Czy zakup samochodu od rolnika ryczałtowego jest zwolniony z podatku PCC?
REKLAMA
REKLAMA
- Nabycie samochodu osobowego od rolnika ryczałtowego a PCC
- Zakup pojazdu jest wyłączony z opodatkowania PCC
Nabycie samochodu osobowego od rolnika ryczałtowego a PCC
Wnioskodawca dokonał zakupu samochodu osobowego, który był wykorzystywany w związku z prowadzoną działalnością rolniczą przez rolnika ryczałtowego. Z tytułu uprzedniego nabycia tego samochodu osobowego sprzedający nie obniżał kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Sprzedający, przy sprzedaży samochodu, korzystał ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
REKLAMA
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w związku z powyższym jest zwolniony z podatku PCC.
Podatnik argumentował, że w związku z zakupem samochodu od rolnika ryczałtowego, który był zwolniony ustawowo z podatku VAT oraz faktem, że przedmiot zakupu był wykorzystywany do prowadzonej przez niego działalności rolniczej, czynność ta jest zwolniona z podatku PCC. Jako przepisy podatkowe do interpretacji wskazał art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zakup pojazdu jest wyłączony z opodatkowania PCC
Dyrektor KIS przyznał rację wnioskodawcy, stwierdzając, że czynność zakupu pojazdu jest wyłączona z opodatkowania PCC, jednak nie z powodu zwolnienia, ale z powodu wyłączenia z opodatkowania określonego w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.
REKLAMA
Organ podatkowy wskazał, że z treści art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem PCC nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają z reguły status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. W przypadku wnioskodawcy organ podatkowy zauważył, że jako że sprzedający był zwolniony z VAT, a czynność zakupu samochodu osobowego nie podlegała opodatkowaniu VAT, zakup taki jest wyłączony z opodatkowania PCC. To wyłączenie nie wynika z faktu, że sprzedający jest z reguły podatnikiem VAT, ale z faktu, że konkretna transakcja jest zwolniona z VAT.
"Mając na uwadze treść wniosku oraz przytoczone przepisy – jeżeli istotnie sprzedający z tytułu omawianej transakcji był zwolniony z podatku od towarów i usług (co nie jest przedmiotem rozstrzygnięcia w niniejszej interpretacji, gdyż dotyczy ona – zgodnie z Pana wnioskiem – tylko podatku od czynności cywilnoprawnych), to transakcja nabycia samochodu osobowego od rolnika ryczałtowego nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym – jeżeli opisana transakcja była objęta uregulowaniami ustawy o podatku od towarów i usług – nie był Pan zobligowany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu opisanego zdarzenia, gdyż czynność ta była wyłączona na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (nie jak Pan wskazał w zadanym pytaniu i stanowisku – zwolniona) z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych" - podsumował organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.