REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Służebność

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy notariusz zobowiązany jest pobrać podatek od spadków i darowizn przy umowie o dożywocie?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że notariusz nie jest zobowiązany do pobrania podatku od spadków i darowizn w sytuacji sporządzenia umowy o dożywocie w formie aktu notarialnego, nawet gdy umowa ta zawiera elementy nieodpłatnego użytkowania, służebności mieszkania lub innej służebności osobistej. 

Czy ustanowienie służebności przesyłu podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że ustanowienie służebności przesyłu nie wypełnia definicji usługi, o której mowa w art. 8 ustawy i nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Czy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że w związku z wygaśnięciem prawa do używania i pobierania pożytków oraz służebności osobistej mieszkania w zamian za odszkodowanie, wnioskodawczyni nie działa w charakterze podatnika podatku VAT, co oznacza, że nie podlega opodatkowaniu.

Czy ustanowienie nieodpłatnej służebności mieszkania na rzecz swojej matki podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że ustanowienie na rzecz matki, tj. na rzecz osoby wymienionej w zamkniętym katalogu osób określonych w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nieodpłatnej służebności mieszkania, której wartość jest wyższa niż kwota wolna od podatku, przez syna pozostającego w związku małżeńskim z ustrojem wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej, jest zwolnione w całości od podatku od spadków i darowizn.

REKLAMA

Czy dożywotnia służebność mieszkania jako wynagrodzenie za przekazanie udziału w nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC?

Zgodnie z interpretacją KIS, ustanowienie dożywotniej służebności mieszkania jako wynagrodzenie za przeniesienie udziału własności nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Czy wynagrodzenie za ustanowienie służebności przesyłu podlega opodatkowaniu?

W artykule przedstawione zostaje stanowisko KIS w sprawie opodatkowania wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu. Wnioskodawczyni, właścicielka nieruchomości, otrzymała świadczenie od Spółki A S.A. za bezumowne korzystanie z jej majątku. Czy to wynagrodzenie podlega opodatkowaniu?

Czy odpłatne zbycie nieruchomości po upływie 5 lat od nabycia do majątku wspólnego jest opodatkowane?

Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że odpłatne zbycie nieruchomości nabytej do majątku wspólnego małżonków, które nastąpiło po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego nabycia, nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy otrzymanie kwoty z zrzeczenia się służebności mieszkania podlega opodatkowaniu?

Dyrektor KIS omówił kwestię opodatkowania kwoty otrzymanej z tytułu zrzeczenia się służebności mieszkania - według niego taka kwota jest traktowana jako przychód z innych źródeł i podlega opodatkowaniu według skali podatkowej. Wynika to z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

REKLAMA

Czy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości pod budowę drogi krajowej jest zwolnione z PIT?

W świetle najnowszej interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, odszkodowanie otrzymane za wywłaszczenie nieruchomości przejętej pod budowę drogi krajowej może być zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych. Zwolnienie to jest możliwe, jeżeli spełnione są określone warunki.

Czy ustanowienie służebności osobistej przy darowiźnie mieszkania wpływa na opodatkowanie?

W artykule omawiamy kwestię ustanawiania służebności osobistej w przypadku umowy darowizny nieruchomości. Przedstawiamy stanowisko organów podatkowych dotyczące opodatkowania takiego polecenia, oraz jak obliczyć wartość ciężaru darowizny. Dowiedz się więcej o tej tematyce i zastosuj praktyczne wskazówki.

REKLAMA