Czy odpłatne zbycie nieruchomości po upływie 5 lat od nabycia do majątku wspólnego jest opodatkowane?
REKLAMA
REKLAMA
Stan faktyczny:
Wnioskodawczyni, wraz z ówczesnym mężem, zakupiła zabudowaną nieruchomość w 2007 roku. Nieruchomość ta została nabyta z majątku wspólnego małżonków. W 2017 roku, mąż darował wnioskodawczyni swój udział w nieruchomości, a małżonkowie zawarli umowę majątkową małżeńską. W 2020 roku małżonkowie rozwiedli się, a w 2021 roku były mąż zrzekł się wpisanej służebności. W 2022 roku wnioskodawczyni sprzedała nieruchomość.
REKLAMA
Wnioskodawczyni uważa, że okres 5-letni liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nieruchomość została nabyta do majątku wspólnego, tj. nabycie nastąpiło w dniu 11 lipca 2007 r., więc okres 5-letni powinien się liczyć od 31 grudnia 2007 r. Dodatkowo, zdaniem wnioskodawczyni, odpłatne zbycie nieruchomości nastąpiło po upływie terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) cytowanej ustawy, dla której jako moment nabycia należy przyjąć 31 grudnia 2007 r. W konsekwencji odpłatne zbycie nie stanowi dla wnioskodawczyni źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W związku z danym stanem faktycznym, a także własnym stanowiskiem, wnioskodawczyni zdecydowała się zadać organowi podatkowemu dwa pytania:
- Czy okres 5-letni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości do majątku wspólnego, tj. 31 grudnia 2007 r.?
- Czy w przedstawionym stanie faktycznym, odpłatne zbycie nieruchomości nastąpiło po upływie terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w zw. z ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji nie stanowi dla wnioskodawczyni źródła przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Stanowisko KIS:
REKLAMA
Stanowisko wnioskodawczyni zostało uznane za prawidłowe. Zgodnie z interpretacją KIS, odpłatne zbycie nieruchomości, które nastąpiło po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego nabycia, nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości i praw majątkowych, co do zasady decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment i sposób ich nabycia. W przypadku odpłatnego zbycia po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej, nabytych do majątku wspólnego małżonków lub wybudowanych w trakcie trwania tej wspólności, decydujący jest moment nabycia do majątku wspólnego.
W przypadku wnioskodawczyni, moment nabycia nieruchomości do majątku wspólnego nastąpił 11 lipca 2007 roku, a więc okres 5-letni, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości do majątku wspólnego, tj. 31 grudnia 2007 r. Zatem, odpłatne zbycie nieruchomości w 2022 roku nastąpiło po upływie wymaganego okresu 5-letniego, a więc nie stanowi dla wnioskodawczyni źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Podsumowanie:
Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że częściowe wycofanie wkładu ze spółki komandytowej jest zdarzeniem neutralnym podatkowo. W momencie otrzymania wypłaty przez wspólnika, nie powstaje dochód (przychód) podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Skutki podatkowe takiej wypłaty powinny być analizowane dopiero w momencie wystąpienia wspólnika ze spółki. Tym samym, interpretacja ta potwierdza, że zasada memoriałowa, zgodnie z którą opodatkowanie u wspólników przychodów (dochodów) transparentnej podatkowo spółki niebędącej osobą prawną nie jest uwarunkowane faktycznymi transferami pieniężnymi między spółką a wspólnikami, znajduje zastosowanie w omawianym przypadku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.