REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można otrzymać zwolnienie podatkowe od darowizny nieruchomości od siostry?

najem, wynajem, mieszkanie
najem, wynajem, mieszkanie
najem, wynajem, mieszkanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że siostra przyszłej obdarowanej może być wyłącznym darczyńcą, pod warunkiem zgody jej małżonka. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie lokalu mieszkalnego od rodzeństwa jest objęte zwolnieniem podatkowym. Dzięki temu, Wnioskodawczyni nie będzie musiała płacić podatku od darowizny, jeśli otrzyma nieruchomość od swojej siostry.

Darowizna lokalu mieszkalnego

Wnioskodawczyni planuje przystąpić do czynności prawnej darowizny, której przedmiotem będzie lokal mieszkalny będący własnością jej siostry i jej męża. Nieruchomość ta stanowi składnik majątku wspólnego siostry Wnioskodawczyni i jej małżonka. Małżonek darczyńcy nie będzie stroną umowy darowizny, a wyłącznie wyrazi zgodę na dokonanie wskazanej czynności prawnej w myśl art. 37 § 1 pkt 4 KRiO.

REKLAMA

W tym stanie sprawy zostało zadane pytanie: Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawczyni (jako przyszła obdarowana) będzie uprawniona do skorzystania, w stosunku do całości darowizny w postaci lokalu mieszkalnego otrzymanej z majątku wspólnego siostry, ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, jako nabycia rzeczy wyłącznie od swojego rodzeństwa (siostry)?

Podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził, że siostra przyszłej obdarowanej może być wyłącznym darczyńcą nieruchomości, przy czym konieczna jest zgoda jej małżonka. Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwolnienie podatkowe dotyczy nabycia rzeczy wyłącznie od rodzeństwa. W konsekwencji, jeśli siostra Wnioskodawczyni będzie wyłącznym darczyńcą lokalu mieszkalnego, cała darowizna będzie zwolniona z podatku.

"Tym samym, w kontekście opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn przedmiotowej darowizny zgoda taka będzie neutralna podatkowo; w żaden sposób nie powodując, iż Pani szwagier stanie się stroną umowy darowizny zawartej między Panią a Pani siostrą. Z treści przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wynika bowiem, że zgoda małżonka jest niezbędna dla stwierdzenia ważności jednostronnej czynności drugiego małżonka, w przypadku gdy jej przedmiotem są składniki objęte wspólnością majątkową. Z faktu tego nie można jednak wywodzić, że wyrażając taką zgodę drugi z małżonków również staje się stroną umowy darowizny. Podsumowując, dokonanie darowizny lokalu mieszkalnego przez Pani siostrę na Pani rzecz z majątku wspólnego Pani siostry i jej męża, za zgodą męża, będzie w całości podlegało zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Ponadto, w związku z tym, że umowa darowizny nieruchomości - zgodnie z wymogiem zawartym w ww. art. 158 Kodeksu cywilnego - powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego, dla spełnienia warunków do zwolnienia w takiej sytuacji nie będzie konieczne zgłoszenie nabycia lokalu mieszkalnego właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od powstania obowiązku podatkowego, co wynika z treści przywołanego powyżej art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Interpretacja potwierdziła, że w opisanym zdarzeniu przyszłym możliwe jest zawarcie umowy darowizny, w której wyłącznym darczyńcą będzie siostra przyszłej obdarowanej. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn, nabycie prawa do lokalu mieszkalnego od rodzeństwa jest objęte zwolnieniem podatkowym. Oznacza to, że Wnioskodawczyni nie będzie musiała płacić podatku od darowizny w przypadku otrzymania nieruchomości od swojej siostry.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 24 sierpnia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.104.2023.1.MM

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • nana
    2023-12-29 17:47:58
    Dobre pytanie do notariusza. Ze swojej strony mogę śmiało polecić kancelarię Cejrowska.
    0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

REKLAMA

Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

REKLAMA