REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy darowizna samochodu wykupionego z leasingu dokonana na rzecz członka rodziny podlega opodatkowaniu VAT?

samochód
senivpetro
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wnioskodawca, dokonując darowizny samochodu na rzecz członka rodziny, nie będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT, z uwagi na to, że auto zostało przez niego wykupione od leasingodawcy dla celów prywatnych, w związku z tym nie działa on w charakterze podatnika podatku VAT, a czynność ta nie nosi znamion działalności gospodarczej.

Darowizna auta wykupionego z leasingu a VAT

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Mężczyzna posiadał samochód w leasingu, który został przez niego wykupiony na cele osobiste. W związku z wykupem samochodu, leasingodawca wystawił fakturę na firmę podatnika, od której nie odliczył on podatku VAT. Przedmiotowy samochód po wykupie nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej oraz nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, ponieważ w dniu wykupu został przekazany w darowiźnie członkowi rodziny. W okresie użytkowania samochodu nie były kupowane części, które powodowały wzrost wartości samochodu a jedynie części eksploatacyjne, od których przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia.

REKLAMA

Z uwagi na powyższe zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przypadku przedmiotowej darowizny samochodu musi odprowadzić podatek VAT.

Mężczyzna był zdania, że nie powinien być zobowiązany do zapłacenia podatku VAT w przypadku darowizny przedmiotowego samochodu. Swoją argumentację opierał na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT oraz na twierdzeniu, że wykupił samochód w celu prywatnym, a po wykupie auto nie było wykorzystywane w działalności gospodarczej. Ponadto, samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.

Brak obowiązku odprowadzenia podatku VAT

Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wnioskodawca nie będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT w związku z darowizną samochodu na rzecz członka rodziny.

REKLAMA

W swojej interpretacji organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z przepisami prawa podatkowego opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają z reguły tylko odpłatne dostawy towarów. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, takie jak nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika, w szczególności w formie darowizn, o ile spełnione są określone warunki. Po szczegółowej analizie stanu faktycznego oraz odpowiednich przepisów prawa KIS uznała, że mężczyzna nie działał w charakterze podatnika podatku VAT w związku z darowizną samochodu, ponieważ nie wykupił go w celu prowadzenia działalności gospodarczej, lecz z zamiarem przekazania go jako darowiznę członkowi rodziny. W związku z tym, darowizna samochodu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

„W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy należ uznać, że Wnioskodawca przekaże członkowi rodziny samochód, stanowiący Jego majątek prywatny, korzystając z przysługującego Wnioskodawcy prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Z opisu sprawy bowiem wynika, że nie wykupił Pan samochodu na cele prowadzonej działalności gospodarczej, lecz z zamiarem przekazania samochodu zaraz po wykupie w darowiźnie na rzecz członka rodziny. Zatem, w związku z darowizną tego samochodu Wnioskodawca nie będzie działał w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, lecz dokona zarządu majątkiem osobistym. Tym samym, darowizna ww. samochodu na rzecz członka rodziny, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług” - wskazał organ.

Podsumowując, KIS stwierdziła, że w rozpatrywanym przypadku podatnik, dokonując na rzecz członka rodziny darowizny samochodu wykupionego uprzednio od leasingodawcy, nie działa w charakterze podatnika podatku VAT, a czynność ta nie nosi znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Źródło: Wnioskodawca w związku z darowizną samochodu na rzecz członka rodziny nie będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT. - Interpretacja - 0112-KDIL1-2.4012.480.2023.2.ID - (interpretacje.pl)

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA