REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Służebność mieszkaniowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy notariusz zobowiązany jest pobrać podatek od spadków i darowizn przy umowie o dożywocie?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że notariusz nie jest zobowiązany do pobrania podatku od spadków i darowizn w sytuacji sporządzenia umowy o dożywocie w formie aktu notarialnego, nawet gdy umowa ta zawiera elementy nieodpłatnego użytkowania, służebności mieszkania lub innej służebności osobistej. 

Czy ustanowienie nieodpłatnej służebności mieszkania na rzecz swojej matki podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że ustanowienie na rzecz matki, tj. na rzecz osoby wymienionej w zamkniętym katalogu osób określonych w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nieodpłatnej służebności mieszkania, której wartość jest wyższa niż kwota wolna od podatku, przez syna pozostającego w związku małżeńskim z ustrojem wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, jest zwolnione w całości od podatku od spadków i darowizn.

Czy dożywotnia służebność mieszkania jako wynagrodzenie za przekazanie udziału w nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC?

Zgodnie z interpretacją KIS, ustanowienie dożywotniej służebności mieszkania jako wynagrodzenie za przeniesienie udziału własności nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Czy otrzymanie kwoty z zrzeczenia się służebności mieszkania podlega opodatkowaniu?

Dyrektor KIS omówił kwestię opodatkowania kwoty otrzymanej z tytułu zrzeczenia się służebności mieszkania - według niego taka kwota jest traktowana jako przychód z innych źródeł i podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Wynika to z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy ustanowienie służebności osobistej przy darowiźnie mieszkania wpływa na opodatkowanie?

W artykule omawiamy kwestię ustanawiania służebności osobistej w przypadku umowy darowizny nieruchomości. Przedstawiamy stanowisko organów podatkowych dotyczące opodatkowania takiego polecenia, oraz jak obliczyć wartość ciężaru darowizny. Dowiedz się więcej o tej tematyce i zastosuj praktyczne wskazówki.

REKLAMA

REKLAMA