Czy zabieg artroskopii może być kosztem uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy?
REKLAMA
REKLAMA
Zabieg artroskopii jako koszt uzyskania przychodu
Wnioskodawcą był przedsiębiorca, zajmujący się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. Jego działalność wiązała się z koniecznością szybkiego posprzątania lokalu i przygotowania go na pobyt kolejnego najemcy oraz dokonywania napraw powstałych usterek, co utrudniały mu dolegliwości bólowe związane z biodrem. W związku z tym przedsiębiorca rozważał wykonanie zabiegu artroskopii w celu usunięcia wady.
REKLAMA
Podatnik chciał się dowiedzieć czy w kontekście przedstawionych okoliczności, koszt zabiegu będzie mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu. Wnioskodawca twierdził, że wada stawu biodrowego nie wpływa na jego życie codzienne, jednak przeszkadza w wykonywaniu prac związanych z działalnością gospodarczą, co w jego ocenie kwalifikuje wydatek na zabieg jako koszt uzyskania przychodu.
Stanowisko KIS
REKLAMA
Organ podatkowy, odpowiadając na pytanie wnioskodawcy, wskazał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, wydatek na zabieg artroskopii nie może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. Uznano, że koszty osobiste związane ze zdrowiem, nawet jeśli mają wpływ na działalność gospodarczą, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ nie spełniają przesłanek z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.
"Na podstawie opisu sprawy oraz powołanych przepisów prawa stwierdzam, że wydatek na zabieg artroskopii, który zamierza Pan ponieść, ma na celu dbałość o Pana zdrowie. Wydatek uwarunkowany stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą, co do zasady, należy do wydatków o charakterze osobistym. Podstawowym celem poniesienia takiego wydatku jest bowiem poprawa stanu zdrowia bądź jakości życia podatnika, a nie osiągnięcie przychodów."- stwierdził organ.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.