Czy nabycie waluty wirtualnej w ramach umowy opcji powoduje powstanie przychodu?
REKLAMA
REKLAMA
Realizacja umowy opcji i nabycie waluty wirtualnej
Wnioskodawca - podatnik, polski rezydent podatkowy i zarejestrowany podatnik VAT, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie rozwoju oprogramowania, świadcząc usługi dla zagranicznego kontrahenta ze Szwajcarii. Kontrahent umożliwia zawarcie umowy opcji na zakup waluty wirtualnej za inną walutę wirtualną, z zastosowaniem kursu referencyjnego do trzeciej kryptowaluty. Umowa opcji, zawarta na określony czas, zakazuje zbywania zakupu waluty na rzecz osób trzecich przez rok od zakupu.
REKLAMA
Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy realizacja umowy opcji i nabycie waluty wirtualnej, gdy jej wartość przewyższa wartość drugiej waluty, generuje przychód.
Podatnik uważał, że to nabycie nie generuje przychodu, a przychód powstanie dopiero przy zbyciu waluty za inne środki. Wnioskodawca twierdził, że umowa opcji nie jest wynagrodzeniem za usługi, a nabycie nie stanowi przychodu według art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o PIT. Podkreślił, że umowa opcji nie jest instrumentem finansowym według ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, a wymiana walut wirtualnych jest neutralna podatkowo.
Umowa opcji nie jest wynagrodzeniem za usługi
REKLAMA
Organ podatkowy potwierdził, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe, przy czym zauważył jedynie błąd w oznaczeniu cytowanych przepisów („art. 5a ust. 33” zamiast „art. 5a pkt. 33a” ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Jednakże błąd ten nie miał wpływu na ocenę wniosku.
"Zgodnie z art. 30b ust. 1a i 1b ustawy o PIT od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia walut wirtualnych podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu. Dochodem z odpłatnego zbycia walut wirtualnych jest osiągnięta w roku podatkowym różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia walut wirtualnych a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 14-16.
Natomiast, zgodnie z art. 17 ust. 1f ustawy o PIT przez odpłatne zbycie waluty wirtualnej rozumie się wymianę waluty wirtualnej na prawny środek płatniczy, towar, usługę lub prawo majątkowe inne niż waluta wirtualna lub regulowanie innych zobowiązań walutą wirtualną.
Co więcej zgodnie z art. 23 ust. 1 ust. 38d ustawy o PIT nie uznaje się za koszt uzyskania przychodu poniesionych wydatków związanych z zamianą waluty wirtualnej na inną walutę wirtualną.
Przepisy te mają zastosowanie zarówno do transakcji z wykorzystaniem walut wirtualnych dokonywanymi w ramach działalności gospodarczej jak i w zakresie transakcji dokonywanych poza tą działalnością." - wskazał wnioskodawca, co potwierdził Dyrektor KIS.
Podsumowanie
Organ podatkowy uznał, że takie nabycie nie generuje przychodu, a opodatkowanie nastąpi przy ewentualnym zbyciu. Organ nie przedstawił szczegółowych argumentów, ograniczając się do potwierdzenia wnioskodawcy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.