Czy podatnik będzie musiał płacić PIT od zbycia nieruchomości po 50 latach? Analiza interpretacji KIS/MF
REKLAMA
REKLAMA
- Stan faktyczny i pytanie wnioskodawcy: Czy sprzedaż nieruchomości stanowi źródło przychodu?
- Rozstrzygnięcie KIS:
- Podsumowanie:
Stan faktyczny i pytanie wnioskodawcy: Czy sprzedaż nieruchomości stanowi źródło przychodu?
Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyli w 1972 roku gospodarstwo rolne. W związku z chorobą męża, małżonkowie byli zmuszeni sprzedawać części ziemi, aby pokryć koszty leczenia. W 2022 roku, ze względu na pogorszenie stanu zdrowia męża, wnioskodawczyni stała się jedyną właścicielką gospodarstwa na mocy umowy darowizny.
REKLAMA
Przy danym stanie faktycznym, wnioskodawczyni uważa, że nie powinna płacić podatku dochodowego, ponieważ od wydania poprzedniej interpretacji podatkowej zmieniło się tylko to, że po 50 latach współwłasności z mężem, została sama obarczona odpowiedzialnością i opieką nad całością gospodarstwa.
Biorąc pod uwagę daną sytuację, wnioskodawczyni zastanawia się, czy w przypadku dalszej sprzedaży ziemi, będzie musiała zapłacić podatek dochodowy.
Rozstrzygnięcie KIS:
Krajowa Informacja Skarbowa zgodziła się ze stanowiskiem wnioskodawcy. Według interpretacji, sprzedaż nieruchomości przez wnioskodawcę nie będzie stanowiła źródła przychodu, ponieważ zostanie dokonana po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tychże nieruchomości (roku 1972), a jednocześnie - nie nastąpi w wykonaniu podatkowoprawnej działalności gospodarczej. W rezultacie, wnioskodawca nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu rzeczonej sprzedaży nieruchomości.
Podsumowanie:
Zgodnie z przedstawioną interpretacją KIS/MF, podatnik nie będzie musiał odprowadzać PIT od odpłatnego zbycia nieruchomości, którą nabył wspólnie z małżonkiem w roku 1972, jeśli sprzeda ją po upływie 50 lat od nabycia. Ta interpretacja ma znaczenie dla pytającego, ponieważ pozwala uniknąć obciążenia podatkowego w tej konkretnie opisanej sytuacji. Natomiast dla organów administracji skarbowej, interpretacja ta stanowi wytyczne dotyczące opodatkowania podobnych przypadków, zgodnie z przywołanymi przepisami i uchwałami sądowymi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.