REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo naliczyć podstawę opodatkowania w procedurze VAT marża przy sprzedaży samochodów używanych?

Jak prawidłowo naliczyć podstawę opodatkowania w procedurze VAT marża przy sprzedaży samochodów używanych?
Jak prawidłowo naliczyć podstawę opodatkowania w procedurze VAT marża przy sprzedaży samochodów używanych?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

14 czerwca 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą prawidłowości naliczenia podstawy opodatkowania dla procedury VAT marża. Najważniejszą konkluzją jest potwierdzenie, że koszty poniesione w związku z zakupem i importem towaru używanego (samochodów używanych) powinny zostać wliczone w kwotę nabycia tego towaru.

Zakup i sprzedaż samochodów używanych w systemie VAT marża - jak obliczyć podstawę opodatkowania

Interpretacja dotyczy sytuacji przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą, który zajmuje się zakupem i sprzedażą samochodów używanych, wyłącznie w systemie VAT marża. Przedsiębiorca kupuje auta na platformie aukcyjnej, a wszystkie faktury, które otrzymuje za pojazdy i inne koszty, to faktury VAT marża. Pojazdy sprzedaje również wyłącznie w systemie VAT marża.

Wnioskodawca zwrócił się z pytaniem, czy przy sprzedaży towaru używanego, gdzie podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest marża będąca różnicą pomiędzy kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, do kwoty nabycia (zakupu) może zaliczyć obie zapłacone kwoty wynikające z obu faktur VAT marża (faktura VAT marża za auto i faktura VAT marża za obsługę dokumentów, obsługę auta i opłatę aukcyjną)? 

Wnioskodawca uważał, że wszystkie koszty poniesione w związku z zakupem i importem tego rodzaju towaru (pojazdu używanego) powinny zostać wliczone w kwotę nabycia (zakupu) tego towaru.

REKLAMA

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: 

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził stanowisko wnioskodawcy. W interpretacji podkreślono, że zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT, w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują zatem stosowanie szczególnej procedury opodatkowania dostawy - między innymi - towarów używanych, polegającej na opodatkowaniu marży. Jest to wyjątek od ogólnej reguły opodatkowania obrotu, czyli kwoty stanowiącej zapłatę z tytułu sprzedaży, pomniejszonej o kwotę należnego podatku.
Ta szczególna procedura dotyczy jednak tylko dostawy towarów używanych, które podatnik nabył od określonej kategorii podmiotów
Do stosowania szczególnej procedury opodatkowania marżą uprawnieni są podatnicy, którzy dokonują dostawy towarów nabytych w okolicznościach wymienionych w art. 120 ust. 10 ustawy o VAT.

Dyrektor KIS zaznaczył, że  podstawą do obliczenia marży jest całość kosztów związanych z nabyciem towaru, a nie tylko cena zakupu. Wszystkie te koszty, w tym koszty związane z obsługą dokumentów, obsługą auta i opłatą aukcyjną, powinny być uwzględnione w kwocie nabycia towaru.

REKLAMA

Dyrektor KIS zwrócił uwagę, że interpretacja ta jest zgodna z zasadą neutralności podatkowej, która jest jednym z podstawowych założeń systemu VAT. Zasada ta oznacza, że podatnik nie powinien ponosić obciążenia podatkowego związanego z podatkiem VAT, który jest naliczany na każdym etapie procesu gospodarczego, ale nie jest kosztem dla podatnika.

Dyrektor KIS stwierdził końcowo:
"Należy więc uznać, że przy określeniu kwoty nabycia przedmiotowego samochodu w celu zastosowania procedury VAT-marża przy jego odsprzedaży, może Pan uwzględnić oprócz kwoty nabycia samochodu z faktury marża za pojazd otrzymanej z oddziału w Holandii również opłaty za obsługę auta, obsługę dokumentów i opłatę aukcyjną z faktury otrzymanej z centrali w Niemczech. Może Pan również uwzględnić w kwocie nabycia samochodu w celu zastosowania VAT-marża przy jego odsprzedaży kwotę transportu auta do kraju z faktury marża wystawionej przez centralę w Niemczech."

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 14 czerwca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.204.2023.1.LK

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatki
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy zajęcia ruchowo-taneczne dla dzieci mogą być zwolnione z VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że opłata za udział w zajęciach ruchowo-tanecznych dla dzieci, organizowanych przez instytucję kultury, może być zwolniona z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33.a ustawy o podatku od towarów i usług.

    Czy osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z CIT?

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że osiągane przez fundację rodzinną przychody z tytułu odsetek od lokat terminowych są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

    Czy nieodpłatne przekazanie punktów w serwisie internetowym podlega opodatkowaniu VAT?

    Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nieodpłatne przekazanie pakietu punktów dla nowo zarejestrowanych użytkowników serwisu internetowego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

    Czy senior może skorzystać z ulgi podatkowej przed otrzymaniem emerytury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że senior prowadzący działalność gospodarczą i nie pobierający emerytury ma prawo do skorzystania z ulgi dla seniora do momentu faktycznego otrzymania świadczenia emerytalnego.

    REKLAMA

    Czy udostępnianie powierzchni reklamowej przez nierezydentów podlega podatkowi u źródła w Polsce?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie wypłacane nierezydentom za udostępnianie powierzchni reklamowej nie podlega podatkowi u źródła w Polsce, pod warunkiem, że świadczone usługi nie mieszczą się w kategorii usług wymienionych w art. 29 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

    Czy przekazywanie środków pieniężnych przez żonę na konto męża w ramach nakładów na wspólny dom należy zgłosić do urzędu skarbowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazywanie środków pieniężnych, które żona przelewa na konto bankowe męża jako swój własny wkład na opłacenie kosztów związanych z budową wspólnego domu, nie rodzi po stronie mężczyzny obowiązku zgłaszania tego faktu do właściwego urzędu skarbowego, ponieważ nie generuje żadnych skutków na gruncie podatku od spadków i darowizn.

    Czy lekarze specjaliści mają prawo do opodatkowania ryczałtem po zakończeniu rezydentury?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że lekarz specjalista, po zakończeniu rezydentury i rozpoczęciu działalności gospodarczej, może opodatkować swoje przychody w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, pod warunkiem, że działalność ta różni się od obowiązków wykonywanych w ramach rezydentury.

    Czy środki ze sprzedaży nieruchomości przeznaczone na spłatę kredytu refinansującego wydatki mieszkaniowe korzystają ze zwolnienia podatkowego?

    REKLAMA

    Czy praca dla organizacji ONZ w Polsce zwalnia od podatku dochodowego?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że dochody osiągnięte przez osobę współpracującą z organizacją działającą w ramach ONZ w Polsce nie są zwolnione z opodatkowania, mimo finansowania z bezzwrotnej pomocy międzynarodowej.

    Czy cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca korzysta ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

    Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że cykliczna darowizna środków pieniężnych od dziadków na rzecz małoletniej wnuczki przekazywana na konto bankowe jej ojca może korzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn pod warunkiem spełnienia określonych wymagań przewidzianych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn.

    REKLAMA