Czy koszt nabycia udziału w nieruchomości, która została przyznana w ramach ugody sądowej, jest uwzględniany jako koszt podatkowy?
REKLAMA
REKLAMA
Koszt nabycia udziału
Wnioskodawczyni jest spadkobierczynią w części1/4 po zmarłym, który posiadał udział w prawach bezwzględnych i roszczeniach do nieruchomości, które zostały przejęte na rzecz Skarbu Państwa w ramach Dekretu PKWN z 1944 roku. W wyniku ugody sądowej zawartej pomiędzy spadkobiercami a Gminą, Wnioskodawczyni otrzymała udział 753.973.855/10.000.000.000 (wynikał on z jej praw spadkowych do całości powierzchni), własność części nieruchomości o powierzchni 9,3732 ha. Wnioskodawczyni (razem z pozostałymi spadkobiercami), zobowiązała się w tej umowie złożyć oświadczenie, iż przeniesienie na nią własności Nieruchomości odbywa się za zrzeczeniem się jej praw bezwzględnych i roszczeń, które przysługują wobec Gminy do nieruchomości, co do których Gminie przysługuje prawo własności na postawie kwestionowanej przez Spadkobierców decyzji Wojewody, zgodnie z przysługującymi udziałami w tych prawach i roszczeniach.
REKLAMA
Następnie Wnioskodawczyni sprzedała ten udział w nieruchomości. W tym stanie sprawy skierowała zapytanie: Czy kosztem nabycia udziału 753.973.855/10.000.000.000 w Nieruchomości przez Wnioskodawczynię w rozumieniu art. 22 ust. 6c u.p.d.o.f. jest opisana w ugodzie sądowej wartość udziału Wnioskodawczyni w bezwzględnych prawach i roszczeniach spadkobierców, których zrzeczenie się wobec Gminy nastąpiło w ramach ugody?
Stanowisko KIS/MF
REKLAMA
Według Dyrektora KIS, kosztem nabycia udziału w nieruchomości przez Wnioskodawczynię jest wartość udziału w prawach bezwzględnych i roszczeniach spadkobierców, których zrzekli się wobec Gminy w ramach ugody sądowej. Umowa notarialna przeniesienia własności nieruchomości, zawarta w wykonaniu ugody sądowej, miała charakter wzajemny, choć nie ekwiwalentny. Tym samym, opłata za nabycie udziału w nieruchomości stanowi koszt dla Wnioskodawczyni.
"Jak z powyższego wynika, wskazany przez Panią koszt jest kosztem nabycia w rozumieniu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych udziału w wysokości 753.973.855/10.000.000.000 w nieruchomości - wynikającym z zawartego 26 lutego 2021 r. aktu notarialnego, tzn. jest to kwota stanowiąca wartość rzeczowego świadczenia wzajemnego Wnioskodawczyni, wynikająca z prawomocnej ugody sądowej zawartej z Gminą 29 września 2020 r. przed Sądem w postępowaniu pojednawczym prowadzonym poprzez złożenie oświadczenia materialnoprawnego o zrzeczeniu się przez Panią wszystkich praw bezwzględnych i roszczeń jakie przysługiwały Pani jako spadkobiercy do nieruchomości. Reasumując, skoro jak Pani wskazała w opisie stanu faktycznego, koszt nabycia przedmiotowego udziału w nieruchomości, w akcie notarialnym potwierdzającym nabycie udziału w tej nieruchomości zawartym 26 lutego 2021 odwołuje się do wartości nieruchomości wynikającej z ugody sądowej zawartej w 29 września 2020 r., to kwota ta - jako wartość świadczenia wzajemnego - stanowi dla Pani koszt nabycia przedmiotowego udziału w sprzedanej 9 kwietnia 2021 r. nieruchomości." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że koszty nabycia udziału w nieruchomości przez Wnioskodawczynię stanowią koszty w rozumieniu przepisów podatkowych. Dla Wnioskodawczyni oznacza to, że może uwzględnić te koszty przy obliczaniu swojego podatku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.