REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zmiana pojazdu na samochód kempingowy generuje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego?

Volkswagen Grand California, Volkswagen Grand California z Polski, Volkswagen Crafter kamper
Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California
Materiały prasowe Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził brak obowiązku zapłaty akcyzy w sytuacji zmiany konstrukcyjnej posiadanego samochodu osobowego na samochód osobowy kempingowy.

Zmiana przeznaczenia pojazdu 

W 2022 roku wnioskodawca zakupił w Polsce pojazd. Został on pierwotnie zarejestrowany w 2013 roku, jako dostawczy (kod CN 8704), ale drugi właściciel zmienił jego przeznaczenie na samochód osobowy (kod CN 8703) w 2019 roku. 

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 roku, pewna firma dokonała kolejnych modyfikacji, adaptując pojazd do specyfikacji kempingowej („samochód osobowy specjalny kempingowy”). Okręgowa stacja kontroli pojazdów zatwierdziła te zmiany, a wnioskodawca został poinformowany, że musi dostarczyć dokument od urzędu skarbowego, potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy, by zaktualizować dowód rejestracyjny pojazdu. Z kolei US stwierdził, że do wydania tego dokumentu niezbędne jest dołączenie dokumentu z interpretacją indywidualną.

W związku z tym, wnioskodawca chciałby wiedzieć, czy obowiązany jest do zapłaty akcyzy w związku z ostatnią zmianą przeznaczenia pojazdu na „samochód osobowy specjalny kempingowy”.

Wnioskodawca jest przekonany, że nie powinien ponosić obowiązku akcyzowego, ponieważ zmiana pojazdu na wersję kempingową jest traktowana jako konwersja z samochodu osobowego na inny rodzaj samochodu osobowego, co według ustawy o podatku akcyzowym nie generuje obowiązku akcyzowego. Na tej podstawie wnioskodawca uważa, że Urząd Skarbowy powinien wydać dokument stwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy.

Brak obowiązku podatkowego

REKLAMA

Dyrektor KIS wyjaśnił, że zmiana przeznaczenia pojazdu z samochodu osobowego na osobowy specjalny kempingowy nie powoduje powstania obowiązku zapłaty akcyzy. Wskazano, że zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, opłata akcyzowa nie jest wymagana przy zmianie rodzaju samochodu, jeśli jest to przeróbka pojazdu osobowego na inny pojazd osobowy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Odpowiadając na Pana pytanie wskazać należy, że z przedstawionego przez Pana opisu sprawy wynika, że 6 czerwca 2023 r. zatwierdzone zostały dalsze zmiany dokonane w zarejestrowanym już na terytorium kraju samochodzie osobowym. Dokonana przebudowa nie doprowadziła jednak do zmiany rodzaju tego pojazdu na samochód osobowy, bowiem samochód zarówno przed jak i po dokonanych zmianach jest samochodem osobowym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym (zgodnie z przedstawionymi przez Pana okolicznościami we wniosku).

Zatem biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że dokonanie przebudowy zarejestrowanego samochodu osobowego, która nie doprowadzi do zmiany jego zasadniczego przeznaczenia do przewozu osób (samochód zarówno przed jak i po dokonanej przebudowie jest samochodem osobowym) nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym, zobowiązującym Pana do zapłaty podatku akcyzowego." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że w przypadku zmiany przeznaczenia pojazdu osobowego na osobowy specjalny kempingowy, nie powstaje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego. Zatem, wnioskodawca jest zwolniony z obowiązku opłaty akcyzy w związku z dokonaną zmianą w rodzaju pojazdu. 

Informacja ta jest istotna dla wnioskodawcy, ponieważ pozwala mu na uzyskanie dokumentu z US, potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.224.2023.1.AM

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy prezenty dla dzieci pracowników stanowią przychód ze stosunku pracy?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że prezenty dla dzieci pracowników nie stanowią przychodu w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem nie powodują obowiązku pobrania zaliczki na podatek dochodowy.

Czy wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji potwierdziła, że wydatki na sesje u psychoterapeuty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej, jeżeli wydatki te mają bezpośredni związek z działalnością i przyczyniają się do osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy owoce winogron z własnej uprawy stosowane do produkcji wina mogą stanowić koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że owoce winogron pochodzące z własnej uprawy rolnika, które są używane do produkcji wina, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy diety radnych za grudzień powinny być wykazywane w PIT-R za styczeń?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.

REKLAMA

Czy odsetki od zaciągniętej pożyczki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że odsetki od pożyczki zaciągniętej w celu finansowania bieżącej działalności spółki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Czy sprzedaż rzeczy używanych może generować przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż rzeczy nabytych w celach osobistych i posiadanych przez więcej niż pół roku nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, uzyskany z takiej sprzedaży przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy można skorzystać z ulgi prorodzinnej na pełnoletnie uczące się dziecko prowadzące działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że rodzice pełnoletniego, uczącego się syna, który osiągnął przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, nie mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej na dziecko.

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży działki w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe podlega zwolnieniu z PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości może być zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), jeśli środki zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe w ciągu trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż.

REKLAMA

Czy zakup ładowarki teleskopowej zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 i zapłaty podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że zakup od kontrahenta unijnego ładowarki teleskopowej nie zobowiązuje do złożenia informacji VAT-23 ani do zapłaty podatku VAT, ponieważ nie jest ona uznawana za środek transportu.

Czy powiat ma prawo odliczyć VAT od zakupu samochodu elektrycznego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że powiat nie ma prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu samochodu elektrycznego, jeżeli nie jest on wykorzystywany do czynności opodatkowanych.

REKLAMA