Czy wydatki na eksploatację pojazdu wyścigowego mogą być zaliczone do kosztów podatkowych?
REKLAMA
REKLAMA
Wydatki na eksploatację pojazdu wyścigowego a koszty podatkowe
Wnioskodawcą jest przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą zajmującą się konserwacją oraz naprawą pojazdów. Mężczyzna zajmuje się również działalnością agencji reklamowych. Oferta wnioskodawcy obejmuje tuning samochodów, budowę wiązek elektrycznych oraz programowanie sterowników. Wykorzystując swoje umiejętności i wiedzę, podatnik aktywnie uczestniczy w zlotach i imprezach motoryzacyjnych, gdzie nie tylko promuje swoją działalność, ale również oferuje usługi marketingowe i reklamowe dla współpracujących firm. W ramach prowadzonej działalności, mężczyzna planuje zbudować specjalistyczny pojazd wyścigowy. Kluczowe jest, że pojazd nie będzie klasyfikowany jako samochód osobowy według przepisów o ruchu drogowym – nie będzie miał dowodu rejestracyjnego i będzie wykorzystywany wyłącznie na zamkniętych imprezach oraz torach wyścigowych.
REKLAMA
Wartość początkowa samochodu wyścigowego, która przewyższa 10 tysięcy złotych, będzie skalkulowana na podstawie wydatków na zakup części i usług obcych, nie uwzględniając pracy własnej. Pojazd zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych firmy przedsiębiorcy. Wnioskodawca skierował pytanie do KIS czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu różnych wydatków eksploatacyjnych pojazdu, w tym paliwa, opon, części eksploatacyjnych, kosztów uczestnictwa w imprezach, transportu pojazdu, noclegów, a także kosztów ubioru spełniającego wymogi bezpieczeństwa. Wnioskodawca uznał, że wszystkie poniesione wydatki są ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.
KIS: wydatki na pojazd wyścigowy stanowią koszty podatkowe
REKLAMA
Według oceny KIS, przedstawione stanowisko przez przedsiębiorcę było prawidłowe. Organ podatkowy uznał, że mężczyzna prawidłowo zakwalifikował wydatki eksploatacyjne pojazdu wyścigowego jako koszty uzyskania przychodów, ponieważ spełniły one wymogi ustawowe, były związane z prowadzoną działalnością oraz przyczyniły się do generowania przychodów. KIS stwierdziła, że wydatki eksploatacyjne pojazdu, takie jak paliwo, opony, części eksploatacyjne, a także koszty uczestnictwa w imprezach, transportu pojazdu i noclegów były związane z prowadzoną przez wnioskodawcę działalnością. Organ zaznaczył, że wydatki były ponoszone w celu promowania i reklamowania działalności przedsiębiorcy, co bezpośrednio przełożyło się na osiąganie przychodów. Dodatkowo, przedsiębiorca wyraźnie rozróżnił użycie pojazdu wyścigowego do celów działalności gospodarczej, co oznacza, że wydatki te nie były związane z jego osobistymi, prywatnymi potrzebami.
Organ podkreślił, że wydatki nie znalazły się w katalogu kosztów wyłączonych z możliwości odliczenia, zdefiniowanym w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że nie istniały przesłanki prawne, które uniemożliwiałyby zaliczenie ich do kosztów podatkowych. Ponadto, KIS stwierdziła, że przedsiębiorca prawidłowo udokumentował wydatki, co stanowiło kluczowy wymóg dla uznania ich za koszty uzyskania przychodów. Właściwa dokumentacja zapewnia przejrzystość i pozwala organom podatkowym na weryfikację związku wydatków z działalnością gospodarczą.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.