REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy osoby z niepełnosprawnością są zwolnione z PCC przy zakupie samochodu osobowego?

ubezpieczenie kierowca pieniądze
ubezpieczenie kierowca pieniądze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że osoby niepełnosprawne posiadające odpowiednie orzeczenie mogą być zwolnione z opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) przy zakupie samochodu osobowego na potrzeby własne.

Samochód osobowy, jako środek rehabilitacji i ułatwienia codziennych obowiązków

Wnioskodawca zakupił samochód osobowy na podstawie umowy cywilnoprawnej. W kontekście obowiązujących przepisów podatkowych, zobligowany był do zapłacenia podatku PCC. Jednak w deklaracji PCC-3, w sekcji "Objaśnienia ogólne", zawarto informację o możliwości niepłacenia podatku dla osób kupujących samochód na własne potrzeby, posiadających orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

REKLAMA

Pytanie wnioskodawcy dotyczyło możliwości skorzystania ze zwolnienia z opłacenia PCC, bazując na jego orzeczeniu o niepełnosprawności. Podatnik argumentował, że orzeczenie o niepełnosprawności oraz konieczność zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze oraz pomoce techniczne, ułatwiające funkcjonowanie, powinny uprawniać go do zwolnienia z opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zakupu samochodu osobowego. Argumentował że zakup samochodu jest niezbędny dla jego codziennej aktywności życiowej, rehabilitacji oraz pracy zawodowej, biorąc pod uwagę jego postępującą obniżoną sprawność ruchową spowodowaną chorobą neurologiczną. Orzeczenie lekarskie jednoznacznie wskazuje na konieczność zaopatrzenia w środki ułatwiające funkcjonowanie, a samochód osobowy jest niezbędnym środkiem ułatwiającym mu przemieszczanie się na znaczne odległości w celu korzystania z rehabilitacji oraz wykonywania codziennych obowiązków.

Zwolnienie podatkowe dla osób niepełnosprawnych

REKLAMA

Stanowisko organu podatkowego było zbieżne z argumentacją wnioskodawcy. W uzasadnieniu swojej decyzji, organ odwołał się do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, która przewiduje zwolnienia podatkowe dla osób niepełnosprawnych, nabywających samochód osobowy na potrzeby własne. W świetle tych przepisów oraz przedstawionego stanu faktycznego, wnioskodawca, posiadający umiarkowany stopień niepełnosprawności z powodu choroby neurologicznej, kwalifikuje się do skorzystania ze zwolnienia podatkowego.

"Mając na uwadze przywołane przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, że skoro zakupił Pan na własne potrzeby samochód osobowy i posiada Pan orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym, to ma Pan prawo do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z treści art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zauważyć przy tym należy, że w przypadku osób zaliczonych do grupy osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności dla zastosowania omawianego zwolnienia bez znaczenia pozostaje rodzaj schorzenia, w związku z którym orzeczona została niepełnosprawność." - wskazał Dyrektor KIS. 

Podsumowanie

W tej sprawie organ podatkowy stwierdził, że w świetle przedstawionych przepisów oraz stanu faktycznego, wnioskodawca ma prawo do skorzystania ze zwolnienia podatkowego wynikającego z art. 8 pkt 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Analiza stanu faktycznego i przepisów prawnych doprowadziła do wniosku, że wnioskodawca ma pełne prawo do zwolnienia z podatku PCC, co stanowi istotny wyrok dla osób niepełnosprawnych, planujących zakup samochodu na potrzeby własne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: System Informacji Celno-Skarbowej EUREKA, https://eureka.mf.gov.pl/

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA