Czy wydatek na wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów przy sprzedaży pojazdu w ramach działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
- Wykup samochodu z leasingu operacyjnego
- Wydatki na wykup samochodu to koszty uzyskania przychodu
- Podsumowanie
Wykup samochodu z leasingu operacyjnego
Wnioskodawca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, zawarł w 2018 roku umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Samochód ten był wykorzystywany zarówno w działalności gospodarczej, jak i do celów prywatnych. Podatnik stosował odpowiednią proporcję przy rozliczaniu kosztów eksploatacyjnych związanych z pojazdem.
REKLAMA
REKLAMA
W maju 2023 roku wykupił samochód z leasingu, nie wprowadzając go do ewidencji środków trwałych oraz nie ujmując wydatku związanego z wykupem w kosztach działalności gospodarczej. Następnie, 5 lipca 2023 roku, sprzedał samochód w ramach działalności gospodarczej.
Wnioskodawca chciał dowiedzieć się, czy wydatki poniesione na wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego, będą stanowić koszty uzyskania przychodów w momencie sprzedaży pojazdu w ramach działalności gospodarczej.
Wydatki na wykup samochodu to koszty uzyskania przychodu
Według interpretacji Dyrektora KIS, wydatki poniesione na wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego stanowią koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży pojazdu w ramach działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 19 w zw. z art. 10 ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody z odpłatnego zbycia składników, będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanymi na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, stanowią przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, nawet jeżeli składniki te zostały wycofane z działalności przed zbyciem, a nie upłynęło jeszcze 6 lat od wycofania. Zatem, wydatek związany z wykupem samochodu jest bezpośrednio związany z przychodem ze sprzedaży i może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów.
"Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, powinien – w myśl powołanego przepisu – spełniać łącznie następujące warunki:
•musi zostać poniesiony przez podatnika, tj. w ostatecznym rozrachunku musi on zostać pokryty z zasobów majątkowych podatnika (nie stanowią kosztu uzyskania przychodu podatnika wydatki, które zostały poniesione na działalność podatnika przez osoby inne niż podatnik),
•musi być definitywny (rzeczywisty), tj. wartość poniesionego wydatku nie została podatnikowi w jakikolwiek sposób zwrócona,
•musi pozostawać w związku z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą,
•mu zostać poniesiony w celu uzyskania, zachowania lub zabezpieczenia przychodów lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętych przychodów,
•musi zostać właściwie udokumentowany,
•nie może znajdować się w grupie wydatków, których zgodnie z art. 23 wskazanej ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
REKLAMA
Powyższe oznacza, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu wydatków enumeratywnie wymienionych w przywołanym art. 23 ust. 1 ww. ustawy, stanowić mogą koszt uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami." - wskazał organ.
W niniejszej sprawie te warunki zostały spełnione, ponieważ wskutek sprzedaży powstanie u wnioskodawcy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Z kolei wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego był dokonany w związku ze sprzedażą auta. Wydatki poniesione na jego wykup mogą stanowić koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży.
Podsumowanie
Dla podatnika oznacza to, że wydatki poniesione na wykup samochodu z leasingu do majątku prywatnego będą stanowiły koszty uzyskania przychodów przy sprzedaży pojazdu w ramach działalności gospodarczej. Oznacza to możliwość zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów i prawidłowe wykazanie dochodów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.