Czy dożywotnia służebność mieszkania jako wynagrodzenie za przekazanie udziału w nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC?
REKLAMA
REKLAMA
Dożywotnia służebność mieszkania a PCC
Wnioskodawczyni wraz z małżeństwem A. i P. C. nabyła nieruchomość - działkę, która miała być podzielona na dwie równe części, na których miały zostać wybudowane osobne domy jednorodzinne. Nieruchomość nigdy nie została podzielona. Małżeństwo A. i P. C. postanowiło ogrodzić działkę, uzbroić ją we wszystkie media oraz doprowadzić do niej drogę dojazdową. W 2017 roku na działce został wybudowany budynek - dom jednorodzinny, przy czym wszystkie czynności były finansowane ze środków małżeństwa A. i P. C. Wnioskodawczyni nie poniosła żadnych wydatków, jednocześnie godząc się na przeprowadzenie tych działań. Małżeństwo A. i P. C. zażądało od wnioskodawczyni zniesienia za wynagrodzeniem współwłasności działki. Wnioskodawczyni zgadza się na powyższe, ale warunkiem jest ustanowienie na jej rzecz dożywotniej służebności mieszkania w istniejącym domu jednorodzinnym na sąsiedniej działce, która należy do małżeństwa A. i P. C. Strony zamierzają zawrzeć umowę notarialną zgodnie z art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego, w ramach której wnioskodawczyni przekaże im 1/2 udziału we wspólnej nieruchomości (działce). W zamian za ten udział, małżeństwo A. i P. C. ustanowią na rzecz zainteresowanej dożywotnią osobistą służebność mieszkania w budynku mieszkalnym.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.