Czy darowizna od siostry podlega opodatkowaniu?
REKLAMA
REKLAMA
- Darowizna środków pieniężnych od siostry a skutki podatkowe
- Zwolnienie od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn
Darowizna środków pieniężnych od siostry a skutki podatkowe
Siostra zamierza podarować bratu (wnioskodawcy) środki pieniężne w kwocie 200 000 zł, które są objęte wspólnością małżeńską. Darowizna nastąpi z majątku wspólnego siostry oraz jej męża. Darowizna zostanie przekazana na podstawie umowy darowizny pomiędzy siostrą (darczyńcą) a wnioskodawcą (obdarowanym), na co szwagier wyrazi zgodę. Środki pieniężne zostaną przelane na rachunek bankowy obdarowanego w terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny. Wnioskodawca jako obdarowany złoży do właściwego naczelnika urzędu skarbowego zgłoszenie SD-Z2.
REKLAMA
W związku z tym mężczyzna zwrócił się do organu podatkowego z pytaniami:
- czy jako obdarowany będzie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn od całości otrzymanej od siostry darowizny,
- czy jako obdarowany nie będzie musiał płacić podatku od spadków i darowizn od połowy darowizny (jak za darowiznę od szwagra), ze względu na wspólność majątkową pomiędzy siostrą a jej mężem.
Według stanowiska wnioskodawcy, darowizna środków pieniężnych od siostry powinna być w całości objęta zwolnieniem podatkowym, mimo wspólności majątkowej w małżeństwie siostry. Zainteresowany był zdania, że jego siostra jest jego najbliższą rodziną, a jej mąż (szwagier) nie będzie stroną umowy darowizny. Szwagier wyraził zgodę na dokonanie tej darowizny z majątku wspólnego na jego rzecz. Wnioskodawca powołuje się na art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, który zwalnia darowiznę od siostry znajdującą się w I grupie podatkowej od opodatkowania, niezależnie od jej wartości, pod warunkiem spełnienia określonych warunków. W przypadku darowizny środków pieniężnych konieczne jest udokumentowanie ich otrzymania na rachunek bankowy i zgłoszenie darowizny do urzędu skarbowego w ciągu 6 miesięcy od jej otrzymania.
Zwolnienie od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn
Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy. W świetle interpretacji KIS, darowizna od siostry podlega zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, niezależnie od wspólności majątkowej w małżeństwie siostry. Zgoda małżonka na darowiznę nie powoduje, że staje się on stroną umowy darowizny, a jedynie potwierdza jej ważność.
Dyrektor KIS wskazał w szczególności:
REKLAMA
"Tym samym, w kontekście opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn przedmiotowej darowizny zgoda taka będzie neutralna podatkowo; w żaden sposób nie powodując, iż Pana szwagier stanie się stroną umowy darowizny zawartej między Panem a Pana siostrą. Z treści przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, wynika bowiem, że zgoda małżonka jest niezbędna dla stwierdzenia ważności jednostronnej czynności drugiego małżonka, w przypadku gdy jej przedmiotem są składniki objęte wspólnością majątkową. Z faktu tego nie można jednak wywodzić, że wyrażając taką zgodę, drugi z małżonków również staje się stroną umowy darowizny".
Ponadto, organ podatkowy podkreślił, że jeżeli umowa darowizny nie zostanie sporządzona w formie aktu notarialnego, to wnioskodawca będzie miał obowiązek zgłoszenia darowizny na formularzu SD-Z2 w terminie, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy do naczelnika urzędu skarbowego.
"Podsumowując, dokonanie opisanej we wniosku darowizny środków pieniężnych przez Pana siostrę na Pana rzecz (udokumentowanej dowodem przekazania na Pana rachunek bankowy), będzie w całości podlegała zwolnieniu od opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Tym samym nie będzie Pan zobowiązany do zapłacenia podatku od spadków i darowizn od połowy darowizny z uwagi na istniejącą w małżeństwie Pana siostry wspólność ustawową małżeńską" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.