REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podatnik musi opłacić VAT-23 w ciągu 14 dni od daty wystawienia faktury zakupu?

VAT
VAT
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że Wnioskodawca powinien opłacić VAT-23 w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu.

Zakup w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Podatnik jest płatnikiem podatku VAT i prowadzi firmę zajmującą się sprzedażą aut używanych sprowadzanych z Unii Europejskiej. W lutym zakupił auto i otrzymał fakturę z datą na ten zakup w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Następnie złożył deklarację VAT-UE wykazując ten zakup. 

REKLAMA

Auto zostało przeznaczone do dalszej odsprzedaży, jednak w momencie przekazania auta do sprzedaży Wnioskodawca nie miał pewności, czy będzie ono zarejestrowane w Polsce czy sprzedane poza granicami kraju. Auto zostało sprzedane, a podatnik złożył deklarację VAT-23 i opłacił należny podatek. Urząd Skarbowy jednak obciążył podatnika odsetkami za nieterminową wpłatę VAT-23 z zakupu samochodu, sugerując, że podatnik był zobowiązany do wpłaty VAT-23 w ciągu 14 dni od otrzymania faktury zakupu.

W związku z powyższym wnioskodawca zwrócił się z pytaniem czy VAT-23 musi opłacać w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu czy w ciągu 14 od dnia sprzedaży auta. 

14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu 

REKLAMA

W odpowiedzi na pytanie podatnika, Dyrektor KIS powiadomił, że VAT-23 powinno być opłacone w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu, a nie od dnia sprzedaży auta. Powołał się na przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, które określają termin wpłaty podatku VAT w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

"Odnosząc powyższe do Pana sytuacji należy stwierdzić, że pomimo tego, iż podjął Pan decyzję o rejestracji samochodu kilka miesięcy po jego nabyciu, okoliczność ta nie wpływa na termin wpłaty podatku należnego z tytułu nabycia samochodu w ramach WNT. Dlatego też odpowiadając na Pana pytanie czy VAT-23 musi Pan opłacać w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu czy w ciągu 14 od dnia sprzedaży auta należy stwierdzić, że winien Pan opłacić VAT-23 w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu." - wskazał organ.

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że podatnik powinien opłacić VAT-23 w ciągu 14 dni od dnia wystawienia faktury zakupu. Pomimo tego, że podatnik nie miał pewności, czy auto zostanie zarejestrowane w Polsce, termin płatności został określony na podstawie momentu nabycia towaru.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.646.2022.1.JSU

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy działalność gospodarcza wnioskodawcy kwalifikuje się do opodatkowania ryczałtem?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność gospodarcza wnioskodawcy, obejmująca zarządzanie systemami informatycznymi i sprzedaż zestawów prezentowych, kwalifikuje się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z 3% stawką podatku.

  Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

  Czy kwota zwrotu poniesionych przez pracownika kosztów na ładowanie służbowego samochodu elektrycznego podlega opodatkowaniu PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zwrot kosztów poniesionych przez pracownika w celu ładowania służbowego samochodu hybrydowego lub elektrycznego wykorzystywanego zarówno do celów służbowych, jak i celów prywatnych, nie będzie stanowił po stronie pracownika dodatkowego przychodu ze stosunku pracy, ani z innego źródła. Z uwagi na to, kwota zwrotu nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji, na pracodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z tego tytułu.

  Czy szkolenia z pierwszej pomocy kwalifikują się do zwolnienia z VAT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że szkolenia z pierwszej pomocy dla pracowników są zwolnione z VAT ze względu na ich związek z obowiązkowym przeszkoleniem zawodowym, natomiast usługi dla dzieci i uczestników eventów nie korzystają z tego zwolnienia, gdyż nie są związane z wykonywaniem zawodu ani obowiązkiem służbowym.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane będą przychody ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem im?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przychody uzyskiwane przez podatnika w 2024 roku w ramach działalności gospodarczej ze świadczenia usług związanych ze zwalczaniem pożarów i zapobieganiem pożarom (PKWiU 84.25.11.0) będą mogły być opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

  Czy trzeba zapłacić podatek PIT w przypadku wypłaty wkładu mieszkaniowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że otrzymanie wypłaty wkładu mieszkaniowego podlega opodatkowaniu, jako przychód z innych źródeł zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  Czy wykupienie ubezpieczenia na życie dla zarządu i współpracowników jest kosztem uzyskania przychodów?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na ubezpieczenie na życie dla prezesa zarządu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ale wydatki na ubezpieczenie współpracowników zatrudnionych na B2B nie.

  Czy ogłoszenie internetowe sprzedaży komputerów wyklucza zwolnienie z VAT?

  Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS mężczyzna zamieszczający ogłoszenie online dotyczące sprzedaży komputerów może skorzystać ze zwolnienia z VAT, ponieważ nie przekroczył limitu sprzedaży oraz zawierał umowy przy fizycznej obecności stron.

  REKLAMA

  Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody ze świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że do przychodów uzyskanych z tytułu świadczenia usług wynajmu sprzętu bez obsługi, mieszczących się w grupowaniach PKWiU 77.32.10.0 oraz PKWiU 77.39.19.0, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%.

  Czy usługi trychologiczne korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

  Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że świadczone przez podatniczkę usługi trychologiczne mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, pod warunkiem, że są usługami w zakresie opieki medycznej, służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, a także są wykonywane w ramach zawodu medycznego.

  REKLAMA