Jakie są skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomościach, nabytych w drodze rozszerzenia wspólności majątkowej?
REKLAMA
REKLAMA
Zbycie nieruchomości, a PIT
W maju 2019 roku mąż wnioskodawczyni, otrzymał spadek po swojej zmarłej matce w udziale wynoszącym 1/4 części. W spadku znalazły się nieruchomości zabudowane i niezabudowane, które spadkodawczyni nabyła w styczniu 1991 roku na podstawie umowy przekazania gospodarstwa rolnego. W marcu 2021 roku małżeństwo rozszerzyło wspólność majątkową na majątek nabyty w drodze dziedziczenia przez męża. Obecnie małżonkowie planują sprzedaż tych nieruchomości.
REKLAMA
Wnioskodawczyni chciała dowiedzieć się, czy transakcja sprzedaży (zbycie) nieruchomości spowoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.
Brak źródła przychodu
REKLAMA
KIS w interpretacji indywidualnej nr 0115-KDIT3.4011.444.2020.1.KR wskazał, że umowa majątkowa rozszerzająca wspólność ustawową małżeńską nie jest zbyciem ani nabyciem poszczególnych składników majątku, ani nabyciem udziałów w tym majątku. W związku z tym, data nabycia nieruchomości przez wnioskodawczynię jest datą nabycia tych nieruchomości przez męża, czyli w 1991 roku. Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pięcioletnia okres, po którym dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu, należy liczyć od końca 1991 roku.
"Zatem upływ pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy liczyć dla Pani od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tych nieruchomości przez spadkodawczynię (matkę Pani męża), tj. od końca 1991 r.
Zatem, planowana, nienastępująca w ramach działalności gospodarczej, sprzedaż przez Panią udziału w nieruchomości stanowiącej działki gruntu nr 1, 2, 3, 7 oraz 7/14, wcześniej włączonej do majątku wspólnego małżonków, nie będzie stanowiła źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Sprzedaż ta nastąpi bowiem po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tych nieruchomości, tj. od końca 1991 r." - wskazał organ.
Podsumowanie
Wynika z interpretacji, że planowane odpłatne zbycie nieruchomości nie będzie stanowiło źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu. Zgodnie z przepisami, upłynął pięcioletni okres od daty nabycia nieruchomości przez spadkodawczynię, dlatego dochód z tej transakcji nie będzie opodatkowany.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.