Czy można zaliczyć wydatki na usługi rehabilitacyjne do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej?
REKLAMA
REKLAMA
Wydatki rehabilitacyjne a koszty uzyskania przychodów
Wnioskodawczyni w ramach prowadzonej działalności jako lekarz dentysta, regularnie korzysta z usług rehabilitacyjnych. Wydatki rehabilitacyjne ponosi w związku z narastającym bólem pleców oraz zespołem cieśni nadgarstka. Kobieta posiada zalecenia lekarskie dotyczące rehabilitacji, nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności, a z usług rehabilitacyjnych korzysta prywatnie. W zakres zabiegów fizjoterapeutycznych, z których korzysta, wchodzi terapia manualna oraz masaż terapeutyczny wykonywane przez certyfikowanego fizjoterapeutę.
REKLAMA
Z uwagi na powyższe zainteresowana zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy możliwe jest zaliczenie wydatków na usługi rehabilitacyjne do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Kobieta była zdania, że wydatki poniesione na usługi rehabilitacyjne powinny być uznane za koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT. Argumentowała, że rehabilitacja jest niezbędna do utrzymania sprawności fizycznej, która jest bezpośrednio związana z wykonywaniem zawodu lekarza dentysty, oraz do niwelowania negatywnych skutków fizycznych związanych z tym zawodem.
Wydatki niezaliczone do kosztów podatkowych
Dyrektor KIS uznał przedstawione stanowisko za nieprawidłowe i wyjaśnił, że wydatki związane z usługami rehabilitacyjnymi nie mogą zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów.
REKLAMA
Organ podatkowy uzasadnił swoją interpretację, odwołując się do odpowiednich przepisów ustawy o PIT. Podkreślił, że aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, powinien spełniać łącznie następujące warunki, tj. pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu, lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu, nie znajdować się na liście wydatków enumeratywnie wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o PIT, a także powinien być właściwie udokumentowany. Organ zaznaczył, że do kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej spełniających powyższe kryteria nie można zaliczyć wydatków osobistych osoby prowadzącej działalność gospodarczą.
„Odnosząc się do przedstawionego przez Panią opisu, stwierdzić należy, że wydatki na usługi rehabilitacyjne mają na celu przede wszystkim ochronę Pani zdrowia. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym. Wydatki, jakie Pani poniosła na sfinansowanie usług rehabilitacyjnych, nie mają bezpośredniego związku z prowadzoną przez Panią pozarolniczą działalnością gospodarczą, gdyż celem ww. wydatków była poprawa komfortu Pani życia, umożliwienie prowadzenia normalnego życia i zapewnienie prawidłowego funkcjonowania Pani organizmu” - wskazał organ.
REKLAMA
Po szczegółowej analizie stanu faktycznego sprawy oraz konkretnych przepisów prawa KIS stwierdziła, że poniesione wydatki są niewątpliwie uwarunkowane stanem zdrowia wnioskodawczyni, tzn. przeciążeniem mięśni, bólami kręgosłupa, czy problemami z koncentracją. Z usług rehabilitacyjnych podatniczka korzysta prywatnie, nie posiada orzeczenia o niepełnosprawności, a więc nie są to wydatki niezbędne w celu prowadzenia działalności (a dla jej komfortu), przede wszystkim jednak stanowią wydatki o charakterze osobistym, niezależnym od prowadzenia działalności gospodarczej.
„Mając na uwadze opis sprawy oraz wyżej wskazane przepisy prawa podatkowego wskazać należy, że poniesienie wydatków na usługi rehabilitacyjne, nie ma wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też związku z prowadzoną działalnością jako źródłem przychodów. A zatem poniesione wydatki związane z usługami rehabilitacyjnymi nie mogą zostać zakwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych” - podsumował organ.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA