REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wydatki na eksploatację pojazdu wyścigowego mogą być zaliczone do kosztów podatkowych?

samochód, auto, wyścigi, eksploatacja
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki eksploatacyjne pojazdu wyścigowego, używanego wyłącznie w działalności gospodarczej, mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów.

Wydatki na eksploatację pojazdu wyścigowego a koszty podatkowe 

Wnioskodawcą jest przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą zajmującą się konserwacją oraz naprawą pojazdów. Mężczyzna zajmuje się również działalnością agencji reklamowych. Oferta wnioskodawcy obejmuje tuning samochodów, budowę wiązek elektrycznych oraz programowanie sterowników. Wykorzystując swoje umiejętności i wiedzę, podatnik aktywnie uczestniczy w zlotach i imprezach motoryzacyjnych, gdzie nie tylko promuje swoją działalność, ale również oferuje usługi marketingowe i reklamowe dla współpracujących firm. W ramach prowadzonej działalności, mężczyzna planuje zbudować specjalistyczny pojazd wyścigowy. Kluczowe jest, że pojazd nie będzie klasyfikowany jako samochód osobowy według przepisów o ruchu drogowym – nie będzie miał dowodu rejestracyjnego i będzie wykorzystywany wyłącznie na zamkniętych imprezach oraz torach wyścigowych.

REKLAMA

Wartość początkowa samochodu wyścigowego, która przewyższa 10 tysięcy złotych, będzie skalkulowana na podstawie wydatków na zakup części i usług obcych, nie uwzględniając pracy własnej. Pojazd zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych firmy przedsiębiorcy. Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu różnych wydatków eksploatacyjnych pojazdu, w tym paliwa, opon, części eksploatacyjnych, kosztów uczestnictwa w imprezach, transportu pojazdu, noclegów, a także kosztów ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa. Wnioskodawca uznał, że wszystkie poniesione wydatki są ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. 

KIS: wydatki na pojazd wyścigowy stanowią koszty podatkowe

REKLAMA

Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez przedsiębiorcę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że mężczyzna prawidłowo zakwalifikował wydatki eksploatacyjne pojazdu wyścigowego jako koszty uzyskania przychodów, ponieważ spełniły one wymogi ustawowe, były związane z prowadzoną działalnością oraz przyczyniły się do generowania przychodów. KIS stwierdziła, że wydatki eksploatacyjne pojazdu, takie jak paliwo, opony, części eksploatacyjne, a także koszty uczestnictwa w imprezach, transportu pojazdu i noclegów były związane z prowadzoną przez wnioskodawcę działalnością. Organ zaznaczył, że wydatki były ponoszone w celu promowania i reklamowania działalności przedsiębiorcy, co bezpośrednio przełożyło się na osiąganie przychodów. Dodatkowo, przedsiębiorca wyraźnie rozróżnił użycie pojazdu wyścigowego do celów działalności gospodarczej, co oznacza, że wydatki te nie były związane z jego osobistymi, prywatnymi potrzebami.

Organ podkreślił, że wydatki nie znalazły się w katalogu kosztów wyłączonych z możliwości odliczenia, zdefiniowanym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie istniały przesłanki prawne, które uniemożliwiałyby zaliczenie ich do kosztów podatkowych. Ponadto, KIS stwierdziła, że przedsiębiorca prawidłowo udokumentował wydatki, co stanowiło kluczowy wymóg dla uznania ich za koszty uzyskania przychodów. Właściwa dokumentacja zapewnia przejrzystość i pozwala organom podatkowym na weryfikację związku wydatków z działalnością gospodarczą.

Źródło: Interpretacja indywidualna z dnia 16 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.573.2023.4.KD

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatki
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy sprzedaż nieruchomości może być uznana za działalność gospodarczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości przez podatnika w 2019 roku nie kwalifikuje się jako działalność gospodarcza ze względu na brak ciągłości, zarobkowości oraz zorganizowania transakcji, które są kluczowe dla takiej kwalifikacji.

Czy usługi zarządzania projektami mogą być opodatkowane ryczałtem według stawki 8,5%?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi zarządzania projektami sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 70.22.20.0 podlegają opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Czy transakcja udzielenia pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że transakcja udzielenia przez pożyczkodawcę odpłatnej pożyczki, na rzecz pożyczkobiorcy, jako odpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czy podmiot zwolniony od VAT może odzyskać podatek w ramach realizowanego projektu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji potwierdził, że podmiot zwolniony od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie może odzyskać podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

REKLAMA

Czy przychody z tworzenia gier komputerowych mogą być uznane za działalność twórczą?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody z przenoszenia autorskich praw majątkowych do utworów związanych z tworzeniem gier komputerowych mogą być traktowane jako przychody z działalności twórczej, podlegające preferencyjnym zasadom opodatkowania.

Czy spółka pośrednicząca może korzystać ze zwolnienia akcyzowego na paliwo lotnicze?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka pośrednicząca ma prawo do zwolnienia akcyzowego na dostarczane paliwo lotnicze, pod warunkiem spełnienia ściśle określonych warunków związanych z bezpośrednim dostarczeniem paliwa i właściwą dokumentacją.

Czy usługi akupunktury oraz zaleceń dietetycznych korzystają ze zwolnienia od podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że usługi przeprowadzania zabiegów akupunktury oraz zaleceń dietetycznych nie kwalifikują się do zwolnienia od podatku VAT jako usługi w zakresie opieki medycznej. Brak odpowiednich kwalifikacji medycznych u osoby świadczącej te usługi uniemożliwia korzystanie ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Czy wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych stanowią koszty uzyskania przychodów?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wydatki na zarządzanie kontami mediów społecznościowych mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, nawet jeżeli konta były własnością osobistą byłego prezesa, pod warunkiem, że były one wykorzystywane wyłącznie na potrzeby spółki i służyły do generowania jej przychodów.

REKLAMA

Czy korzystanie z samochodu służbowego przez prezesa zarządu generuje przychód podlegający opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Czy usługi inspektora ochrony danych są zwolnione z podatku VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że usługi inspektora ochrony danych należy uznać za usługi doradztwa, które bez względu na wysokość sprzedaży nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT.

REKLAMA