REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nabycie waluty wirtualnej w ramach umowy opcji powoduje powstanie przychodu?

Rynek kryptowalut w większym stopniu regulowany prawem unijnym
Rynek kryptowalut w większym stopniu regulowany prawem unijnym

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa potwierdziła, że nabycie waluty wirtualnej w ramach umowy opcji nie generuje przychodu, dopóki waluta ta nie zostanie zbyta za inne środki płatnicze lub towary.

Realizacja umowy opcji i nabycie waluty wirtualnej

Wnioskodawca - podatnik, polski rezydent podatkowy i zarejestrowany podatnik VAT, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie rozwoju oprogramowania, świadcząc usługi dla zagranicznego kontrahenta ze Szwajcarii. Kontrahent umożliwia zawarcie umowy opcji na zakup waluty wirtualnej za inną walutę wirtualną, z zastosowaniem kursu referencyjnego do trzeciej kryptowaluty. Umowa opcji, zawarta na określony czas, zakazuje zbywania zakupu waluty na rzecz osób trzecich przez rok od zakupu.

REKLAMA

Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy realizacja umowy opcji i nabycie waluty wirtualnej, gdy jej wartość przewyższa wartość drugiej waluty, generuje przychód.

Podatnik uważał, że to nabycie nie generuje przychodu, a przychód powstanie dopiero przy zbyciu waluty za inne środki. Wnioskodawca twierdził, że umowa opcji nie jest wynagrodzeniem za usługi, a nabycie nie stanowi przychodu według art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT. Podkreślił, że umowa opcji nie jest instrumentem finansowym według ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a wymiana walut wirtualnych jest neutralna podatkowo.

Umowa opcji nie jest wynagrodzeniem za usługi

REKLAMA

Organ podatkowy potwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe, przy czym zauważył jedynie błąd w oznaczeniu cytowanych przepisów („art. 5a ust. 33” zamiast „art. 5a pkt. 33a” ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jednakże błąd ten nie miał wpływu na ocenę wniosku.

"Zgodnie z art. 30b ust. 1a i 1b ustawy o PIT od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia walut wirtualnych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem z odpłatnego zbycia walut wirtualnych jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 14-16.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast, zgodnie z art. 17 ust. 1f ustawy o PIT przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.

Co więcej zgodnie z art. 23 ust. 1 ust. 38d ustawy o PIT nie uznaje się za koszt uzyskania przychodu poniesionych wydatków związanych z zamianą waluty wirtualnej na inną walutę wirtualną.

Przepisy te mają zastosowanie zarówno do transakcji z wykorzystaniem walut wirtualnych dokonywanymi w ramach działalności gospodarczej jak i w zakresie transakcji dokonywanych poza tą działalnością." - wskazał wnioskodawca, co  potwierdził Dyrektor KIS.

Podsumowanie

Organ podatkowy uznał, że takie nabycie nie generuje przychodu, a opodatkowanie nastąpi przy ewentualnym zbyciu. Organ nie przedstawił szczegółowych argumentów, ograniczając się do potwierdzenia wnioskodawcy.

Źródło: Skutki podatkowe nabycia waluty wirtualnej w ramach realizacji umowy opcji. - Interpretacja - 0114-KDIP3-1.4011.928.2023.1.EC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA