Czy należy odprowadzać podatek dochodowy pomimo wyłącznego zarządu nieruchomością przez byłą żonę?
REKLAMA
REKLAMA
- Nieruchomość, która jest własnością rozwiedzionych małżonków
- Postanowienie nie zmienia obowiązku podatkowego w zakresie PIT
- Podsumowanie
Nieruchomość, która jest własnością rozwiedzionych małżonków
W roku 2008 Wnioskodawca razem z małżonką zakupili nieruchomość wraz z budynkiem, który składa się z lokalu mieszkalnego oraz czterech lokali użytkowych, które są wynajmowane. Dodatkowo na posesji znajdują się także dwa kontenery użytkowe oraz dwa paczkomaty, które również są wynajmowane.
REKLAMA
REKLAMA
Od 2022 r. właściciele nieruchomości są po rozwodzie i nieruchomość wciąż jest wspólną własnością byłej pary. W związku z toczącym się procesem o podział majątku, była żona Wnioskodawcy złożyła wniosek do sądu o wyznaczenie zarządcy rzeczą wspólną.
W dniu 13.10.2022 r. sąd wydał postanowienie, na mocy którego była żona została uprawniona do wyłącznego zarządu nieruchomością w zakresie pobierania przychodów z najmu, do czasu zakończenia postępowania.
Wnioskodawca i jego była żona prowadzą działalność gospodarczą, związaną z wynajmem lokali. Osoba zadająca pytanie wystawia faktury VAT, jest czynnym podatnikiem VAT i odprowadza podatek od towarów i usług oraz podatek dochodowy. Natomiast była żona wystawia rachunki (nie jest czynnym podatnikiem VAT) i odprowadza podatek dochodowy zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W tym stanie sprawy zadano pytanie: Czy w momencie wydania przez Sąd postanowienia o powierzeniu wyłącznie byłej małżonce wykonania czynności zwykłego zarządu nadal powstaje u Pana przychód z tytułu kwot czynszów najmu w rozumieniu art. 14 w zw. z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Postanowienie nie zmienia obowiązku podatkowego w zakresie PIT
REKLAMA
Na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, obejmuje kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. W przypadku sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, przychód z tej sprzedaży obejmuje przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza. Natomiast art. 14 ust. 2 pkt 11 tej samej ustawy określa, że przychodami z działalności gospodarczej są przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
W związku z powyższymi przepisami, organ administracji skarbowej stwierdził, że w opisanym stanie faktycznym osoba zadająca pytanie nadal będzie osiągać przychód z tytułu czynszów najmu zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Postanowienie sądu o wyłącznym prawie wykonywania czynności zwykłego zarządu nieruchomością przez byłą żonę nie zmienia obowiązku podatkowego osoby zadającej pytanie w zakresie podatku dochodowego.
"Reasumując - mimo wydania przez Sąd postanowienia o powierzeniu wyłącznie Pana byłej żonie wykonania czynności zwykłego zarządu Państwa nieruchomością - Pan jako jeden ze współwłaścicieli pozostaje podatnikiem podatku dochodowego z tytułu przychodów z najmu tej nieruchomości, które to przychody winien Pan zaliczyć do źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza." - wskazał organ.
Podsumowanie
Z udzielonej interpretacji organu wynika, że osoba zadająca pytanie będzie nadal osiągać przychody z tytułu czynszów najmu nieruchomości, mimo że była żona uzyskała wyłączne prawo do pobierania tych przychodów na podstawie postanowienia sądu. Wnioskodawca będzie musiał kontynuować odprowadzanie podatku dochodowego zgodnie z obowiązującymi przepisami.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.