REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zmiana pojazdu na samochód kempingowy generuje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego?

Volkswagen Grand California, Volkswagen Grand California z Polski, Volkswagen Crafter kamper
Polski kamper jest hitem. To oczywiście Volkswagen Grand California
Materiały prasowe Volkswagen

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor KIS potwierdził brak obowiązku zapłaty akcyzy w sytuacji zmiany konstrukcyjnej posiadanego samochodu osobowego na samochód osobowy kempingowy.

Zmiana przeznaczenia pojazdu 

W 2022 roku wnioskodawca zakupił w Polsce pojazd. Został on pierwotnie zarejestrowany w 2013 roku, jako dostawczy (kod CN 8704), ale drugi właściciel zmienił jego przeznaczenie na samochód osobowy (kod CN 8703) w 2019 roku. 

REKLAMA

REKLAMA

W 2023 roku, pewna firma dokonała kolejnych modyfikacji, adaptując pojazd do specyfikacji kempingowej („samochód osobowy specjalny kempingowy”). Okręgowa stacja kontroli pojazdów zatwierdziła te zmiany, a wnioskodawca został poinformowany, że musi dostarczyć dokument od urzędu skarbowego, potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy, by zaktualizować dowód rejestracyjny pojazdu. Z kolei US stwierdził, że do wydania tego dokumentu niezbędne jest dołączenie dokumentu z interpretacją indywidualną.

W związku z tym, wnioskodawca chciałby wiedzieć, czy obowiązany jest do zapłaty akcyzy w związku z ostatnią zmianą przeznaczenia pojazdu na „samochód osobowy specjalny kempingowy”.

Wnioskodawca jest przekonany, że nie powinien ponosić obowiązku akcyzowego, ponieważ zmiana pojazdu na wersję kempingową jest traktowana jako konwersja z samochodu osobowego na inny rodzaj samochodu osobowego, co według ustawy o podatku akcyzowym nie generuje obowiązku akcyzowego. Na tej podstawie wnioskodawca uważa, że Urząd Skarbowy powinien wydać dokument stwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy.

Brak obowiązku podatkowego

REKLAMA

Dyrektor KIS wyjaśnił, że zmiana przeznaczenia pojazdu z samochodu osobowego na osobowy specjalny kempingowy nie powoduje powstania obowiązku zapłaty akcyzy. Wskazano, że zgodnie z ustawą o podatku akcyzowym, opłata akcyzowa nie jest wymagana przy zmianie rodzaju samochodu, jeśli jest to przeróbka pojazdu osobowego na inny pojazd osobowy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Odpowiadając na Pana pytanie wskazać należy, że z przedstawionego przez Pana opisu sprawy wynika, że 6 czerwca 2023 r. zatwierdzone zostały dalsze zmiany dokonane w zarejestrowanym już na terytorium kraju samochodzie osobowym. Dokonana przebudowa nie doprowadziła jednak do zmiany rodzaju tego pojazdu na samochód osobowy, bowiem samochód zarówno przed jak i po dokonanych zmianach jest samochodem osobowym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym (zgodnie z przedstawionymi przez Pana okolicznościami we wniosku).

Zatem biorąc pod uwagę powyższe stwierdzić należy, że dokonanie przebudowy zarejestrowanego samochodu osobowego, która nie doprowadzi do zmiany jego zasadniczego przeznaczenia do przewozu osób (samochód zarówno przed jak i po dokonanej przebudowie jest samochodem osobowym) nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym, zobowiązującym Pana do zapłaty podatku akcyzowego." - wskazał organ. 

Podsumowanie

Wynika z interpretacji, że w przypadku zmiany przeznaczenia pojazdu osobowego na osobowy specjalny kempingowy, nie powstaje obowiązek zapłaty podatku akcyzowego. Zatem, wnioskodawca jest zwolniony z obowiązku opłaty akcyzy w związku z dokonaną zmianą w rodzaju pojazdu. 

Informacja ta jest istotna dla wnioskodawcy, ponieważ pozwala mu na uzyskanie dokumentu z US, potwierdzającego brak obowiązku zapłaty akcyzy.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 6 września 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4013.224.2023.1.AM

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szopy na opał czy rowery uszczuplą portfele Polaków bardziej niż 100-metrowe domy. W sprawie kuriozalnych stawek podatku interweniuje RPO

Stawki podatku od nieruchomości ustalane są rokrocznie jednostki samorządu terytorialnego, jednak nie mogą być one wyższe od stawek maksymalnych, ustalonych na danych rok przez Ministra Finansów. W praktyce – najczęściej – stanowią one równowartość ww. stawek maksymalnych. Zgodnie z nimi natomiast – stawka podatku od nieruchomości od szopy ogrodowej, jest niemal 10-krotnie wyższa od stawki podatku za budynek mieszkalny. Oznacza to, że właściciel 20-metrowej szopy na opał, zapłaci od niej wyższy podatek niż ten, który jest zobowiązany uiścić od 100-metrowego domu.

