REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KIS zmienia podejście: Większe odliczenia dla małżonków po termomodernizacji

Szef Krajowej Administracji Skarbowej
termomodernizacja, ulga termomodernizacyjna, ocieplenie poddasza
termomodernizacja, ulga termomodernizacyjna, ocieplenie poddasza
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim czasie Krajowa Informacja Skarbowa zmieniła swoje stanowisko w kwestii możliwości odliczenia wydatków związanych z termomodernizacją budynku mieszkalnego. W skrócie, zmiana polega na tym, że teraz każdy z małżonków, będących współwłaścicielami budynku, może odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki związane z termomodernizacją do kwoty 53 000 zł, nawet jeśli faktury VAT są wystawione na obojga małżonków.

Odliczenie wydatków na termomodernizację dla małżonków

Wnioskodawca, będący współwłaścicielem budynku mieszkalnego, zwrócił się do KIS z pytaniem, czy ma prawo do odliczenia wydatków na termomodernizację, jeśli jego małżonka również skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej w ramach tego samego przedsięwzięcia. Dodatkowo, zapytał, czy może odliczyć wydatki udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na obojga małżonków, z uwzględnieniem limitu.

REKLAMA

Wnioskodawca oparł swoje stanowisko na art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków związanych z termomodernizacją. Wnioskodawca twierdził, że przepisy te umożliwiają odrębne odliczenie dla każdego z małżonków.

Zmiana korzystna dla małżonków

REKLAMA

Pierwotnie (sygnatura interpretacji: 0112-KDIL2-1.4011.191.2020.2), KIS nie podzielała tego stanowiska. Jednak, po ponownym przeanalizowaniu kwestii, KIS zmieniła swoją interpretację. Zgodnie z nowym stanowiskiem, każdy z małżonków, będących współwłaścicielami budynku, może odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki związane z termomodernizacją do kwoty 53 000 zł, nawet jeśli faktury VAT są wystawione na obojga małżonków.

Zmiana interpretacji wynika z dokładniejszej analizy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 26h ust. 1 tej ustawy, właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków związanych z termomodernizacją tego budynku. Limit odliczenia wynosi 53 000 zł dla wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

KIS zauważyła, że przepisy nie precyzują, czy limit odliczenia dotyczy każdego z małżonków indywidualnie, czy też małżonków jako całości. W związku z tym, KIS doszła do wniosku, że każdy z małżonków może odliczyć wydatki do kwoty 53 000 zł, nawet jeśli faktury VAT są wystawione na obojga małżonków.

Ta zmiana interpretacji ma istotne znaczenie dla małżonków, którzy są współwłaścicielami budynku mieszkalnego i planują przeprowadzić termomodernizację. Dzięki nowemu stanowisku KIS, mogą oni skorzystać z większej ulgi podatkowej.

Źródło: Zmiana interpretacji indywidualnej z dnia 19 czerwca 2023 r., Szef Krajowej Administracji Skarbowej, sygn. DOP3.8222.83.2023.CNRU

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatki
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy wydatki na budowę ogrodu mającego służyć jako biuro można zaliczyć do kosztów podatkowych?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki związane z budową ogrodu, mającego służyć jako biuro w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej, nie mogą być bezpośrednio zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

  Czy sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych może być rozliczana miesięcznie?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż licencji do używania aplikacji komputerowych w różnych wariantach subskrypcji nie może być rozliczana w miesięcznych okresach rozliczeniowych, jeśli strony nie ustaliły takiego sposobu rozliczania w umowie lub na wystawionej fakturze.

  Czy wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy podlega opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, wypłacone pracownikowi przywróconemu do pracy przez sąd, stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega opodatkowaniu oraz oskładkowaniu.

  Czy zakup łodzi motorowej może być kosztem uzyskania przychodu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki związane z eksploatacją łodzi mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, pod warunkiem, że będą one służyć celom pracowniczym, natomiast odpisy amortyzacyjne oraz inne koszty związane z nabyciem i utrzymaniem łodzi nie kwalifikują się jako koszty uzyskania przychodu.

  REKLAMA

  Czy wydatki na sensor do pomiaru cukru można odliczyć od podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatki na zakup sensorów do pomiaru cukru mogą być odliczone w ramach ulgi rehabilitacyjnej w zeznaniu podatkowym.

  Czy prezenty okolicznościowe dla pracowników są opodatkowane PIT?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że prezenty okolicznościowe przekazywane pracownikom nie będą stanowić dla nich przychodu ze stosunku pracy i w związku z tym na pracodawcy, jako płatniku, nie będą ciążyły obowiązki związane z pobraniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

  Czy zakup robota przemysłowego do usług serwisowych uprawnia do ulgi na robotyzację?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że robot przemysłowy wykorzystywany do usług serwisowych nie kwalifikuje się do ulgi na robotyzację przewidzianej w art. 38eb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  Czy odszkodowanie z tytułu śmierci bliskiej osoby jest zwolnione z podatku dochodowego?

  Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie otrzymane na mocy ugody, wynikające z wypadku, w którym zginęła matka wnioskodawcy, korzysta ze zwolnienia podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).

  REKLAMA

  Czy umorzenie długu z kredytu hipotecznego podlega opodatkowaniu?

  W świetle interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej pojawiły się istotne wytyczne dotyczące traktowania podatkowego umorzenia pozostałej kwoty kredytu hipotecznego. Zgodnie z tą interpretacją, nie każde umorzenie długu z tytułu kredytu hipotecznego będzie objęte zaniechaniem poboru podatku.

  Czy wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej generuje dla spółki przychód podlegający opodatkowaniu?

  Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie darowizny na rzecz fundacji rodzinnej nie generuje dla spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT).

  REKLAMA