REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Małżonkowie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości nabytej w drodze spadku nie będzie źródłem przychodu w rozumieniu podatku dochodowego od osób fizycznych, gdy została ona nabyta przez małżonków w trakcie trwania wspólności majątkowej.

Czy podział majątku małżeńskiego jest opodatkowany podatkiem od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn nie zostało wymienione nabycie w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków, jako podlegające podatkowi od spadków i darowizn. Powyższe oznacza, że nabycie na wyłączną własność rzeczy i praw tytułem podziału majątku wspólnego małżonków nie będzie podlegało opodatkowaniu ww. podatkiem.

Czy darowizna od siostry podlega opodatkowaniu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że darowizna od siostry podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, niezależnie od wspólności majątkowej w małżeństwie siostry.

Jakie są skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomościach, nabytych w drodze rozszerzenia wspólności majątkowej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że poprzez zawarcie umowy, rozszerzającej wspólność majątkową małżonków, nie powstaje przychód dla podatnika. Mowa tu o sytuacji, w której jeden z małżonków nabył nieruchomość drogą dziedziczenia, a następnie darował ją do majątku wspólnego. Przy sprzedaży tej nieruchomości, brak będzie opodatkowania PIT, jeśli upłynęło co najmniej 5 lat od dnia nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.

REKLAMA

Czy można otrzymać zwolnienie podatkowe od darowizny nieruchomości od siostry?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że siostra przyszłej obdarowanej może być wyłącznym darczyńcą, pod warunkiem zgody jej małżonka. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie lokalu mieszkalnego od rodzeństwa jest objęte zwolnieniem podatkowym. Dzięki temu, Wnioskodawczyni nie będzie musiała płacić podatku od darowizny, jeśli otrzyma nieruchomość od swojej siostry.

Czy współwłaściciel może samodzielnie opłacać podatek od przychodu z najmu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawczyni ma prawo samodzielnie odprowadzać podatek, pomimo braku rozdzielności majątkowej w związku małżeńskim, gdyż jest współwłaścicielem majątku odrębnego. 

Czy sprzedaż lokalu użytkowego po rozwodzie generuje przychód z działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż 50% udziałów w lokalu użytkowym, nabytego wspólnie z byłą małżonką i przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej, będzie generować przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT. Po orzeczeniu rozwodu i ustanowieniu rozdzielności majątkowej małżeńskiej przychód ten zostanie rozdzielony równo między współwłaścicielami.

Czy należy odprowadzać podatek dochodowy pomimo wyłącznego zarządu nieruchomością przez byłą żonę?

Dyrektor KIS wydał interpretację w sprawie opodatkowania przychodów z najmu nieruchomości w przypadku rozwodu. Postanowienie sądu, przyznające byłej żonie wyłączne prawo pobierania czynszu, nie zmienia obowiązku podatkowego Wnioskodawcy.

REKLAMA

Czy wydatki na budowę domu przed rozszerzeniem wspólności majątkowej mogą być uwzględnione jako wydatki na własne cele mieszkaniowe?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że wydatki poniesione na budowę domu przed rozszerzeniem wspólności majątkowej małżeńskiej mogą być uwzględnione jako wydatki na własne cele mieszkaniowe.

Czy spłata kredytu z kwoty ze sprzedaży innego mieszkania spełnia warunki do skorzystania z ulgi na cele mieszkaniowe?

Pani, która posiada wspólną własność z małżonkiem, zaciągnęła kredyt hipoteczny na zakup mieszkania A. Następnie nabyła drugie mieszkanie B, częściowo w formie darowizny od rodziców. Po sprzedaży mieszkania B, użyła uzyskanych środków na spłatę kredytu dotyczącego mieszkania A. Teraz zastanawia się, czy spełnia warunki do skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe. 

Czy można odliczyć koszty opieki nad niepełnosprawną małżonką od wspólnego dochodu małżeńskiego?

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 lipca 2023 r. wyjaśnia, że koszty opieki nad niepełnosprawną małżonką mogą być odliczone tylko od dochodu tej małżonki, a nie od wspólnego dochodu małżeńskiego.

Czy odpłatne zbycie nieruchomości po upływie 5 lat od nabycia do majątku wspólnego jest opodatkowane?

Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że odpłatne zbycie nieruchomości nabytej do majątku wspólnego małżonków, które nastąpiło po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego nabycia, nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy podatnik będzie musiał płacić PIT od zbycia nieruchomości po 50 latach? Analiza interpretacji KIS/MF

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację w której wyjaśnia, że sprzedaż nieruchomości (działek) nie będzie stanowiła źródła przychodu, jeśli zostanie dokonana po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tych nieruchomości, i nie nastąpi w wykonaniu podatkowoprawnej działalności gospodarczej.

Wspólne rozliczenie małżonków w świetle nowych przepisów

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację dotyczącą możliwości wspólnego rozliczenia małżonków. Zgodnie z tą interpretacją, małżonkowie, którzy zawarli związek małżeński w trakcie roku podatkowego, mogą wspólnie rozliczyć podatek dochodowy za cały rok podatkowy, pod warunkiem, że małżeństwo i wspólność majątkowa trwały do końca tego roku.

KIS zmienia podejście: Większe odliczenia dla małżonków po termomodernizacji

W ostatnim czasie Krajowa Informacja Skarbowa zmieniła swoje stanowisko w kwestii możliwości odliczenia wydatków związanych z termomodernizacją budynku mieszkalnego. W skrócie, zmiana polega na tym, że teraz każdy z małżonków, będących współwłaścicielami budynku, może odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki związane z termomodernizacją do kwoty 53 000 zł, nawet jeśli faktury VAT są wystawione na obojga małżonków.

REKLAMA