Jak rozliczyć PIT? Ulga na działalność badawczo-rozwojową lub na stworzenie prototypu

Twoja firma inwestowała w ubiegłym roku w działalność badawczo-rozwojową albo wydała niemało środków na wprowadzenie na rynek nowego produktu? Jeżeli tak, to warto w zeznaniu rocznym PIT poinformować fiskusa o tych pracach i uzyskać z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym.

Do kiedy można się rozliczyć w Niemczech w 2025 roku?

Szczegółowo terminy związane z rozliczeniem podatku za rok 2024 w Niemczech, które należy wziąć pod uwagę opisaliśmy poniżej, najważniejszym jednak jest ten dla osób mających obowiązek rozliczenia - upływający 31.07.2025 - dowiedz się więcej na jego temat.

Sprzedajesz prywatną rzecz (np. samochód, wózek dziecięcy, telefon, mebel albo nawet jakiś element odzieży) przed upływem 6 miesięcy od jej zakupu? Musisz zapłacić podatek, jeżeli na tym zarobiłeś!

Nie każdy ma świadomość, że incydentalna sprzedaż prywatnej rzeczy może wiązać się z obowiązkiem zapłaty podatku dochodowego. Sytuacja jeszcze bardziej komplikuje się, jeżeli jest to sprzedaż samochodu wykupionego wcześniej do majątku prywatnego z leasingu operacyjnego. Obowiązki te, każdy powinien jednak znać, a tym bardziej teraz – kiedy już niebawem, o wielu z takich transakcjach, organy podatkowe dowiedzą się w związku z raportami, które będą do nich rokrocznie składać cyfrowe platformy sprzedażowe. 

REKLAMA

Sprzedajesz na internetowych platformach sprzedażowych (takich jak Allegro, Olx czy Vinted)? Uważaj, bo możesz być zobowiązany do zapłaty podatku, a fiskus niebawem się o tym dowie

1 lipca 2024 r. weszły w życie przepisy ustawy z dnia 23 maja 2024 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, która implementuje do polskiego porządku prawnego tzw. dyrektywę DAC7 i nakłada na cyfrowe platformy sprzedażowe (takie jak Allegro, Olx czy Vinted) obowiązek corocznego raportowania do szefa Krajowej Administracji Skarbowej na temat sprzedawców aktywnych na tych platformach. O jakich transakcjach internetowych już niebawem dowiedzą się organy podatkowe oraz czy sprzedając przez internet prywatne rzeczy – należy liczyć się z obowiązkiem zapłaty podatku i kontroli podatkowej w tym zakresie? 

Czy wydatki na festyn mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów w ramach polityki CSR?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że wydatki poniesione na organizację festynu nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów jako element polityki CSR, ponieważ z wniosku nie wynika, aby spółka prowadziła taką formalną politykę. Samo powołanie się na społeczną odpowiedzialność biznesu nie jest wystarczające do uznania tych wydatków za koszty podatkowe.

Czy przesłanie faktury elektronicznej przez aplikację mobilną jest równoznaczne z jej wydaniem nabywcy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że przesyłanie faktury elektronicznej w formacie PDF przez aplikację mobilną na adres e-mail nabywcy, który wyraził na to zgodę, jest równoznaczne z jej wydaniem. Taka forma dostarczenia dokumentu spełnia wymogi prawne określone w ustawie o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na gadżety reklamowe można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wydatki na zakup gadżetów reklamowych, przekazywanych nieodpłatnie odbiorcom, mogą zostać uznane za koszty reklamowe. Takie wydatki mogą być zaliczone do pośrednich kosztów uzyskania przychodów, potrącalnych w dacie ich poniesienia zgodnie z art. 15 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

REKLAMA

Czy darowizna miejsca postojowego od siostry jest zwolniona z opodatkowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że darowizna miejsca postojowego od siostry, pochodzącego z majątku wspólnego małżonków, jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. W związku z tym, obdarowany nie jest zobowiązany do zgłoszenia tego nabycia do urzędu skarbowego, pod warunkiem, że darowizna zostanie udokumentowana aktem notarialnym.

Czy usługi świadczone w aptece w zakresie opieki farmaceutycznej są zwolnione od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że usługi świadczone w aptekach, takie jak szczepienia, konsultacje, przeglądy lekowe, indywidualne plany opieki, badania diagnostyczne i wystawianie recept, są zwolnione od podatku VAT. Zwolnienie to przysługuje, ponieważ usługi te są świadczone przez osoby wykonujące zawód medyczny i mają na celu profilaktykę oraz poprawę zdrowia pacjentów.

REKLAMA