Czy darowizna samochodu wykupionego z leasingu dokonana na rzecz członka rodziny podlega opodatkowaniu VAT?

REKLAMA
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że wnioskodawca, dokonując darowizny samochodu na rzecz członka rodziny, nie będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT, z uwagi na to, że auto zostało przez niego wykupione od leasingodawcy dla celów prywatnych, w związku z tym nie działa on w charakterze podatnika podatku VAT, a czynność ta nie nosi znamion działalności gospodarczej.
Darowizna auta wykupionego z leasingu a VAT
Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Mężczyzna posiadał samochód w leasingu, który został przez niego wykupiony na cele osobiste. W związku z wykupem samochodu, leasingodawca wystawił fakturę na firmę podatnika, od której nie odliczył on podatku VAT. Przedmiotowy samochód po wykupie nie był wykorzystywany w działalności gospodarczej oraz nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, ponieważ w dniu wykupu został przekazany w darowiźnie członkowi rodziny. W okresie użytkowania samochodu nie były kupowane części, które powodowały wzrost wartości samochodu a jedynie części eksploatacyjne, od których przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia.
REKLAMA
Z uwagi na powyższe zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w przypadku przedmiotowej darowizny samochodu musi odprowadzić podatek VAT.
Mężczyzna był zdania, że nie powinien być zobowiązany do zapłacenia podatku VAT w przypadku darowizny przedmiotowego samochodu. Swoją argumentację opierał na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT oraz na twierdzeniu, że wykupił samochód w celu prywatnym, a po wykupie auto nie było wykorzystywane w działalności gospodarczej. Ponadto, samochód nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych.
Brak obowiązku odprowadzenia podatku VAT
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za prawidłowe i potwierdził, że wnioskodawca nie będzie zobowiązany do odprowadzenia podatku VAT w związku z darowizną samochodu na rzecz członka rodziny.
REKLAMA
W swojej interpretacji organ podatkowy wyjaśnił, że zgodnie z przepisami prawa podatkowego opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają z reguły tylko odpłatne dostawy towarów. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, takie jak nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika, w szczególności w formie darowizn, o ile spełnione są określone warunki. Po szczegółowej analizie stanu faktycznego oraz odpowiednich przepisów prawa KIS uznała, że mężczyzna nie działał w charakterze podatnika podatku VAT w związku z darowizną samochodu, ponieważ nie wykupił go w celu prowadzenia działalności gospodarczej, lecz z zamiarem przekazania go jako darowiznę członkowi rodziny. W związku z tym, darowizna samochodu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
„W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy należ uznać, że Wnioskodawca przekaże członkowi rodziny samochód, stanowiący Jego majątek prywatny, korzystając z przysługującego Wnioskodawcy prawa do rozporządzania własnym majątkiem. Z opisu sprawy bowiem wynika, że nie wykupił Pan samochodu na cele prowadzonej działalności gospodarczej, lecz z zamiarem przekazania samochodu zaraz po wykupie w darowiźnie na rzecz członka rodziny. Zatem, w związku z darowizną tego samochodu Wnioskodawca nie będzie działał w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, lecz dokona zarządu majątkiem osobistym. Tym samym, darowizna ww. samochodu na rzecz członka rodziny, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług” - wskazał organ.
Podsumowując, KIS stwierdziła, że w rozpatrywanym przypadku podatnik, dokonując na rzecz członka rodziny darowizny samochodu wykupionego uprzednio od leasingodawcy, nie działa w charakterze podatnika podatku VAT, a czynność ta nie nosi znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, w związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA