REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik musi opłacić VAT-23 w ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury zakupu?

VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że Wnioskodawca powinien opłacić VAT-23 w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu.

Zakup w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Podatnik jest płatnikiem podatku VAT i prowadzi firmę zajmującą się sprzedażą aut używanych sprowadzanych z Unii Europejskiej. W lutym zakupił auto i otrzymał fakturę z datą na ten zakup w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Następnie złożył deklarację VAT-UE wykazując ten zakup. 

REKLAMA

Auto zostało przeznaczone do dalszej odsprzedaży, jednak w momencie przekazania auta do sprzedaży Wnioskodawca nie miał pewności, czy będzie ono zarejestrowane w Polsce czy sprzedane poza granicami kraju. Auto zostało sprzedane, a podatnik złożył deklarację VAT-23 i opłacił należny podatek. Urząd Skarbowy jednak obciążył podatnika odsetkami za nieterminową wpłatę VAT-23 z zakupu samochodu, sugerując, że podatnik był zobowiązany do wpłaty VAT-23 w ciągu 14 dni od otrzymania faktury zakupu.

W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z pytaniem czy VAT-23 musi opłacać w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu czy w ciągu 14 od dnia sprzedaży auta. 

14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu 

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie podatnika, Dyrektor KIS powiadomił, że VAT-23 powinno być opłacone w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu, a nie od dnia sprzedaży auta. Powołał się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, które określają termin wpłaty podatku VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

"Odnosząc powyższe do Pana sytuacji należy stwierdzić, że pomimo tego, iż podjął Pan decyzję o rejestracji samochodu kilka miesięcy po jego nabyciu, okoliczność ta nie wpływa na termin wpłaty podatku należnego z tytułu nabycia samochodu w ramach WNT. Dlatego też odpowiadając na Pana pytanie czy VAT-23 musi Pan opłacać w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu czy w ciągu 14 od dnia sprzedaży auta należy stwierdzić, że winien Pan opłacić VAT-23 w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu." - wskazał organ.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik powinien opłacić VAT-23 w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu. Pomimo tego, że podatnik nie miał pewności, czy auto zostanie zarejestrowane w Polsce, termin płatności został określony na podstawie momentu nabycia towaru.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.646.2022.1.JSU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA