Czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu akcyzą?
REKLAMA
REKLAMA
Wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie homologacji
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest producentem samochodów użytkowych. Niektóre z produkowanych pojazdów są samochodami osobowymi w rozumieniu art. 100 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym. Każdy z pojazdów, traktowany jako nowy model, przed dopuszczeniem do sprzedaży seryjnej musi uzyskać homologację, która jest procesem, podczas którego sprawdza się, czy pojazd spełnia normy i wymagania techniczne, aby dopuścić go do ruchu drogowego. Dla celów homologacji w procesie produkcji przedsiębiorstwo wytwarza tzw. samochody przedseryjne. W ramach przygotowania dokumentów do homologacji firma przeprowadza objazd samochodu przedseryjnego. Na czas tego objazdu samochody te mają montowane profesjonalne tablice rejestracyjne. Wątpliwości spółki dotyczą opodatkowania podatkiem akcyzowym wykorzystania samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji.
REKLAMA
W związku z tym do organu podatkowego zostało złożone pytanie, czy wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji przed ich sprzedażą podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
Podatnik był zdania, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych w celu uzyskania homologacji nie podlega opodatkowaniu akcyzą, ponieważ jest to działanie niezbędne do produkcji i wprowadzenia nowych modeli aut na rynek. Argumentował, że jest to konieczna część procesu produkcyjnego, a jazdy testowe są elementem tego procesu. Ponadto, samochody przedseryjne nie są zużywane w trakcie tych jazd testowych i po zakończeniu objazdu są sprzedawane.
Opodatkowanie podatkiem akcyzowym
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że wykorzystanie samochodów przedseryjnych w procesie uzyskania homologacji podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
REKLAMA
W swojej interpretacji organ podatkowy odwołał się do ustawy o podatku akcyzowym oraz Prawa o ruchu drogowym, wyjaśniając, że proces uzyskiwania homologacji, w którym samochody są testowane na drogach publicznych, kwalifikuje się jako użycie w ramach działalności gospodarczej. Wskazał, że samochody te, mimo bycia częścią procesu produkcyjnego, są traktowane jako pojazdy osobowe i ich użycie w takich okolicznościach podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.
"Rozpatrując natomiast kwestię wykorzystania w procesie uzyskania homologacji samochodów przedseryjnych, będących samochodami osobowymi w rozumieniu art. 100 ust. 4 ustawy o podatku akcyzowym należy stwierdzić, że jak wskazano powyżej, czynność ta jest opodatkowana podatkiem akcyzowym na podstawie art. 100 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy w zw. z art. 100 ust. 5 pkt 9 ustawy, tj. z tytułu pierwszej sprzedaży na terytorium kraju samochodu osobowego niezarejestrowanego na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wyprodukowanego na terytorium kraju, rozumianej jako użycie samochodu osobowego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej" - wskazał organ.
Mając na uwadze powyższe, KIS stwierdziła, że dokonanie objazdu przedseryjnego samochodu osobowego w procesie uzyskiwania homologacji, zarejestrowanego w ramach rejestracji profesjonalnej, tj. dopuszczonego do ruchu, powoduje jego konsumpcję, a więc stanowi użycie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, która to w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym jest uznawana za sprzedaż.
"Zatem wykorzystanie samochodów przedseryjnych będących samochodami osobowymi w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym w procesie uzyskania homologacji, podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym na podstawie art. 100 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy w zw. z art. 100 ust. 5 pkt 9 ustawy" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.