REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

KIS zmienia podejście: Większe odliczenia dla małżonków po termomodernizacji

Szef Krajowej Administracji Skarbowej
termomodernizacja, ulga termomodernizacyjna, ocieplenie poddasza
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim czasie Krajowa Informacja Skarbowa zmieniła swoje stanowisko w kwestii możliwości odliczenia wydatków związanych z termomodernizacją budynku mieszkalnego. W skrócie, zmiana polega na tym, że teraz każdy z małżonków, będących współwłaścicielami budynku, może odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki związane z termomodernizacją do kwoty 53 000 zł, nawet jeśli faktury VAT są wystawione na obojga małżonków.

Odliczenie wydatków na termomodernizację dla małżonków

Wnioskodawca, będący współwłaścicielem budynku mieszkalnego, zwrócił się do KIS z pytaniem, czy ma prawo do odliczenia wydatków na termomodernizację, jeśli jego małżonka również skorzysta z ulgi termomodernizacyjnej w ramach tego samego przedsięwzięcia. Dodatkowo, zapytał, czy może odliczyć wydatki udokumentowane fakturami VAT wystawionymi na obojga małżonków, z uwzględnieniem limitu.

REKLAMA

Wnioskodawca oparł swoje stanowisko na art. 26h ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków związanych z termomodernizacją. Wnioskodawca twierdził, że przepisy te umożliwiają odrębne odliczenie dla każdego z małżonków.

Zmiana korzystna dla małżonków

REKLAMA

Pierwotnie (sygnatura interpretacji: 0112-KDIL2-1.4011.191.2020.2), KIS nie podzielała tego stanowiska. Jednak, po ponownym przeanalizowaniu kwestii, KIS zmieniła swoją interpretację. Zgodnie z nowym stanowiskiem, każdy z małżonków, będących współwłaścicielami budynku, może odliczyć od podstawy obliczenia podatku wydatki związane z termomodernizacją do kwoty 53 000 zł, nawet jeśli faktury VAT są wystawione na obojga małżonków.

Zmiana interpretacji wynika z dokładniejszej analizy przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 26h ust. 1 tej ustawy, właściciel lub współwłaściciel budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo do odliczenia od podstawy obliczenia podatku wydatków związanych z termomodernizacją tego budynku. Limit odliczenia wynosi 53 000 zł dla wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

KIS zauważyła, że przepisy nie precyzują, czy limit odliczenia dotyczy każdego z małżonków indywidualnie, czy też małżonków jako całości. W związku z tym, KIS doszła do wniosku, że każdy z małżonków może odliczyć wydatki do kwoty 53 000 zł, nawet jeśli faktury VAT są wystawione na obojga małżonków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ta zmiana interpretacji ma istotne znaczenie dla małżonków, którzy są współwłaścicielami budynku mieszkalnego i planują przeprowadzić termomodernizację. Dzięki nowemu stanowisku KIS, mogą oni skorzystać z większej ulgi podatkowej.

Źródło: Zmiana interpretacji indywidualnej z dnia 19 czerwca 2023 r., Szef Krajowej Administracji Skarbowej, sygn. DOP3.8222.83.2023.CNRU

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów wspólnika?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wynagrodzenie pełnomocnika spółki cywilnej może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez wspólnika działalności gospodarczej proporcjonalnie do jego udziałów w zyskach spółki, jeśli spełnione są określone warunki.

Czy działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że działalność w zakresie obsługi BHP przedsiębiorstw może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Decyzja ta opiera się na spełnieniu kryteriów dotyczących limitu obrotów oraz rodzaju świadczonych usług.

Czy opłaty za aplikację radcowską można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zaliczenia opłat za aplikację radcowską, tj. opłaty rocznej i składki członkowskiej do kosztów uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Wydatki te spełniają wymogi określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy odszkodowanie przyznane za nienależyte wykonanie zobowiązania przez doradcę podatkowego podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że odszkodowanie przyznane przez ubezpieczyciela z tytułu ubezpieczenia majątkowego w związku z nienależytym wykonaniem zobowiązania przez doradcę podatkowego jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).

REKLAMA

Czy sprzedaż samochodów po ich wykupie z leasingu korzysta ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że sprzedaż samochodów wykupionych z leasingu nie korzysta ze zwolnienia od podatku VAT. Interpretacja wskazuje, że kluczowym warunkiem zwolnienia jest wykorzystywanie pojazdów wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku przez cały okres ich posiadania, co w tym przypadku nie zostało spełnione.

Jaką stawką ryczałtu opodatkowane są przychody z tytułu wytwarzania protez zębowych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że przychody osiągane w ramach działalności gospodarczej polegającej na wytwarzaniu protez zębowych ruchomych i stałych z powierzonych przez zleceniodawcę materiałów, są opodatkowane ryczałtem w wysokości 8,5%.

Czy przeniesienie praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika w spółce jawnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu PCC, gdy jest opodatkowana VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

REKLAMA

Czy gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wypłacona przez Ministra Edukacji i Nauki jednorazowa gratyfikacja pieniężna za tytuł honorowy profesora oświaty stanowi przychód z innych źródeł, który należy rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-37 w części „E” poz. 76-80 – wraz z pozostałymi dochodami uzyskanymi w tym samym roku.

Czy szkolenia zawodowe finansowane w 70% ze środków publicznych podlegają zwolnieniu z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych mogą być zwolnione z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług.

REKLAMA