Wycofanie samochodu z majątku spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników a podatek od spadków i darowizn
REKLAMA
REKLAMA
- Wycofanie samochodu z majątku spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników a podatek od spadków i darowizn
- Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Wycofanie samochodu z majątku spółki jawnej do majątku prywatnego wspólników a podatek od spadków i darowizn
Wnioskodawca, będący wspólnikiem spółki jawnej z 99% udziałem w zyskach i stratach, zwrócił się z pytaniem dotyczącym skutków podatkowych wycofania samochodu ze spółki i przekazania udziału w prawie własności do majątków wspólników. Drugi wspólnik posiada 1% udziałów w zyskach i stratach. Spółka, której działalność obejmuje usługi medyczne z zakresu stomatologii, jest właścicielem samochodu osobowego, który utracił dla niej znaczenie gospodarcze. W związku z tym wspólnicy planują przenieść go nieodpłatnie do swojego majątku prywatnego w proporcjach zgodnych z ich udziałem w zyskach i stratach spółki.
REKLAMA
Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy, uznając, że przeniesienie samochodu do majątku prywatnego wspólników nie jest czynnością opodatkowaną podatkiem od spadków i darowizn. Uzasadnienie tej decyzji opiera się na art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który określa, że podatkowi podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny, zasiedzenia, nieodpłatnego zniesienia współwłasności. W przypadku opisanym przez wnioskodawcę, umowa nieodpłatnego przeniesienia własności samochodu nie jest żadną z czynności prawnych wskazanych w art. 1 ust. 1 ustawy, w tym nie jest umową darowizny. Jest to umowa nienazwana, nie objęta katalogiem czynności opodatkowanych podatkiem od spadków i darowizn.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.