faktycznego, koszt nabycia przedmiotowego udziału w nieruchomości, w akcie notarialnym potwierdzającym nabycie udziału w tej nieruchomości zawartym 26 lutego 2021 odwołuje się do wartości nieruchomości wynikającej z ugody sądowej zawartej w 29 września 2020 r., to kwota ta - jako wartość świadczenia wzajemnego - stanowi dla Pani koszt nabycia przedmiotowego udziału w sprzedanej 9 kwietnia 2021 r. nieruchomości." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że koszty nabycia udziału w nieruchomości przez Wnioskodawczynię stanowią koszty w rozumieniu przepisów podatkowych. Dla Wnioskodawczyni oznacza to, że może uwzględnić te koszty przy obliczaniu swojego podatku. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.254.2023.1.TR

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy masaże oferowane w SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi masażu klasycznego, relaksacyjnego i orientalnego świadczone w ramach działalności SPA mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Warunkiem jest, aby były one wykonywane przez dyplomowanych fizjoterapeutów lub techników masażystów, służąc jednocześnie celom takim jak profilaktyka, zachowanie, przywracanie lub poprawa zdrowia.

Czy nadpłata zasiłku chorobowego umorzona pracownikowi generuje przychód podatkowy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że nadpłacony zasiłek chorobowy, umorzony jako dług pracownika, nie generuje przychodu ze stosunku pracy. Tym samym nie wymaga odprowadzenia podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wydatki na studia podyplomowe poniesione przed założeniem firmy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na studia podyplomowe poniesione przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów. Decyzja ta wynika z bezpośredniego związku tych wydatków z planowaną działalnością oraz ich wpływu na osiągnięcie i zabezpieczenie przyszłych przychodów.

Czy zakup okularów korekcyjnych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatku poniesionego na zakup okularów korekcyjnych do pracy przy komputerze nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatek ten jest traktowany jako osobisty, niezależny od prowadzenia działalności gospodarczej.

REKLAMA

Czy sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż budynku restauracji może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta oparta została na przepisach art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, które przewidują zwolnienie od podatku dla dostawy budynków po upływie co najmniej 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia.

Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

REKLAMA