Czy można obniżyć podatek należny o podatek naliczony w przypadku leasingu samochodu nieprzeznaczonego do czynności opodatkowanych?
REKLAMA
REKLAMA
- Leasing pojazdu nieużywanego do czynności opodatkowanych a obniżenie podatku
- Podatnik nie ma prawa obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego
Leasing pojazdu nieużywanego do czynności opodatkowanych a obniżenie podatku
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego i korzystać z udostępnionego na podstawie tej umowy pojazdu. Samochód ten nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Mężczyzna będzie otrzymywał faktury związane z czynszami i innego rodzaju opłatami leasingowymi.
REKLAMA
Zainteresowany zwrócił się do organu podatkowego z pytaniem, czy w związku z przedstawionym zdarzeniem przyszłym będzie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Mężczyzna argumentował, że nie ma prawa do obniżenia podatku, ponieważ leasingowany pojazd nie będzie używany do realizacji czynności opodatkowanych. Powoływał się na art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, który przewiduje takie prawo jedynie w przypadku, gdy towary i usługi są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych.
Podatnik nie ma prawa obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego
Dyrektor KIS zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, wskazując, że brak wykorzystywania samochodu do czynności opodatkowanych wyklucza możliwość skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
REKLAMA
"Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że w analizowanym przypadku nie będzie przysługiwać Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust 1 ustawy. W rozpatrywanej sprawie nie będzie spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dokumentujących czynsze i inne opłaty leasingowe, tj. związek nabywanych usług z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Jak wskazano we wniosku, zamierza Pan zawrzeć umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego i korzystać z udostępnionego na podstawie tej umowy pojazdu. Przy czym, samochód ten nie będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług" - podsumował organ.
W związku z powyższym wnioskodawca nie będzie miał prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących czynsze i innego rodzaju opłaty leasingowe, zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.