REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego?

remont dachu, dach, blachodachówka, dom jednorodzinny
remont dachu, dach, blachodachówka, dom jednorodzinny
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wymiana pokrycia dachowego jako część przedsięwzięcia termomodernizacyjnego może korzystać z ulgi termomodernizacyjnej, pod warunkiem spełnienia określonych warunków.

Wymiana dachu a ulga termomodernizacyjna

Wnioskodawczyni jest kobietą, która wraz z mężem jest właścicielem domu jednorodzinnego, zbudowanego w latach 90-tych. W 2023 roku małżeństwo podjęło decyzję o termomodernizacji dachu, który był w złym stanie technicznym i przeciekał, co prowadziło do zawilgocenia ścian i utraty ciepła. Modernizacja obejmowała wymianę pokrycia dachowego z papy na blachodachówkę, wymianę starych okien dachowych na nowe, instalację nowych rynien i rur spustowych, a także doszczelnienie i ocieplenie kominów wentylacyjnych. Do termomodernizacji wykorzystano również drewniane elementy konstrukcyjne oraz wełnę mineralną. Wszystkie prace zakończono w grudniu 2023 roku, a koszty zostały w pełni pokryte przez małżonków, bez dofinansowania z zewnętrznych źródeł.

REKLAMA

Kobieta skierowała pytanie do organu podatkowego czy mając status współwłaścicielki domu jednorodzinnego, może odliczyć od podstawy opodatkowania koszty związane z termomodernizacją dachu, które wyniosły 53 000 zł. Podatniczka jest przekonana, że wraz z mężem mają pełne prawo do dysponowania wspólnym limitem ulgi termomodernizacyjnej, który wynosi 106 000 zł (53 000 zł na osobę). 

KIS: ulga termomodernizacyjna obejmuje wymianę pokrycia dachowego

REKLAMA

Według KIS, przedstawione stanowisko przez kobietę było prawidłowe. Organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik, będący właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego, ma prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku, wydatków poniesionych na przedsięwzięcia termomodernizacyjne. Wnioskodawczyni i jej mąż jako współwłaściciele domu jednorodzinnego spełnili określone kryteria, ponieważ inwestycja, którą przeprowadzili, obejmowała termomodernizację dachu, co miało na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzewania.

KIS zwróciła uwagę na definicję budynku mieszkalnego jednorodzinnego jako wolnostojący lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej, co dodatkowo potwierdza status budynku wnioskodawczyni. Działania, które kobieta podjęła z mężem – wymiana pokrycia dachowego, okien dachowych oraz dodatkowe prace izolacyjne i instalacyjne – kwalifikowały się jako przedsięwzięcie termomodernizacyjne zgodnie z ustawą o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Ważnym elementem, który podkreślił organ, jest to, że przedsięwzięcie termomodernizacyjne musi być zakończone w ciągu trzech lat od poniesienia pierwszego wydatku, co zostało spełnione przez wnioskodawczynię, ponieważ prace zakończyły się w roku, w którym zostały rozpoczęte.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 28 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.53.2024.3.EC

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA