Czy można zastosować procedurę VAT-marża przy odsprzedaży przyczepy kempingowej pochodzącej z importu z Wielkiej Brytanii?
REKLAMA
REKLAMA
- Odsprzedaż przyczepy kempingowej pochodzącej z importu a VAT-marża
- KIS: brak możliwości zastosowania procedury VAT-marża
Odsprzedaż przyczepy kempingowej pochodzącej z importu a VAT-marża
Wnioskodawca jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. W przyszłości będzie zajmował się importem używanych przyczep kempingowych z Wielkiej Brytanii do Polski, a następnie ich dalszą odsprzedażą. Przyczepy kempingowe, będą nabywane od podmiotów wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT. Transakcja kupna będzie miała miejsce na terenie Wielkiej Brytanii, towar następnie będzie przetransportowany przez firmę transportową do Niemiec, gdzie nastąpi odprawa celna. Po odprawie celnej w Niemczech nastąpi wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów (WDT) do Polski, gdzie firma podatnika rozpozna wewnątrzwspólnotowe nabycie (WNT). Odprawą celną na terenie Wielkiej Brytanii i na terenie Niemiec zajmie się w imieniu przedsiębiorcy firma spedycyjna przewoźnika. Importerem przyczep kempingowych będzie firma wnioskodawcy. Podatnik nie jest zarejestrowany dla potrzeb podatku od wartości dodanej w kraju importu.
REKLAMA
Wątpliwości mężczyzny dotyczą tego, czy istnieje możliwość zastosowania procedury VAT-marża przy dalszej odsprzedaży przyczepy kempingowej pochodzącej z importu z Wielkiej Brytanii.
KIS: brak możliwości zastosowania procedury VAT-marża
REKLAMA
Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawca nie będzie miał możliwości zastosowania procedury szczególnej VAT -marża, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, przy dalszej odsprzedaży przyczepy kempingowej pochodzącej z importu z Wielkiej Brytanii.
W kwestii możliwości zastosowania procedury VAT-marża do nabytych przez podatnika towarów używanych, organ wskazał, że w pierwszej kolejności należy zauważyć, że katalog w art. 120 ust. 10 ww. ustawy jest katalogiem zamkniętym. W związku z tym, jest to wyliczenie wszystkich możliwych sposobów nabycia towarów używanych, które upoważniają do zastosowania opodatkowania na zasadzie marży dalszej sprzedaży nabytych towarów używanych.
Dyrektor KIS wskazał w szczególności:
REKLAMA
"Z opisu sprawy wynika, że Pana firma rozpozna transakcję nabycia używanych przyczep kempingowych jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Należy zauważyć, że ustawodawca nie wymienił wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jako sposobu nabycia towarów używanych, uprawniającego do zastosowania procedury VAT-marża przy ich dalszej odsprzedaży. Wobec powyższych okoliczności, skoro – jak wskazano powyżej – przemieszczenie z kraju członkowskiego Unii Europejskiej innego niż Polska (Niemcy) na terytorium kraju, towarów uprzednio zaimportowanych przez Pana z kraju trzeciego (Wielka Brytania) i dopuszczonych do obrotu na terenie Unii Europejskiej (Niemcy), stanowić będzie wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy, to czynność ta podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem VAT zgodnie z przepisami o VAT, regulującymi dokonanie takich transakcji".
W konsekwencji, KIS uznała, że w przedmiotowej sprawie nie zostaną spełnione warunki umożliwiające zastosowanie szczególnej procedury opodatkowania marżą sprzedaży używanych przyczep kempingowych zaimportowanych uprzednio przez wnioskodawcę na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej inne niż terytorium Polski.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.